Jak si vybrat účetní software?

18. února 2008, 00:00 - Jan Němec
18. února 2008, 00:00

Kvalitní účetní software je jednou ze základních podmínek bezproblémového fungování firmy. Zeptali jsme se předních českých výrobců firemních ekonomických programů, jak systém vybírat a přitom nepřebrat.

Kvalitní účetní software je jednou ze základních podmínek bezproblémového fungování firmy. Zeptali jsme se předních českých výrobců firemních ekonomických programů, jak systém vybírat a přitom nepřebrat.

Podle jakých kritérií by podle vás podnikatel (firma) měl vybírat vhodný účetní a ekonomický software? Co by systému nemělo chybět a na co by si budoucí uživatel měl dát pozor?

Tomáš Bobek, marketingový manager Cígler Software U systému, podle formulace otázky spíše určeného menším firmám, bych doporučil soustředit se především na jeho funkčnost, uživatelskou přívětivost a dostupnost legislativní aktualizace. Při výběru je důležité zajímat se i o výrobce programu. Zde bych si kladl otázky, jak dlouho je na trhu, kolik lidí se podílí na vývoji systému a na technické podpoře, jaké certifikace výrobce získal a co nabízí kromě samotného prodeje – tedy minimálně konzultace, školení a technickou podporu. Ideálně prostřednictvím celorepublikové sítě – pro služby byste neměli mít daleko. A také by mne zajímalo, zda má výrobce v nabídce i vyšší řešení v podobě ERP systému, na který mohu časem přejít, pokud mé podnikání poroste.

Martin Korejs, obchodní oddělení J. K. R.

Podstatná věc při výběru nového informačního systému je, aby daná firma přesně věděla,  co od něj očekává. Důvodem je velká nabídka systémů ve všech kategoriích. Všechny systémy totiž nabízejí v základu stejný rozsah modulů. Pro toho, kdo vybírá nový informační systém, je tedy nutné znát svoje potřeby, aby správně vybral dodavatele takového softwarového řešení, které ve specifických požadavcích klienta je schopno nejlépe vyřešit tato specifika. Je nutné přesně definovat, co si zájemce za nabídnutou cenu pořizuje, a co je nad rámec stanovené ceny.

Tomáš Prchal, softwarový analytik Stormware

Při výběru hraje roli řada faktorů, například pro kolik počítačů má systém sloužit, jak „příjemné“ je jeho uživatelské prostředí, jakou nabízí nápovědu nebo jaké jsou reference současných uživatelů systému. Z hlediska ceny je dobré si ověřit, jaké služby jsou zahrnuty v rámci ročního paušálu – školení, konzultace – a na jaké úrovni je zajištěna podpora. Ovlivnit může výběr a složitost implementace systému ve firmě. Systém by také měl být pravidelně aktualizován a okamžitě reagovat na případné legislativní změny. Při výběru je dobré dát si pozor na volbu správné verze produktu a ověřit, zda cena programu odpovídá jeho funkčnosti. Uživatelé by neměli zapomenout ani na možnost importování dat ze současného systému do nově instalovaného. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít