Article, show

Jak si Češi pořizují hypotéku

09. února 2010, 12:13 - Vlastimil Nigrin
09. února 2010, 12:13

Nebankovnímu zprostředkovateli nahrává, že klienti nepovažují banky za nezávislé poradce

Jak se v České republice běžně odehrává výběr správné hypotéky? Stejně jako každé drahé zboží – auto, bazén, zahraniční dovolená – i bydlení a jeho financování se týkají nejen potřeb klienta, ale i jeho emocí. Billboardy prezentující novou developerskou výstavbu na prosluněných svazích, šikovně nafocené interiéry či šťastná rodinka na zahrádce ovlivňují potenciálního zákazníka. Banky pak řeší, jak se klient rozhodne financovat své bydlení – kde a jaký druh hypotéky si vybere. Až 70 procent nového bydlení v ČR je totiž financováno právě takto. Jaké jsou nejčastější vzorce chování Čechů při vyhodnocování nabídky na trhu, následném výběru bydlení a správné hypotéky?

Makléř

Češi si oblíbili vyhledávat nemovitosti prostřednictvím internetu. Zhruba 80 procent z nich navštíví nejdříve nějaký realitní server, na kterém jsou zpravidla i první nabídky na způsob financování jejich vytouženého domu nebo bytu. Odtud je už pak jen kousek k realitnímu makléři. Ten často nejen ukáže vysněný pozemek, byt nebo dům, ale i v rámci komplexnosti nabízených služeb připomene možnosti financování. Realitní makléři totiž často na základě doporučení spolupracují s některým hypotečním nebo finančním zprostředkovatelem. Stále více jich má dokonce smlouvu přímo s hypoteční bankou.
Ze statistik vyplývá, že Čechům nejvíce vyhovuje kombinace služeb realitních kanceláří a externích prodejců hypoték. Nahrává tomu i razantní pokles dříve populárního přímého prodeje nemovitostí – například vlastní inzercí majitele.

Shoppeři a tabulkáři

Druhým nejčastějším vzorcem chování jsou takzvaní shoppeři. Ti se spoléhají především sami na sebe. Obejdou všechny banky ve městě, posbírají letáky a informace od bankéřů a poté doma pomocí poznámek hledají nejlepší nabídku. Zpravidla se vrátí tam, kde na ně personál pobočky mluvil nejsrozumitelněji. Druhou možností je, že se obrátí na finančního poradce, aby je v nepřeberném množství získaných informací zorientoval a pomohl jim zkompletovat podklady pro hypotéku.
Tabulkáři využívají speciální servery na webu, noviny nebo časopisy se srovnávacími tabulkami hypoték na českém trhu. V nich je často možné srovnávat jednotlivé produkty bank. Takový zdroj je však zjednodušený a určen jen pro základní orientaci potenciálního klienta. Neobsahuje například informace o doprovodných povinnostech nebo o aktuálně vyhlášené zvýhodněné akci bank. A nebere také v úvahu bonitu klienta. Tabulkář však má pocit vítězství, protože ušetřil čas. Po srovnání nabídek pak kontaktuje konkrétní vybranou banku. V ní se však často, zejména u těch, které sice používají inzerované sazby jako marketingový nástroj, ale ve skutečnosti půjčují za zcela jiné peníze, dočká jiné reality.

Oslovení

Poštovní nebo telefonní oslovování je pro banky hrou, jak se strefit do okamžiku, kdy potenciální klient řeší bydlení. Poskytovatelé úvěrů se musejí prostřednictvím nákladných kampaní připomínat, aby si na ně jejich kmenový klient vzpomněl, přestože není osloven přímo. A jel se právě do jejich instituce minimálně zeptat na možnosti financování.
Uvedené druhy zákazníků jsou v praxi zastoupeny přibližně v poměru padesát, dvacet, dvacet a deset procent. Částečně se překrývají – například zmíněný shopper, který požádá nezávislého finančního poradce o pomoc při finálním výběru hypotéky. V případě externího prodeje se Češi podobají Britům nebo Holanďanům, u nichž má tento způsob distribuce hypoték stejně silné postavení (50 až 60 procent).
Nebankovnímu zprostředkovateli hypoték nahrává i to, že jejich klienti nepovažují banky za nezávislé finanční poradce. Zprostředkovatel jim proto může nabídnout více konkrétních nabídek a nakonec banky trochu potrápit při nastavení konečné ceny hypotéky. Zakládáme tím v Česku novou tradici – podobně jako při prodeji pojištění. I v něm je pro Čechy již dlouhou dobu přirozenější vyřizovat pojistku doma v pohodlí obývacího pokoje nebo v kavárně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít