Jak si vybrat správný penzijní fond

03. listopadu 2003, 00:00 - MARIE KOLSKÁ, publicistka
03. listopadu 2003, 00:00

PENZIJNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ JE BĚH NA DLOUHOU TRAŤ. POKUD SE PRO NĚJ ROZHODNEME, DEJME TOMU VE TŘICETI, SVĚŘUJEME PENÍZE INSTITUCI, KTERÁ BY MĚLA SPRAVOVAT NAŠE PROSTŘEDKY NEJMÉNĚ NÁSLEDUJÍCÍCH TŘICET LET. CO NÁM ZARUČÍ, ŽE DO TÉ DOBY NEZKRACHUJE?

Na finančním trhu se spíše udrží velký fond s dobrým jménem

Podívejme se nejprve na záruky dané zákonem. V prvé řadě penzijní fond může investovat pouze do určitých taxativně vymezených finančních instrumentů, a i do nich pouze určitou část peněz. Může například zhodnocovat prostředky klientů nákupem akcií a podílových listů. Jejich celkové množství však nesmí přesáhnout čtvrtinu majetku penzijního fondu. Hodnota cenných papírů jednoho emitenta potom nemůže přesáhnout deset procent celkového majetku fondu. Jedinou výjimku z tohoto pravidla představují státní dluhopisy - ty jsou pokládány za tak bezpečný nástroj, že se na ně zmíněné omezení nevztahuje. Ještě přísněji se zákon staví k investicím do nemovitostí či dokonce movitého majetku. Takové investování má fond povoleno pouze do výše pěti procent.

KAM FONDY INVESTUJÍ VAŠE PENÍZE

Do jakých dalších produktů mohou ještě penzijní fondy investovat peníze svých klientů? Do hypotečních zástavních listů, dluhopisů vydaných Českou národní bankou či jinými bankami, jakož i do dluhopisů vydaných obchodními společnostmi, pokud je možné s nimi obchodovat na burze cenných papírů, a do dluhopisů, jejichž eminenty jsou členské státy OECD nebo jejich centrální banky, a konečně do komunálních obligací, pokud za ně banky převzaly záruku nebo je dokonce samy vydaly. Jak vypadá takové portfolio v praxi? Obecně lze říci, že zdaleka největší část tvoří dluhopisy. Většinou jde nejméně o tři čtvrtiny prostředků uložených tímto způsobem. Dále následují zpravidla akcie, jejich podíl však obvykle nepřesahuje deset procent. Například ING.penzijní fond žádné jiné nástroje v aktuálním portfoliu nemá. Výjimku tvoří Penzijní fond Komerční banky, kde přibližně dvacet procent majetku leží v pokladničních poukázkách.

PODLE ČEHO VOLÍ LAIK

Podle složení portfolia si penzijní fond dokážou vybrat pouze skuteční odborníci. Fond s větším podílem akcií by měl například teoreticky přitahovat odvážnější investory. Peníze na důchodovém účtu se mohou více zhodnotit, ale také naopak znehodnotit. Obecně však lze říci, že penzijní fondy patří ze zákona k nejkonzervativnějším investorům. I nakládání s výnosy ošetřuje zákon. Pět procent putuje povinně do rezervního fondu, nejvýše deset procent rozděluje podle svého uvážení valná hromada. Zbývajících pětaosmdesát procent zisku musí fond připsat na konta účastníků. Z výše uvedeného vyplývá, že fondy nemají příliš velký prostor pro odlišení. Přesto lze alespoň podle některých znaků vybírat. Za prvé by měl člověk volit podle velikosti fondu, respektive podle počtu klientů. Příliš málo účastníků nedává záruku, že fond ustojí případné výkyvy na finančním trhu. Provozní náklady navíc neklesají lineárně s počtem klientů, pod jistou úroveň jít prostě nelze. A ve velkém fondu se na ně skládá více účastníků. Možná ještě důležitější je však dobré jméno fondu a jeho akcionářů. Silná finanční instituce, ať už domácí či ještě spíše zahraniční, nebude riskovat svou pověst a bude se tedy snažit vést fond co nejlépe. Samozřejmostí už dnes je členství v Asociaci penzijních fondů. Přeceňovat bychom neměli krátkodobé odchylky ve výkonnosti fondu, tedy v připsaných výnosech. Větší roli hraje možnost dozvědět se od představitelů penzijního fondu relevantní a nezkreslené informace například o výši provozních nákladů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít