Jak si budete přát

18. března 2008, 17:22 - redakce
18. března 2008, 17:22

EURO 11/2008

Kdo si co přeje?
Komická podstata některých rádoby zasvěcených komentářů spočívá v tom, že čím méně pisatel o věci ví, tím veseleji o ní píše.
Neuvedený autor ilustroval své znalosti s fatální neznalostí fungování evropského zkušebnictví. K tomu si vzal na mušku VOP-026 Šternberk, s. p., o kterém ani neví, jak se správně jmenuje. VOP-026 je respektovanou autoritou a smluvním partnerem při objektivním zjišťování stavu přístrojů, zařízení a vozidel nejen pro Českou armádu, ale převážně pro civilní zákazníky. Vystavované protokoly jsou zjištěním stavu beze snahy radit jejich budoucímu držiteli. Zkoušení je z principu potřeby takové práce nesmlouvavé, jinak by bylo nepotřebné. Nevím o tom, že by někdo naše protokoly nebral vážně. Steyr, MPI Group a také ministerstvo obrany studují výsledky zkoušek a poměřují je s požadovanou funkčností zkoušených objektů. Ve zkušebnictví po nás nikdo nechce, abychom mu dělali radost, ale abychom dodali korektní čísla. To zodpovědně děláme a v tom jsme z principu dozoru ČIA nezávislí. Zkušebna váží, měří, zaznamenává a počítá. Nic víc. Závěry si dělá objednatel či uživatel sám. Vše toto zažil v kontrolních zkouškách pandur a výrobce Steyr s logickým neuspokojením korektně přijal zjištěná fakta. Totéž se stalo dingu a MPI. Oba zákazníci si zkoušky objednali a oba je zaplatili. Může být lepší důkaz nezávislosti zkušeben VOP-026?
Ve svém názoru na akreditované zkušebnictví VOP-026 se pisatel mýlí nebo mu to někdo záměrně diktuje. Stejně si vede i v názoru na účast VOP-026 v soutěži o zakázku na lehká obrněná vozidla. Chce-li poznat pravdu, zvu ho do podniku a jeho laboratoří na exkurzi. A hádejte, jak se rozhodne.

Rostislav Levíček
ředitel VOP-026 Šternberk, s. p.

V dopise čtenáře jde o nesouhlas s narážkou na to, že způsobilost obrněných transportérů Pandur II bude prověřovat jejich budoucí výrobce. Navíc ten, který se jako subdodavatel podílel na jednom z 18 prohřešků (nesrovnalosti v obsahu dokumentace k údržbě), kterými vláda odstoupení od smlouvy zdůvodnila. Rudolf Marek (//rudolf.marek@euro.cz//)

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít