Jak se ochránit před neplatiči

16. května 2012, 18:47 - red
16. května 2012, 18:47

 Rumunsko je vyhlášené špatnou platební morálkou tamějších firem. Jak vývoz vašich výrobků profinancovat a jak se ochránit před problémy, pokud rumunský partner nebude platit?  

 

V Rumunsku se podle hodnocení Světové banky výrazně zlepšuje schopnost firem platit. V hodnocení insolvenčního procesu se země zlepšila o 12 míst na současnou 97. pozici. Celkově je ovšem insolvence v zemi stále velmi aktuálním tématem vzhledem k faktu, že zde zatím převažuje špatná platební morálka a nízká likvidita firem. Špatná bonita vede velmi často k tomu, že se obchodníci uchylují k žádostem o platby za objednané zboží předem.

Obchodních případů, kdy lze přistoupit na dodávky „na fakturu“ respektive zajištěné hladkou platbou, je velmi málo, a obecně se to ani příliš nedoporučuje. Pokud se některý podnik pro tuto variantu rozhodne, pak až na základě dlouhodobých a opravdu jen velmi dobrých obchodních vztahů.

Vývozy jsou většinou zaštítěny některou z větších bank. „Mezi výrobky nejčastěji exportované do Rumunska s využitím produktů obchodního financování patří zvláště strojírenské výrobky v podobě komponentů pro energetiku. Jedná se především o vodní elektrárny, papírenské a tiskařské stroje, jeřáby, sklolaminátové potrubí a různé další druhy spotřebního zboží,“ říká Tomáš Hron, ředitel Global Transaction Banking UniCredit Bank.

Exportní akreditiv

Pro náležité zabezpečení zahraničních operací je možné využít řadu platebních instrumentů s variabilní škálou míry zajištění. Oblíbený je dokumentární akreditiv, ten se řadí mezi nejdůležitější a nejbezpečnější nástroje.

Z údajů UniCredit bank vyplývá, že právě exportní akreditiv je při vývozu do Rumunska zatím jednoznačně nejčastěji používaným instrumentem zajišťujícím platby od rumunských odběratelů. Mezi lety 2009 a 2011 se jejich počet více než zdvojnásobil. Za zmínku stojí rovněž skutečnost, že vystavení importního akreditivu požadoval za poslední tři roky jediný český dovozce z Rumunska. Tento zásadní nepoměr mezi využíváním exportních a importních akreditivů je dán nejen pozitivním saldem obchodní bilance Česka s Rumunskem, ale rovněž značným teritoriálním rizikem Rumunska, strukturou vzájemného obchodu a vyššími náklady financování rumunských partnerů na lokálním trhu.

Akreditiv je písemným závazkem banky, že poskytne třetí straně smluvené plnění a podmínky stanovené v akreditivu. Akreditiv je vystaven podle instrukcí kupujícího bankou, která provede platbu na účet třetí strany.

Použití dokumentárních akreditivů má opodstatnění zejména v méně politicky či ekonomicky stabilních oblastech a u kupujících, v něž není dostatečná důvěru. V případě nových kontraktů je vztah mezi obchodními partnery posílen přes dvě bankovní instituce, které provedou převod peněz na účet beneficienta až na základě předložení dokumentů vyžadovaných akreditivem. Akreditivy jsou oddělené od kupních smluv a bankovní instituce nejsou těmito smlouvami vázány. Uzavírání smluv s rumunskou protistranou vyžaduje vždy velmi pečlivou přípravu a v případě problémů je zcela nezbytné jednat bez prodlení, pružně a tvrdě.

Pokud exportní akreditiv obsahuje odloženou splatnost, pak některé banky velmi často nabízejí automatický odkup pohledávky z daného akreditivu. Vývozce se tak může rozhodnout podle svého aktuálního cash-flow, zda počká do splatnosti anebo využije možnosti inkasovat peníze ihned po splnění svých závazků z kontraktu.

Odkup pohledávek a bankovní záruky

Vedle akreditivů existuje možnost využití propracovanějších produktů exportního zajištění plateb v podobě odkupu pohledávek ze středně- a dlouhodobých dodavatelských úvěrů, či dokonce dlouhodobých úvěrů poskytovaných z Česka přímo odběrateli z Rumunska, a to bez participace na riziku lokálních bank. V praxi však jde spíše o výjimečné případy.

Hojně využívaným instrumentem jsou bankovní záruky, které jsou vystavovány z příkazu českých klientů pro zajištění jejich závazků z kontraktu. Zahrnují všechny typy od záruk za nabídku do tendru přes záruky za platbu předem a řádné splnění podmínek vývozu až po záruky za záruční lhůtu. Počet vystavených záruk vzrostl za poslední tři roky přibližně o třetinu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít