Jak se bude mluvit v Unipetrolu zítra?

20. srpna 2009, 15:44 - Pavel Matocha
20. srpna 2009, 15:44

Několik zdrojů týdeníku EURO potvrdilo, že Poláci prodávají český petrochemický komplex

Polský petrochemický koncern PKN Orlen se podle zdrojů týdeníku EURO snaží prodat svoji dceřinou společnost Unipetrol. Dva vysoce postavení manažeři z petrochemického průmyslu, jeden obchodník s ropou, podnikatel z energetického sektoru a osoba blízká Úřadu vlády ČR to nezávisle na sobě potvrdili v rozhovorech s týdeníkem EURO. Všichni se shodovali v tom, že Poláci vyjednávají (či vyjednávali) s velkou ruskou společností a že ve hře je i zpětný odkup Unipetrolu českým státem.
O prodeji Unipetrolu měli podle informací týdeníku EURO jednat předseda české vlády Jan Fischer se svým polským protějškem Donaldem Tuskem letos v červnu na setkání premiérů Visegrádské čtyřky v polské Wieliczce, kde se vedly rozhovory o ekonomické krizi a o energetice. „Premiér Jan Fischer s polským premiérem Donaldem Tuskem na téma Unipetrol nehovořil,“ odpověděl na náš oficiální dotaz mluvčí vlády Roman Prorok.
Další informace se však rozcházejí. Podle první verze se PKN Orlen již v Rusku dohodl a Moskva měla oznámit Praze, že Unipetrol přejde do jejích rukou. Podle druhé varianty se v Rusku stále ještě jedná a situace má být otevřena i v České republice. Dva z pěti zdrojů uvedly, že se uvažuje o tom, že na odkoupení Unipetrolu by se podílel ČEZ, který by měl zájem získat z tohoto holdingu Chemopetrol. Důvodem k tomuto kroku má být jednak jeho konkurenční souboj se společností Czech Coal a také možnost vybudovat v Chemopetrolu plynovou elektrárnu.
Tato chemička Unipetrolu odebírá od firmy Czech Coal necelé dva miliony tun hnědého uhlí ročně a je posledním velkým – na skupině ČEZ nezávislým – odběratelem mosteckého uhlí. Navíc v šuplících vedení Unipetrolu leží plán na přebudování energetického bloku, který v Chemopetrolu vyrábí elektřinu z uhlí, na plyn. Generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman ale týdeníku EURO odpověděl, že je to nesmysl, o koupi Chemopetrolu prý v žádném případě neuvažují.
Důvodem, proč Poláci měli Praze nabídnout zpětný odkup Unipetrolu, není ani privatizační smlouva (v té si stát žádné předkupní právo pro případ prodeje Unipetrolu nevyhradil) a ani to nejsou mezinárodně politické spojenecké ohledy, ale jednoduchý kalkul. I s Ruskem se jim bude vyjednávat lépe, pokud budou mít druhého zájemce. Také prý mají strach o výsledek poslední arbitráže, kterou vedou s Andrejem Babišem a kde jim hrozí, že budou muset majiteli Agrofertu zaplatit více než deset miliard korun. Koncern PKN Orlen po prohrané první arbitráži už musel letos v červenci vyplatit firmě Andreje Babiše přes 105 milionů eur (2,75 miliardy korun). Poláci se mohou domnívat, že kdyby do Unipetrolu opět vstoupil český stát, jednání mezi zástupci obou vlád a Agrofertem by mohlo přinést uspokojivý výsledek pro všechny tři strany. Mluvčí PKN Orlen Dawid Piekarz informace o prodeji Unipetrolu popírá: „PKN Orlen neuvažuje o takovém prodeji. Nemá žádné plány, které by se týkaly prodeje Unipetrolu. Všechny spekulace na toto téma jsou neopodstatněné.“ Vysvětlující nit pro protichůdné či zdánlivě protichůdné informace o prodeji Unipetrolu nabízí jeden z vysoce postavených manažerů v energetickém sektoru, který je o případu detailně informován: „České tajné služby prý přinesly informaci, že Poláci prodávají Unipetrol, že o tom jednají v Rusku, ale že zároveň jeho zpětný odkup nabízejí českému státu. Na vládě k tomu byla ustavena menší skupina, která se mimo jiné dotázala společnosti ČEZ, jestli by se takového odkupu neměla zájem zúčastnit. Šéf firmy Roman odpověděl, že o akvizici Unipetrolu ani samotné jeho dcery Chemopetrolu zájem ČEZ nemá, neboť se obává, že by to kapitálové trhy mohly špatně vyhodnotit. Vládní skupinka nakonec získala diplomatickou cestou zprávu z Polska, že žádná oficiální nabídka na zpětný prodej Unipetrolu dána nebyla. Je pravděpodobné, že PKN Orlen prodá Unipetrol do Ruska, neboť pouze Rusko může vyřešit velký problém tohoto polského koncernu, a tím je zatím utopená šedesátimiliardová (v korunách) investice do litevské rafinerie Mažeikiu Nafta. Poté, co ji PKN Orlen koupil, ruští dodavatelé přestali rafinérii zásobovat přes ropovody.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

  • Rekola mění dopravu v českých městech

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít