Jak si vybrat jazykový kurz

23. srpna 2004, 00:00 - JIŘÍ PINKA
23. srpna 2004, 00:00

PRAKTICKÉ RADY KOLIK ČASU CHCETE VĚNOVAT STUDIU CIZÍHO JAZYKA? Pokud se začínáte učit cizí jazyk, doporučená frekvence je dvakrát týdně 90 minut. V rámci jednoho školního roku (září-červen) můžete dosáhnout o stupeň lepší úrovně a pokroky v komunikaci se dostaví podle odborníků velmi rychle.

PRAKTICKÉ RADY KOLIK ČASU CHCETE VĚNOVAT STUDIU CIZÍHO JAZYKA?

Pokud se začínáte učit cizí jazyk, doporučená frekvence je dvakrát týdně 90 minut. V rámci jednoho školního roku (září-červen) můžete dosáhnout o stupeň lepší úrovně a pokroky v komunikaci se dostaví podle odborníků velmi rychle. „Podstatné je ve výuce nepodceňovat domácí přípravu, která má téměř padesátiprocentní podíl na zaručeném úspěchu“, říká manažer jazykové sekce agentury Channel Crossings Petr Plocek.

DÁVÁTE PŘEDNOST SKUPINOVÉ, NEBO INDIVIDUÁLNÍ VÝUCE?

Pokud potřebujete zvládnout jazyk v krátkém časovém úseku, vybírejte z nabídky individuálních jazykových kurzů. Výuka je efektivnější, požadovaný cíl je dosažen snadněji. Také u skupinových kurzů sice získáte dobrou znalost jazyka, tempo výuky je však vždy podřízeno celé skupině a ne pouze jednotlivci. Navíc i osnovy skupinových kurzů jsou uzpůsobeny na průměrného studenta.

PREFERUJETE ČESKÉHO LEKTORA, NEBO RODILÉHO MLUVČÍHO?

Většina jazykových škol má u každého skupinového kurzu stanoveného českého lektora nebo rodilého mluvčího. Globálně můžeme říci, že u základní a mírně pokročilé úrovně je preferován český lektor. Většina českých lektorů může poskytnout erudovaný výklad gramatických struktur včetně následné implementace do konverzace. Český lektor dokáže přesně pochopit chyby, které studenti dělají a navrhnout, jak se těchto chyb zbavit. U začátečníků se tedy nedoporučuje experimentovat s výukou prostřednictvím rodilého mluvčího. Studenti nezískají dobré základy, dříve nebo později se dostaví závažné nedostatky a nepochopení jazykových struktur, které se obtížně odstraňují. Naopak od středně pokročilé úrovně výše je třeba neustále procvičovat komunikaci v cizím jazyce, proto je kurz s rodilým mluvčím nezbytností.

MÁ BÝT MÍSTEM VÝUKY JAZYKOVÁ ŠKOLA, NEBO PRACOVIŠTĚ?

Kvalitní jazykové školy nabízí pro výuku moderně vybavené učebny, ve kterých nejste ovlivněni nepříjemnými vlivy pracovního prostředí. Pokud ale potřebujete ušetřit čas a nemáte možnost docházet do jazykové školy, zvolte výuku na pracovišti. Téměř všechny jazykové školy mají ve své nabídce firemní jazykové kurzy, které jsou takzvaně „šité na míru“ podle požadavků klienta - nejen co se týká obsahu jazykového kurzu, ale také časového harmonogramu včetně docházky lektora do firmy.

JE PRO VÁS ROZHODUJÍCÍ VYRO VNANÝ POMĚR KVALITY A CENY?

Kritériem výběru by neměla být pouze nejnižší cena. „Může to dopadnout tak, že vás budou vyučovat nekvalifikovaní lektoři, kteří vás nic nenaučí. Investované prostředky nepřinesou požadovaný cíl. I u jazykové výuky platí: Nejsme tak chudí, abychom si kupovali tak levné věci,“ tvrdí Petr Plocek.

JAK SI VYBRAT DOBROU JAZYKO V OU ŠKOLU?

Kromě zaručených referencí od svých přátel a známých, kteří navštěvují danou jazykovou školu, doporučujeme navštívit internetové stránky Asociace jazykových škol ČR www.ajscr.cz. Ta sdružuje prověřené a kvalitní školy, které prochází pravidelnou kontrolou poskytovaných služeb a metodického vedení. Členové musí poskytovat veřejnosti pravdivé a aktuální informace o své jazykové škole, mít odpovídající zázemí a zaměstnávat vyučující s odpovídajícím vzděláním.

JEDEME DO ZAHRANIČÍ Pokud jste již získali alespoň základní nebo mírně pokročilou znalost v cizím jazyce, můžete urychlit svůj postup k požadovanému cíli prostřednictvím jazykového kurzu v zahraničí. Návazný studijní pobyt v zahraničí lze zprostředkovat v mnoha zemích světa. Kvalitní zprostředkovatelská jazyková škola v ČR spolupracuje s akreditovanými centry zaměřenými na dlouhodobou, ale také krátkodobou intenzivní výuku jednotlivců i skupin v oblasti všeobecného i odborně zaměřeného jazyka. Na studijních pobytech lze zajistit i tematicky zaměřené kurzy - například na finance, marketing, pojišťovnictví a jiné. Zájemci o jazykové kurzy v zahraničí by si měli zjistit, zda je organizuje pojištěná agentura. Klienti jazykových škol by se totiž mohli dostat do potíží například v případě nezaplacení rodinám, u kterých by studenti měli bydlet. Takové problémy se ale zatím neobjevily. DOPLŇKOVÉ METODY VÝUKY**

Mezi novinky v nabídce jazykových škol patří e-learning a multimediální výuka v jazykové laboratoři. Lektoři tvrdí, že tyto programy však vyžadují mnohem větší motivaci ze strany studenta. E-learning je využíván zejména jako doplňkový program ke standardní výuce. Jde o vzdělávání pomocí počítačů a počítačových sítí. Pomáhá při upevňování probraného učiva. Multimediální výuka probíhá za pomoci jazykového softwaru přímo v multimediální laboratoři. Podstatou je docílení interaktivnosti. Zájem o ni má zejména mladší generace. Také tato metoda výuky nenahradí plně živého lektora.

foto: profimedia.cz/corbis

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít