Jak se bránit proti spamu

22. ledna 2007, 00:00 - admin
22. ledna 2007, 00:00

Smažte podezřelé e-maily pocházející od neznámých odesílatelů. Nejste-li si jisti, zobrazte si zprávu v náhledovém režimu a přečtěte si první slova. V žádném případě ale neklikejte na odkazy v ní uvedené ani neotevírejte přílohy.Antivirový program a firewall jsou základem bezpečnosti vašeho počítače.

* Smažte podezřelé e-maily pocházející od neznámých odesílatelů. Nejste-li si jisti, zobrazte si zprávu v náhledovém režimu a přečtěte si první slova. V žádném případě ale neklikejte na odkazy v ní uvedené ani neotevírejte přílohy.

* Antivirový program a firewall jsou základem bezpečnosti vašeho počítače. Nutná je jejich pravidelná aktualizace. Kvalitní výrobci antivirových programů nabízejí téměř každodenní aktualizaci, která je přitom jednoduchá a od uživatele nevyžaduje větší aktivitu. Nemáte-li počítač dostatečně zabezpečen, hrozí, že jej ovládne cizí útočník a sami se nevědomky stanete odesílatelem spamu.

* Zkuste antispamový filtr, nabízený vaším poskytovatelem připojení mnohdy i zdarma. Filtry lze koupit také samostatně v softwarových obchodech.

* Blokujte příjem e-mailů s koncovkami, z kterých žádné zprávy neočekáváte. Toto řešení je účinné, avšak použitelné například jen pro české uživatele, nekomunikující v angličtině. V takovém případě lze povolit třeba jen příjem e-mailů s koncovkami cz nebo sk.

* Nezveřejňujte svoji e-mailovou adresu na webu, není-li to nutné. Právě z internetových stránek totiž získávají spameři konkrétní adresy. Pokud už svůj e-mail musíte zveřejnit (typicky firemní kontakt při prodeji), zkuste nahradit znak @ textem - ideálně českým slovem „zavináč“. Roboty, využívané spamery, si s takovou adresou poradí méně snadno než je-li zveřejněna v klasické podobě. Zřiďte si zároveň soukromou adresu, kterou sdělíte jen důvěryhodným blízkým osobám.

* Neodpovídejte na spam. Je-li odesílatel z České republiky, musí vaše mlčení podle zákona považovat za jasný nesouhlas se zasíláním dalších nabídek. Jde-li o zahraničního odesílatele, pravděpodobně by ho váš názor nezajímal - odpověď by naopak považoval za potvrzení, že vaše adresa je skutečně aktivní a prodal by jí do dalších spamerských databází.

* Podejte stížnost příslušným úřadům. V Česku jde o Úřad pro ochranu osobních údajů (www.uoou.cz), který má příslušný formulář přímo na svých internetových stránkách. Kontakty na zahraniční úřady naleznete na webu www.oecd-antispam.org.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít