Jak se staví greeny v metropoli

11. listopadu 2010, 11:05 - Tomáš Nohejl
11. listopadu 2010, 11:05

Místo úvodu je třeba zmínit výchozí pozici autora. Není umanutým obdivovatelem té jediné správné hry. Ani zakyslým odpůrcem „zbohatlické“ zábavy. Je prostě jen zaujatým pozorovatelem zkultivovaného prostoru, v jehož sousedství bude (zřejmě do konce svých dní) žít.

Foto: Martin Sidorják

Černý Most. Bývala a ještě i jsou tu luka a pole, ohraničená na první pohled nevábným sídlištěm, nájezdem na jižní spojku dálnice, ale i chráněným územím s výskytem vzácných ptáků a obojživelníků i unikátních mokřin. Také okrajem klánovického lesa, nejrozsáhlejšího přírodního pásu v Praze. Až v polovině 90. let se v územním plánu města objevil zápis: golfové hřiště. A před pár dny tu odpálili první rány řádného turnaje… „Objevila se zajímavá nabídka, jak smysluplně realizovat celý prostor,“ vzpomíná Pavel Šanda, majitel hřiště, tehdy teprve dva roky vládnoucí golfovou holí. Nejprve získal asi 12 % pozemků, pak o to snáz vyhrál výběrové řízení. A cestoval světem, aby se poučil.

A chytře počítal. Za využití vytěženého odpadu z pražských tunelů pro tvarování terénu hřiště ušetřil 90 milionů korun. I když zase musel složitěji přemisťovat čtvrt milionu kubíků svrchní zeminy a ztratil dva roky. „Nájem je vysoký, platíme tu v průměru 36 krát víc než zemědělci,“ říká. Přesto v úspěch projektu, jehož zhodnocení odhaduje na 20 let, věří.

Zaplať a hraj

Chceme být fýčkovým hřištěm,“ plánuje Šanda. Tedy v duchu hesla „zaplať a hraj“, hřištěm pro každého. „A chceme investovat do zákazníka, sám dělám startéra.“ Očekává rychlý nárůst stálých klientů z okolí s výhodným ročním poplatkem. K tomu přibudou firemní zákazníci, využívající i ubytovací kapacity 22 bungalovů. A také golfové akademie, kterou svým jménem zaštítí významný anglický trenér. Tím rezort získává další rozměr v aktuálním propojení profesionální a olympijské linie golfu.

Black Bridge Golf Resort Praha
místo: Černý Most, Dolní Počernice • 18 jamek (nyní 5 hotových) • 6 248 metrů délka • 72 par hřiště • 14 hodin denně otevřeno (i v zimě) • 250 metrů osvětlený driving • range, až 48 odpališť • 60 Kč/25 míčů anebo • 100 Kč/5 jamek – aktuální ceny • 66 hektarů plochy (víc než • 300 ha celý areál lesoparku) • 300 milionů Kč náklady • 200 000 stromů a keřů • 2011 červenec — dokončení

A proč byste měli chodit hrát právě sem? Zejména kvůli dopravní dostupnosti v Praze teprve druhého osmnáctijamkového hřiště. Plusem je i první osvětlený a vytápěný driving range, tedy cvičná louka pro odpaly i puttování v zemi; vzešla z japonské a irské inspirace. K tomu připočtěte kvalitní terény, příjemnou restauraci a klubové zázemí, kde vám zajistí hlídání dětí. A pro začátek i ceny – tenhle rezort je nejlevnější v zemi. „To je samozřejmě reklama, šeptandou se dobrá pověst šíří nejlíp,“ usmívá se majitel. Ale zapomenout nelze ani na další detaily. Hřištěm se vinou úzké vyasfaltované cestičky „férvejů“. Rychleji se po nich tlačí vozíky s holemi, areál tedy stihne „odbavit“ víc zákazníků.

Na večeři i na běžky

Areál zaměstná 25 lidí. Až se uchytí a doroste 200 000 keřů a stromů, vytvoří tak pro obyvatele okolních čtvrtí – negolfisty – ohromný lesopark. S rybníky, chodníčky i cyklistickými stezkami. V zimě i s lyžařskými stopami. „Už máme skútr,“ ukazuje provozní manažerka Martina Kurzová. Její šéf, původem Šumavan, který už léta žije v sousedních Horních Počernicích, vypráví dál: „Pan Nechanický z Mariánských Lázní mi přijel ukázat fotky jejich hřiště z roku 1905. Vypadalo to tam jako dnes tady. A teď jsou v hlubokém lese,“ vypráví Pavel Švehla.

A jestli se nebojí zlovolné české závisti? „Projekt jsme měli dobře připravený, nemuseli jsme s ničím bojovat. Drželi jsme si biologický dohled, a když se líhly žáby nebo tu hnízdily volavky, přestali jsme dva týdny stavět. A teď máme pojistky,“ vypráví majitel.

A konkurence? „Praha snese i sedm takových hřišť. Má dvě. Řeči o konci golfového boomu a hrozícím krachu areálů v Česku šíří lidé, kteří mají potíže s přiměřenými cenami.“ Golf Resort Černý Most je podle údajů České golfové federace 96. venkovním hřištěm v zemi.

Jezdím podél jeho greenů na kole a běhám. Zajdu si do klubové restaurace na víno z vinic slavných plejerů Nicka Falda nebo Arnolda Palmera. A možná si přitom párkrát odpálím do nasvícené louky. Určitě dřív než mi chátrající tělesná konstituce jinou aktivitu nepovolí… Chystám se s tímhle „zeleným“ sousedem vycházet.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít