Jak se staví greeny v metropoli

11. listopadu 2010, 11:05 - Tomáš Nohejl
11. listopadu 2010, 11:05

Místo úvodu je třeba zmínit výchozí pozici autora. Není umanutým obdivovatelem té jediné správné hry. Ani zakyslým odpůrcem „zbohatlické“ zábavy. Je prostě jen zaujatým pozorovatelem zkultivovaného prostoru, v jehož sousedství bude (zřejmě do konce svých dní) žít.

Foto: Martin Sidorják

Černý Most. Bývala a ještě i jsou tu luka a pole, ohraničená na první pohled nevábným sídlištěm, nájezdem na jižní spojku dálnice, ale i chráněným územím s výskytem vzácných ptáků a obojživelníků i unikátních mokřin. Také okrajem klánovického lesa, nejrozsáhlejšího přírodního pásu v Praze. Až v polovině 90. let se v územním plánu města objevil zápis: golfové hřiště. A před pár dny tu odpálili první rány řádného turnaje… „Objevila se zajímavá nabídka, jak smysluplně realizovat celý prostor,“ vzpomíná Pavel Šanda, majitel hřiště, tehdy teprve dva roky vládnoucí golfovou holí. Nejprve získal asi 12 % pozemků, pak o to snáz vyhrál výběrové řízení. A cestoval světem, aby se poučil.

A chytře počítal. Za využití vytěženého odpadu z pražských tunelů pro tvarování terénu hřiště ušetřil 90 milionů korun. I když zase musel složitěji přemisťovat čtvrt milionu kubíků svrchní zeminy a ztratil dva roky. „Nájem je vysoký, platíme tu v průměru 36 krát víc než zemědělci,“ říká. Přesto v úspěch projektu, jehož zhodnocení odhaduje na 20 let, věří.

Zaplať a hraj

Chceme být fýčkovým hřištěm,“ plánuje Šanda. Tedy v duchu hesla „zaplať a hraj“, hřištěm pro každého. „A chceme investovat do zákazníka, sám dělám startéra.“ Očekává rychlý nárůst stálých klientů z okolí s výhodným ročním poplatkem. K tomu přibudou firemní zákazníci, využívající i ubytovací kapacity 22 bungalovů. A také golfové akademie, kterou svým jménem zaštítí významný anglický trenér. Tím rezort získává další rozměr v aktuálním propojení profesionální a olympijské linie golfu.

Black Bridge Golf Resort Praha
místo: Černý Most, Dolní Počernice • 18 jamek (nyní 5 hotových) • 6 248 metrů délka • 72 par hřiště • 14 hodin denně otevřeno (i v zimě) • 250 metrů osvětlený driving • range, až 48 odpališť • 60 Kč/25 míčů anebo • 100 Kč/5 jamek – aktuální ceny • 66 hektarů plochy (víc než • 300 ha celý areál lesoparku) • 300 milionů Kč náklady • 200 000 stromů a keřů • 2011 červenec — dokončení

A proč byste měli chodit hrát právě sem? Zejména kvůli dopravní dostupnosti v Praze teprve druhého osmnáctijamkového hřiště. Plusem je i první osvětlený a vytápěný driving range, tedy cvičná louka pro odpaly i puttování v zemi; vzešla z japonské a irské inspirace. K tomu připočtěte kvalitní terény, příjemnou restauraci a klubové zázemí, kde vám zajistí hlídání dětí. A pro začátek i ceny – tenhle rezort je nejlevnější v zemi. „To je samozřejmě reklama, šeptandou se dobrá pověst šíří nejlíp,“ usmívá se majitel. Ale zapomenout nelze ani na další detaily. Hřištěm se vinou úzké vyasfaltované cestičky „férvejů“. Rychleji se po nich tlačí vozíky s holemi, areál tedy stihne „odbavit“ víc zákazníků.

Na večeři i na běžky

Areál zaměstná 25 lidí. Až se uchytí a doroste 200 000 keřů a stromů, vytvoří tak pro obyvatele okolních čtvrtí – negolfisty – ohromný lesopark. S rybníky, chodníčky i cyklistickými stezkami. V zimě i s lyžařskými stopami. „Už máme skútr,“ ukazuje provozní manažerka Martina Kurzová. Její šéf, původem Šumavan, který už léta žije v sousedních Horních Počernicích, vypráví dál: „Pan Nechanický z Mariánských Lázní mi přijel ukázat fotky jejich hřiště z roku 1905. Vypadalo to tam jako dnes tady. A teď jsou v hlubokém lese,“ vypráví Pavel Švehla.

A jestli se nebojí zlovolné české závisti? „Projekt jsme měli dobře připravený, nemuseli jsme s ničím bojovat. Drželi jsme si biologický dohled, a když se líhly žáby nebo tu hnízdily volavky, přestali jsme dva týdny stavět. A teď máme pojistky,“ vypráví majitel.

A konkurence? „Praha snese i sedm takových hřišť. Má dvě. Řeči o konci golfového boomu a hrozícím krachu areálů v Česku šíří lidé, kteří mají potíže s přiměřenými cenami.“ Golf Resort Černý Most je podle údajů České golfové federace 96. venkovním hřištěm v zemi.

Jezdím podél jeho greenů na kole a běhám. Zajdu si do klubové restaurace na víno z vinic slavných plejerů Nicka Falda nebo Arnolda Palmera. A možná si přitom párkrát odpálím do nasvícené louky. Určitě dřív než mi chátrající tělesná konstituce jinou aktivitu nepovolí… Chystám se s tímhle „zeleným“ sousedem vycházet.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Úspěšný český export. Tyhle naše startupy bodují i v zahraničí
Z Pubtranu jsou teď Jízdní řády. Seznam kromě změny názvu přidal i nové funkce
Facebook Stories pro desktopy na dosah, propojení s Instagramem na dohled
Rozhodnuto. Protipirátská ochrana se stala součástí WWW
Microsoft tvrdí, že je Edge aktivně používán na 330 milionech zařízení každý měsíc. Je to výmysl?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít