Jak si stojí brněnský kancelářský trh?

15. března 2012, 17:17 - Profit, TZ
15. března 2012, 17:17

Brněnský trh moderních kancelářských prostor dosáhl na konci roku 2011 celkové rozlohy téměř 355.000 m2. I když je téměř osmkrát menší než pražský trh s administrativními prostory, je logicky druhým největším kancelářským trhem v České republice.

Foto: Spielberk Office Centre

Navíc je z hlediska mezinárodních firem vnímán jako plnohodnotná alternativa hlavního města ČR. K jeho oceňovaným přednostem patří dostatek kvalitních kancelářských prostor, příznivá cenová hladina (aktuálně 12 EUR/m2/měsíc) a kvalitní vzdělaná pracovní síla, které jsou zároveň významným motivem pro firmy uvažovat o stěhování provozů do Brna,“ říká Eduard Forejt, vedoucí kancelářského oddělení Jones Lang LaSalle.

První moderní kanceláře v Brně vznikly v 90. letech minulého století (projekt Technologický park byl dokončen v roce 1995), ale masivní rozvoj trh zaznamenal až o deset let později. Po roce 2005 bylo na brněnský trh uvedeno téměř 250.000 m2, tj. 70 % aktuální rozlohy trhu. Krize v posledních dvou letech (2010 a 2011) výstavbu nových kanceláří výrazně zpomalila, ale nyní se developerské plány opět začínají realizovat. V letošním roce by mělo být dokončeno dalších téměř 36.000 m2 nových kanceláří ve čtyřech budovách (Campus Science Park B, Spielberk Tower B, Vienna Point II a The Forum Business Centre II, díky kterým by se měl rok 2012 přiblížit počátku boomu kanceláří v roce 2005, kdy bylo dokončeno 38 600 m2.

Jak brněnský kancelářský trh vyzrává, zvyšuje se počet tzv. renegociací (přejednání podmínek při ukončení nájmu a prodloužení smlouvy). Před rokem 2009 nebyly renegociace tak časté jako dnes. Běžné nájemní smlouvy, které byly uzavřeny v roce 2005 a později, se dnes přirozeně obnovují a procento renegociací se vyšplhalo až na průměrných 25 %, kde se bude držet i nadále,“ dodává Ondřej Vlk, senior analytik Jones Lang LaSalle.

Zatímco v Praze je nájemné nejlepších kanceláří 21 EUR/m2/měsíc a nájemné v tzv. business parcích 14–16 EUR/m2/měsíc, brněnské špičkové administrativní prostory stojí cca 12 EUR/m2/měsíc. Do Brna se díky výbornému poměru kvality a ceny přestěhovala řada datových center, call center a tzv. back offices (zejména účetních služeb). První vlaštovkou, která s sebou přinesla příslovečné jaro a přilákala další renomované nájemce, byla Lufthansa, která ve Spielberk Office Centre začala provozovat své call centrum. „Developeři, kteří nyní staví nové kanceláře, uvádí, že s vážnými nájemci vedou jednání o pronájmu v nových budovách. Vzhledem k malé rozloze trhu a relativně velkému množství nových ploch, které budou letos dokončeny, očekáváme nárůst míry neobsazenosti z dnešních 11 % na 14 – 15 % ke konci roku 2012,“ uvádí Ondřej Vlk z Jones Lang LaSalle.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít