Jak si vybrat nejvhodnější kreditní kartu

10. ledna 2015, 11:57 - Veronika Bučková
10. ledna 2015, 11:57

Kreditní karty již dávno nejsou exotickým produktem. S rozrůstající se skupinou jejich příznivců, se rozšiřuje také nabídka. Jak a podle čeho si ale kreditní kartu vybrat, aby bylo její užívání pro držitele co nejvýhodnější?

Autor: Martin Siebert

Kreditní karty od svého vzniku prošly dlouhým vývojem, díky kterému se z jednoduchého platebního nástroje k získání spotřebitelského úvěru stal platební prostředek přinášející jeho držiteli řadu možností a zajímavých výhod. Je však důležité nenechat se zlákat na reklamní poutače a slogany bank a dalších vydavatelů. Kreditní kartu je dobré vybírat s rozmyslem, vybrat si právě tu, jejíž výhody držitel skutečně využije, a zajímat se také o náklady, zejména poplatky, které s používáním kreditní karty obvykle souvisí. Na kreditní kartu se totiž perfektně hodí jedno ohrané přísloví, odpusťte nám, že ho tedy i my použijeme - dobrý sluha, ale zlý pán.

Třpytí se, ale není to zlato

Výběr kreditní karty může být omezen požadavky vydavatelů, které určují, kteří žadatelé mohou kreditní kartu získat. To je první omezení, které jinými slovy říká, že i když si vyberete (viz seznam) pro vás tu ideální kartu, nemusíte ji nakonec mít. Jak již bylo uvedeno ve článku Kreditní karta jako pomocník při řízení osobních financí, na kreditní kartu nemá automaticky nárok každý.

Kreditní karta je úvěrový produkt, a proto pro její získání musí žadatel splnit požadavky vydavatele na dostatečnou bonitu. Kromě toho některé banky požadují, aby držitel kreditní karty měl u ní veden i běžný účet. Tuto povinnost vyžaduje například Komerční banka. Typickým příkladem karty, kterou si spousta lidí vybere díky nulovým poplatkům, ale pak ji nedostane, je mKreditka od mBank. Mnoho jinak velmi bonitních žadatelů bylo zklamáno zamítnutím kvůli nedostatečnému obratu na mKontu.

Poplatky místo úroků

Je běžné, že za vedení kreditní karty nebo za vedení úvěrového účtu z kreditní karty banky účtují svým klientům poplatky. Tyto poplatky se mezi sebou liší podle typu karty a mohou se tak pohybovat v rozmezí od několika stovek korun ročně až po několik tisíc. Někdy bývá také účtován jednorázový poplatek za vydání karty. Příkladem může být Česká spořitelna, která si za vydání Chytré karty účtuje 199 Kč.

Další skupinou poplatků jsou poplatky spojené se samotným užíváním karty, dalo by se i říct - s nevhodným používáním. Platby za nákupy kreditní kartou jsou poskytovány zdarma, což koresponduje se skutečností, že kreditní karta je přednostně určena k placení a nikoliv k výběrům. Výběry hotovosti z bankomatů nebo u přepážek nebývají však z hlediska poplatků výhodné. Nízký poplatek ve výši 4 Kč za výběr z vlastního bankomatu je účtován Českou spořitelnou držitelům Chytrých karet. Běžnější praxí je poplatek variabilní. Například ČSOB nebo UniCredit Bank účtují poplatek závislý na objemu vybírané částky. Poplatek dosahuje hodnot 6 Kč + 1,5 % u embosovaných karet MasterCard, resp. 49 Kč + 1 % u karet VISA.

Některé kreditní karty umožňují výběry hotovosti využitím služby CashBack. Pokud je to možné, bývají takové výběry hotovosti pro klienty přátelštější. Buď jsou poskytovány zcela zdarma, nebo za relativně nízký poplatek.

Je dobré se předem informovat, zda se na výběry hotovosti vztahuje možnost bezúročného úvěru, protože tomu tak často není. Mezi karty s bezúročným obdobím na výběry hotovosti z bankomatu patří např. kreditní karty MasterCard u ČSOB, Komerční banky nebo Poštovní spořitelny.

Pro případ, že byste vyčerpaný úvěr nestihli splatit v bezúročném období, bude důležitým kritériem pro výběr karty výše úrokové sazby z čerpaného úvěru. Úrokové sazby se pohybují v širokém rozpětí od přibližně 10 do 30 % p. a. – záleží na typu karty, doplňkových službách.

A jaké mohou kreditní karty přinést výhody?

Přednostní výhodou kreditních karet je možnost čerpat úvěr bez úroků. Období, během kterého banky úroky odpouští, standardně dosahuje délky až 45 dnů. V nabídce bank jsou však i takové typy karet, které nabízí bezúročné období delší.

Více na Finance.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít