Jak si vybrat účetní software?

18. února 2008, 00:00 - Jan Němec
18. února 2008, 00:00

Kvalitní účetní software je jednou ze základních podmínek bezproblémového fungování firmy. Zeptali jsme se předních českých výrobců firemních ekonomických programů, jak systém vybírat a přitom nepřebrat.

Kvalitní účetní software je jednou ze základních podmínek bezproblémového fungování firmy. Zeptali jsme se předních českých výrobců firemních ekonomických programů, jak systém vybírat a přitom nepřebrat.

Podle jakých kritérií by podle vás podnikatel (firma) měl vybírat vhodný účetní a ekonomický software? Co by systému nemělo chybět a na co by si budoucí uživatel měl dát pozor?

Tomáš Bobek, marketingový manager Cígler Software U systému, podle formulace otázky spíše určeného menším firmám, bych doporučil soustředit se především na jeho funkčnost, uživatelskou přívětivost a dostupnost legislativní aktualizace. Při výběru je důležité zajímat se i o výrobce programu. Zde bych si kladl otázky, jak dlouho je na trhu, kolik lidí se podílí na vývoji systému a na technické podpoře, jaké certifikace výrobce získal a co nabízí kromě samotného prodeje – tedy minimálně konzultace, školení a technickou podporu. Ideálně prostřednictvím celorepublikové sítě – pro služby byste neměli mít daleko. A také by mne zajímalo, zda má výrobce v nabídce i vyšší řešení v podobě ERP systému, na který mohu časem přejít, pokud mé podnikání poroste.

Martin Korejs, obchodní oddělení J. K. R.

Podstatná věc při výběru nového informačního systému je, aby daná firma přesně věděla,  co od něj očekává. Důvodem je velká nabídka systémů ve všech kategoriích. Všechny systémy totiž nabízejí v základu stejný rozsah modulů. Pro toho, kdo vybírá nový informační systém, je tedy nutné znát svoje potřeby, aby správně vybral dodavatele takového softwarového řešení, které ve specifických požadavcích klienta je schopno nejlépe vyřešit tato specifika. Je nutné přesně definovat, co si zájemce za nabídnutou cenu pořizuje, a co je nad rámec stanovené ceny.

Tomáš Prchal, softwarový analytik Stormware

Při výběru hraje roli řada faktorů, například pro kolik počítačů má systém sloužit, jak „příjemné“ je jeho uživatelské prostředí, jakou nabízí nápovědu nebo jaké jsou reference současných uživatelů systému. Z hlediska ceny je dobré si ověřit, jaké služby jsou zahrnuty v rámci ročního paušálu – školení, konzultace – a na jaké úrovni je zajištěna podpora. Ovlivnit může výběr a složitost implementace systému ve firmě. Systém by také měl být pravidelně aktualizován a okamžitě reagovat na případné legislativní změny. Při výběru je dobré dát si pozor na volbu správné verze produktu a ověřit, zda cena programu odpovídá jeho funkčnosti. Uživatelé by neměli zapomenout ani na možnost importování dat ze současného systému do nově instalovaného. 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít