Jak si pořídit zámek

06. září 2004, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
06. září 2004, 00:00

JEDNATEL SPOLEČNOSTI W. K. HOLDINGS PETR KRASELOVSKÝ: Zájemce o koupi historického objektu musí mít kromě financí také určité znalosti, jak v této věci postupovat a na koho se obrátit.

JEDNATEL SPOLEČNOSTI W. K. HOLDINGS PETR KRASELOVSKÝ: Zájemce o koupi historického objektu musí mít kromě financí také určité znalosti, jak v této věci postupovat a na koho se obrátit.

Co by měl vědět člověk, který chce vlastnit zámek? Jaká rizika na něj čekají? Rozhodnout se pro vlastnictví zámku je zásadní krok. Především je to velká zodpovědnost, protože se dotyčný stane pokračovatelem předchozích majitelů, kteří se zapsali, ať už kladně či záporně, do historie daného objektu. Měl by si také uvědomit, že zámek bývá středem pozornosti obce a nebude tedy nikdy pouze jeho. Zájemce by měl velmi zvážit, zda se na to cítí, či ne. Pokud si odpoví, že ano, jak má postupovat? Předně musí mít nápad nebo myšlenku, jakým způsobem chce zámek využít. Ve srovnání s jinými typy budov je zámek velmi specifická nemovitost a dá se využít v podstatě pouze ke třem účelům - pro privátní bydlení, pro kulturní nebo komerční aktivitu. Nejvýhodnější je pak kombinace těchto možností, tedy část zámku využít pro bydlení a část jako penzion či galerii. Když se zájemce rozhodne pro jednu z těchto možností, kde si může zámek vybrat? Existuje mnoho realitních kanceláří, které nabízejí různé historické objekty. N aše kancelář má v databázi osmdesát aktivních a dalších sto pasivních objektů, přičemž pasivní objekty jsou ty, u kterých se momentálně vyskytuje nějaký problém, jako zadlužení, nedořešené pozemkové vztahy apod. Zájemce by měl mít nějakou formální představu o hledaném objektu, tedy hlavně o místě, velikosti, stavu objektu či rozloze parku. Je vhodné znát i částku, kterou chce do nemovitosti investovat. My následně provedeme selekci, dáme mu na výběr ze seznamu, respektive objedeme s ním vybrané zámky a on se buď pro nějaký rozhodne, nebo ne. Co následuje, když má klient vybraný zámek, který se shoduje s jeho představami? Jestliže zámek na vlastní oči viděl, dostal k němu také veškeré podklady, katastrální mapy, plány pater, list vlastnictví a podrobnou historii, setká se s majitelem a může dojít k předběžné dohodě. N ásleduje standardní postup, návrh a podpis smlouvy, složení peněz a zápis do katastru nemovitostí, který trvá od jednoho do tří měsíců. Jak dlouho tedy trvá, než zájemce získá zámek?

Doba od prvního kontaktu do získání zámku se pohybuje v průměru od půl do jednoho roku.

Je o zámky velký zájem?

Za posledních deset let, co se touto věcí zabýváme, je zájem stále. Byly zde dva mezníky, které tento zájem rozvinuly do širšího spektra - prvním byl vstup České republiky do NATO, druhým vstup do EU. To uklidnilo především zahraniční investory, kteří pochopili, že je Česká republika zemí, kde jejich investice neztratí hodnotu.

Když si klient koupí zámek, co následuje?

Pokud má nový majitel zájem, můžeme pro něj zajistit veškeré řemeslnické práce, které bude při rekonstrukci zámku potřebovat, případně ho můžeme spojit is památkovou péčí, se kterou může konzultovat veškeré stavební úpravy. Zámecké objekty mají většinou vlastní studnu irozvod elektřiny, jediným problémem je tedy vytápění a je na majiteli, zda se rozhodne pro pevná paliva nebo elektřinu. Daně ze zámku jsou stejné jako z jakéhokoli jiného domu, protože termín zámek v katastru nemovitostí neexistuje, vždy se jedná pouze o objekt bydlení.

Jak vysoké bývají náklady na opravu?

Vše se odvíjí od ceny zámku. Čím vyšší jsou náklady na koupi, tím méně je nutné vynaložit na opravu. Tato částka se dá přibližně vypočítat, přičemž se vychází ze střední hranice dvaceti milionů. Jestliže zámek stojí deset milionů, náklady na opravu budou také deset jestliže stojí jeden milion, oprava si vyžádá dvacetkrát tolik. Zámek, pořízený za dvacet milionů je v průměrně dobrém stavu a náklady na jeho opravu se pohybují v rozmezí jednoho až pěti milionů.

Jak může majitel spolupracovat s památkáři?

Pokud se jedná o kulturní památku, mají památkáři na starosti dozor. Před kontaktem s památkáři by se měl majitel poradit nejdříve s námi, aby věděl, jak má jednat. Osobně doporučuji zlatou střední cestu, tedy zachovat co nejvíce původního, ale některé úpravy přesto provést, protože zámek musí především ožít. Do objektu je přitom nutné zasahovat velice citlivě, protože je to starý organizmus a případná náhrada původních materiálů může více uškodit než pomoci.

Odkud je možné získat pomoc na rekonstrukci?

Vzhledem ke vstupu České republiky do Evropské unie lze využít strukturálních fondů, které nabízejí poměrně dobrou možnost získání peněz. Pokud chce člověk získat prostředky tímto způsobem, doporučoval bych kontaktovat ministerstvo pro místní rozvoj. Majitel zámku takto může získat až desítky milionů korun, ale vše záleží na zpracování a prezentaci projektu. V současnosti existuje množství firem, které toto zpracování nabízejí.

Od ministerstva kultury žádné dotace získat nelze?

Samozřejmě existují i programy ministerstva kultury, ale ty jsou zaměřeny většinou na havarijní stavy, takže pokud je zámek obyvatelný, má majitel pouze malou šanci tyto peníze získat. n

**PETR KRASELOVSKÝ (1966)

Jednatel společnosti W . K. Holdings je potomkem šlechtického rodu Kraselovských z Kraselova. Po vystudování paleontologie žil několik let v Itálii. Po návratu se stal spoluzakladatelem společnosti zabývající se mapováním a prodejem historických objektů. Je ženatý, bezdětný a vlastní zámek ve středních Čechách.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít