Jak se staví greeny v metropoli

11. listopadu 2010, 11:05 - Tomáš Nohejl
11. listopadu 2010, 11:05

Místo úvodu je třeba zmínit výchozí pozici autora. Není umanutým obdivovatelem té jediné správné hry. Ani zakyslým odpůrcem „zbohatlické“ zábavy. Je prostě jen zaujatým pozorovatelem zkultivovaného prostoru, v jehož sousedství bude (zřejmě do konce svých dní) žít.

Foto: Martin Sidorják

Černý Most. Bývala a ještě i jsou tu luka a pole, ohraničená na první pohled nevábným sídlištěm, nájezdem na jižní spojku dálnice, ale i chráněným územím s výskytem vzácných ptáků a obojživelníků i unikátních mokřin. Také okrajem klánovického lesa, nejrozsáhlejšího přírodního pásu v Praze. Až v polovině 90. let se v územním plánu města objevil zápis: golfové hřiště. A před pár dny tu odpálili první rány řádného turnaje… „Objevila se zajímavá nabídka, jak smysluplně realizovat celý prostor,“ vzpomíná Pavel Šanda, majitel hřiště, tehdy teprve dva roky vládnoucí golfovou holí. Nejprve získal asi 12 % pozemků, pak o to snáz vyhrál výběrové řízení. A cestoval světem, aby se poučil.

A chytře počítal. Za využití vytěženého odpadu z pražských tunelů pro tvarování terénu hřiště ušetřil 90 milionů korun. I když zase musel složitěji přemisťovat čtvrt milionu kubíků svrchní zeminy a ztratil dva roky. „Nájem je vysoký, platíme tu v průměru 36 krát víc než zemědělci,“ říká. Přesto v úspěch projektu, jehož zhodnocení odhaduje na 20 let, věří.

Zaplať a hraj

Chceme být fýčkovým hřištěm,“ plánuje Šanda. Tedy v duchu hesla „zaplať a hraj“, hřištěm pro každého. „A chceme investovat do zákazníka, sám dělám startéra.“ Očekává rychlý nárůst stálých klientů z okolí s výhodným ročním poplatkem. K tomu přibudou firemní zákazníci, využívající i ubytovací kapacity 22 bungalovů. A také golfové akademie, kterou svým jménem zaštítí významný anglický trenér. Tím rezort získává další rozměr v aktuálním propojení profesionální a olympijské linie golfu.

Black Bridge Golf Resort Praha
místo: Černý Most, Dolní Počernice • 18 jamek (nyní 5 hotových) • 6 248 metrů délka • 72 par hřiště • 14 hodin denně otevřeno (i v zimě) • 250 metrů osvětlený driving • range, až 48 odpališť • 60 Kč/25 míčů anebo • 100 Kč/5 jamek – aktuální ceny • 66 hektarů plochy (víc než • 300 ha celý areál lesoparku) • 300 milionů Kč náklady • 200 000 stromů a keřů • 2011 červenec — dokončení

A proč byste měli chodit hrát právě sem? Zejména kvůli dopravní dostupnosti v Praze teprve druhého osmnáctijamkového hřiště. Plusem je i první osvětlený a vytápěný driving range, tedy cvičná louka pro odpaly i puttování v zemi; vzešla z japonské a irské inspirace. K tomu připočtěte kvalitní terény, příjemnou restauraci a klubové zázemí, kde vám zajistí hlídání dětí. A pro začátek i ceny – tenhle rezort je nejlevnější v zemi. „To je samozřejmě reklama, šeptandou se dobrá pověst šíří nejlíp,“ usmívá se majitel. Ale zapomenout nelze ani na další detaily. Hřištěm se vinou úzké vyasfaltované cestičky „férvejů“. Rychleji se po nich tlačí vozíky s holemi, areál tedy stihne „odbavit“ víc zákazníků.

Na večeři i na běžky

Areál zaměstná 25 lidí. Až se uchytí a doroste 200 000 keřů a stromů, vytvoří tak pro obyvatele okolních čtvrtí – negolfisty – ohromný lesopark. S rybníky, chodníčky i cyklistickými stezkami. V zimě i s lyžařskými stopami. „Už máme skútr,“ ukazuje provozní manažerka Martina Kurzová. Její šéf, původem Šumavan, který už léta žije v sousedních Horních Počernicích, vypráví dál: „Pan Nechanický z Mariánských Lázní mi přijel ukázat fotky jejich hřiště z roku 1905. Vypadalo to tam jako dnes tady. A teď jsou v hlubokém lese,“ vypráví Pavel Švehla.

A jestli se nebojí zlovolné české závisti? „Projekt jsme měli dobře připravený, nemuseli jsme s ničím bojovat. Drželi jsme si biologický dohled, a když se líhly žáby nebo tu hnízdily volavky, přestali jsme dva týdny stavět. A teď máme pojistky,“ vypráví majitel.

A konkurence? „Praha snese i sedm takových hřišť. Má dvě. Řeči o konci golfového boomu a hrozícím krachu areálů v Česku šíří lidé, kteří mají potíže s přiměřenými cenami.“ Golf Resort Černý Most je podle údajů České golfové federace 96. venkovním hřištěm v zemi.

Jezdím podél jeho greenů na kole a běhám. Zajdu si do klubové restaurace na víno z vinic slavných plejerů Nicka Falda nebo Arnolda Palmera. A možná si přitom párkrát odpálím do nasvícené louky. Určitě dřív než mi chátrající tělesná konstituce jinou aktivitu nepovolí… Chystám se s tímhle „zeleným“ sousedem vycházet.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít