Jak se zajistit proti měnovému riziku

22. července 2009, 00:00 - Radim Dohnal, <a href="http://www.finance.cz">Finance.cz</a>
22. července 2009, 00:00

Na měnovém trhu existuje množství nástrojů, které krizové riziko dokáží zcela eliminovat. Ústřední myšlenkou je zajistit si současný kurz měny v určitém množství do budoucna, a to buď do libovolného okamžiku nebo k pevně určenému datu.

Autor: Profit

Volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu přináší růst efektivity i konkurence pro podnikatele. Pro toho, kdo sestavuje výsledovku v měně jiné, než ve které platí nebo je placen, přináší také určitou nejistotu. Je totiž příčinou možného nesouladu mezi hodnotou závazků a pohledávek právě z titulu měnového kurzu.

Jako příklad můžeme uvést subjekt, který značnou část svých výnosů realizuje např. v eurech a náklady platí zejména v korunách. Dobrou zprávou pro něho bylo lednové oslabení koruny, protože po směně do korun inkasoval více. Když například v září loňského roku uzavřel kontrakt s uhrazením v lednu 2009 na 1.000.000 euro při kurzu 25 CZK/EUR, což je 25.000.000 korun, v lednu 2009 inkasoval 28.000.000, protože koruna oslabila na 28 CZK/EUR. Subjekt tak vydělal 3.000.000 korun.

Posílení koruny může poslat podniky ke dnu

Naproti tomu loni v létě, když koruna posilovala a podobné byly i vyhlídky, mohl mít ten samý podnikatel oprávněné obavy o budoucnost svého podnikání, protože v eurech konstatní tržby pro něj znamenaly nižší a nižší korunové tržby při stejných výnosech. Pokles zisku, případně sklouznutí do ztráty není v takové situaci ničím výjimečným. Velmi dobrý podnikatelský nápad, velmi dobře obchodně ošetřen se tak může dostat do úzkých pouze v důsledku podcenění tohoto rizika. Jak loňský i letošní rok ukázal, netýká se to pouze velkých, malých nebo podkapitalizovaných společností ale i podniků z TOP100.

Konkrétní příklad pro posílení koruny: Když podnik očekává, že mu za 3 měsíce bude uhrazeno sto tisíc euro, tak by částka dnes dělala 2,678 mil. korun (kurz 26,78 CZK/EUR). Pokud ovšem koruna posílí, tedy bude euro stát méně než 26,78 CZK/EUR, dostane podnik v českých korunách za 3 měsíce uhrazeno méně.

Protože nejvíce obchodů probíhá mezi Českou republikou a Německem a druhým největším obchodním partnerem České republiky je Slovensko, české podnikatele nejvíce zajímá pohyb eura.

Jak se bránit

Na měnovém trhu existuje množství nástrojů, které toto riziko dokáží zcela eliminovat. Ústřední myšlenkou je zajistit si současný kurz měny v určitém množství do budoucna, a to buď do libovolného okamžiku v budoucnu (průběžná fakturace) nebo k pevně určenému datu (budoucí splatnost dodávky většího rozsahu). Jde tedy o to nastavit jeho finanční situaci tak, že změna kurzu nepříznivá pro podnikání bude generovat ztrátu z běžné činnosti, ale ve stejné výši bude znamenat zisk v kolonce zisky z finančních operací. Společnosti, které se proti riziku nepříznivé změny kurzu zajistili, nyní mají o starost méně a mohou se věnovat svému podnikání, a to rozvíjet.

Operace na spotovém měnovém trhu

Základním nástrojem je operace na spotovém měnovém trhu, kdy subjekt hledající zajištění prodá tu měnu, jejíž oslabení je pro jeho podnikání problémem a koupí tu měnu, jejiž posílení není záhodno. Takto lze prodat jednu měnu a koupit druhou, aniž bychom museli jednu nebo druhou měnu vlastnit. Nefinanční společnost ani nemusí nijak prokazovat, zdali některou z měn bude vlastnit v budoucnu.

Podnikatel si takto v jím určené době za aktuální kurz nastaví jím určené množství měny, jejíž kurz chce zajistit. Např. exportér, který pokládal korunu v lednu dostatečně slabou, když stála 28,5, mohl prodat jím určené množství bez určení času. Nyní, když je koruna o cca 2 koruny na euro silnější, může podle potřeby jeho inkas zajištovací pozici po částech zavírat a inkasovat zisky ze zajišťovací operace.Tato zajišťovací operace stojí zajištěný subjekt určité velmi nízké transakční náklady plynoucí z nutnosti prodat a následně koupit koruny, kdy na měnovém trhu existuje vždy určité rozpětí mezi kupním a prodejním kurzem (tzv. Bid-Offer spread. Protože měnový trh je velmi efektivní a likvidní, je tento rozdíl velmi nízký).

Rozdíl úrokových sazeb

Dalším faktorem, který má význam zejména pro dlouhodobé operace je rozdíl úrokových sazeb mezi měnou prodávanou a měnou kupovanou; nyní v době obecně nízkých úrokových sazeb je tento rozdíl historicky nízký.

Měnové forwardy a opce

Dalším nástrojem jsou měnové forwardy. Ty fungují stejně jako výše popsané spotové operace s tím rozdílem, že je pevně určený termín dodání. Zajišťující subjekt má možnost nechat obchod vypořádat v pevně určeném termínu (automaticky) nebo kdykoliv do té doby obchod uzavřít protipozicí a vyinkasovat zisk z této operace.

Více na Finance.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít