Article, show

Jak si stojí brněnský kancelářský trh?

15. března 2012, 17:17 - Profit, TZ
15. března 2012, 17:17

Brněnský trh moderních kancelářských prostor dosáhl na konci roku 2011 celkové rozlohy téměř 355.000 m2. I když je téměř osmkrát menší než pražský trh s administrativními prostory, je logicky druhým největším kancelářským trhem v České republice.

Foto: Spielberk Office Centre

Navíc je z hlediska mezinárodních firem vnímán jako plnohodnotná alternativa hlavního města ČR. K jeho oceňovaným přednostem patří dostatek kvalitních kancelářských prostor, příznivá cenová hladina (aktuálně 12 EUR/m2/měsíc) a kvalitní vzdělaná pracovní síla, které jsou zároveň významným motivem pro firmy uvažovat o stěhování provozů do Brna,“ říká Eduard Forejt, vedoucí kancelářského oddělení Jones Lang LaSalle.

První moderní kanceláře v Brně vznikly v 90. letech minulého století (projekt Technologický park byl dokončen v roce 1995), ale masivní rozvoj trh zaznamenal až o deset let později. Po roce 2005 bylo na brněnský trh uvedeno téměř 250.000 m2, tj. 70 % aktuální rozlohy trhu. Krize v posledních dvou letech (2010 a 2011) výstavbu nových kanceláří výrazně zpomalila, ale nyní se developerské plány opět začínají realizovat. V letošním roce by mělo být dokončeno dalších téměř 36.000 m2 nových kanceláří ve čtyřech budovách (Campus Science Park B, Spielberk Tower B, Vienna Point II a The Forum Business Centre II, díky kterým by se měl rok 2012 přiblížit počátku boomu kanceláří v roce 2005, kdy bylo dokončeno 38 600 m2.

Jak brněnský kancelářský trh vyzrává, zvyšuje se počet tzv. renegociací (přejednání podmínek při ukončení nájmu a prodloužení smlouvy). Před rokem 2009 nebyly renegociace tak časté jako dnes. Běžné nájemní smlouvy, které byly uzavřeny v roce 2005 a později, se dnes přirozeně obnovují a procento renegociací se vyšplhalo až na průměrných 25 %, kde se bude držet i nadále,“ dodává Ondřej Vlk, senior analytik Jones Lang LaSalle.

Zatímco v Praze je nájemné nejlepších kanceláří 21 EUR/m2/měsíc a nájemné v tzv. business parcích 14–16 EUR/m2/měsíc, brněnské špičkové administrativní prostory stojí cca 12 EUR/m2/měsíc. Do Brna se díky výbornému poměru kvality a ceny přestěhovala řada datových center, call center a tzv. back offices (zejména účetních služeb). První vlaštovkou, která s sebou přinesla příslovečné jaro a přilákala další renomované nájemce, byla Lufthansa, která ve Spielberk Office Centre začala provozovat své call centrum. „Developeři, kteří nyní staví nové kanceláře, uvádí, že s vážnými nájemci vedou jednání o pronájmu v nových budovách. Vzhledem k malé rozloze trhu a relativně velkému množství nových ploch, které budou letos dokončeny, očekáváme nárůst míry neobsazenosti z dnešních 11 % na 14 – 15 % ke konci roku 2012,“ uvádí Ondřej Vlk z Jones Lang LaSalle.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít