Jak se ochránit před neplatiči

16. května 2012, 18:47 - red
16. května 2012, 18:47

 Rumunsko je vyhlášené špatnou platební morálkou tamějších firem. Jak vývoz vašich výrobků profinancovat a jak se ochránit před problémy, pokud rumunský partner nebude platit?  

 

V Rumunsku se podle hodnocení Světové banky výrazně zlepšuje schopnost firem platit. V hodnocení insolvenčního procesu se země zlepšila o 12 míst na současnou 97. pozici. Celkově je ovšem insolvence v zemi stále velmi aktuálním tématem vzhledem k faktu, že zde zatím převažuje špatná platební morálka a nízká likvidita firem. Špatná bonita vede velmi často k tomu, že se obchodníci uchylují k žádostem o platby za objednané zboží předem.

Obchodních případů, kdy lze přistoupit na dodávky „na fakturu“ respektive zajištěné hladkou platbou, je velmi málo, a obecně se to ani příliš nedoporučuje. Pokud se některý podnik pro tuto variantu rozhodne, pak až na základě dlouhodobých a opravdu jen velmi dobrých obchodních vztahů.

Vývozy jsou většinou zaštítěny některou z větších bank. „Mezi výrobky nejčastěji exportované do Rumunska s využitím produktů obchodního financování patří zvláště strojírenské výrobky v podobě komponentů pro energetiku. Jedná se především o vodní elektrárny, papírenské a tiskařské stroje, jeřáby, sklolaminátové potrubí a různé další druhy spotřebního zboží,“ říká Tomáš Hron, ředitel Global Transaction Banking UniCredit Bank.

Exportní akreditiv

Pro náležité zabezpečení zahraničních operací je možné využít řadu platebních instrumentů s variabilní škálou míry zajištění. Oblíbený je dokumentární akreditiv, ten se řadí mezi nejdůležitější a nejbezpečnější nástroje.

Z údajů UniCredit bank vyplývá, že právě exportní akreditiv je při vývozu do Rumunska zatím jednoznačně nejčastěji používaným instrumentem zajišťujícím platby od rumunských odběratelů. Mezi lety 2009 a 2011 se jejich počet více než zdvojnásobil. Za zmínku stojí rovněž skutečnost, že vystavení importního akreditivu požadoval za poslední tři roky jediný český dovozce z Rumunska. Tento zásadní nepoměr mezi využíváním exportních a importních akreditivů je dán nejen pozitivním saldem obchodní bilance Česka s Rumunskem, ale rovněž značným teritoriálním rizikem Rumunska, strukturou vzájemného obchodu a vyššími náklady financování rumunských partnerů na lokálním trhu.

Akreditiv je písemným závazkem banky, že poskytne třetí straně smluvené plnění a podmínky stanovené v akreditivu. Akreditiv je vystaven podle instrukcí kupujícího bankou, která provede platbu na účet třetí strany.

Použití dokumentárních akreditivů má opodstatnění zejména v méně politicky či ekonomicky stabilních oblastech a u kupujících, v něž není dostatečná důvěru. V případě nových kontraktů je vztah mezi obchodními partnery posílen přes dvě bankovní instituce, které provedou převod peněz na účet beneficienta až na základě předložení dokumentů vyžadovaných akreditivem. Akreditivy jsou oddělené od kupních smluv a bankovní instituce nejsou těmito smlouvami vázány. Uzavírání smluv s rumunskou protistranou vyžaduje vždy velmi pečlivou přípravu a v případě problémů je zcela nezbytné jednat bez prodlení, pružně a tvrdě.

Pokud exportní akreditiv obsahuje odloženou splatnost, pak některé banky velmi často nabízejí automatický odkup pohledávky z daného akreditivu. Vývozce se tak může rozhodnout podle svého aktuálního cash-flow, zda počká do splatnosti anebo využije možnosti inkasovat peníze ihned po splnění svých závazků z kontraktu.

Odkup pohledávek a bankovní záruky

Vedle akreditivů existuje možnost využití propracovanějších produktů exportního zajištění plateb v podobě odkupu pohledávek ze středně- a dlouhodobých dodavatelských úvěrů, či dokonce dlouhodobých úvěrů poskytovaných z Česka přímo odběrateli z Rumunska, a to bez participace na riziku lokálních bank. V praxi však jde spíše o výjimečné případy.

Hojně využívaným instrumentem jsou bankovní záruky, které jsou vystavovány z příkazu českých klientů pro zajištění jejich závazků z kontraktu. Zahrnují všechny typy od záruk za nabídku do tendru přes záruky za platbu předem a řádné splnění podmínek vývozu až po záruky za záruční lhůtu. Počet vystavených záruk vzrostl za poslední tři roky přibližně o třetinu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít