Jak se bránit proti spamu

22. ledna 2007, 00:00 - admin
22. ledna 2007, 00:00

Smažte podezřelé e-maily pocházející od neznámých odesílatelů. Nejste-li si jisti, zobrazte si zprávu v náhledovém režimu a přečtěte si první slova. V žádném případě ale neklikejte na odkazy v ní uvedené ani neotevírejte přílohy.Antivirový program a firewall jsou základem bezpečnosti vašeho počítače.

* Smažte podezřelé e-maily pocházející od neznámých odesílatelů. Nejste-li si jisti, zobrazte si zprávu v náhledovém režimu a přečtěte si první slova. V žádném případě ale neklikejte na odkazy v ní uvedené ani neotevírejte přílohy.

* Antivirový program a firewall jsou základem bezpečnosti vašeho počítače. Nutná je jejich pravidelná aktualizace. Kvalitní výrobci antivirových programů nabízejí téměř každodenní aktualizaci, která je přitom jednoduchá a od uživatele nevyžaduje větší aktivitu. Nemáte-li počítač dostatečně zabezpečen, hrozí, že jej ovládne cizí útočník a sami se nevědomky stanete odesílatelem spamu.

* Zkuste antispamový filtr, nabízený vaším poskytovatelem připojení mnohdy i zdarma. Filtry lze koupit také samostatně v softwarových obchodech.

* Blokujte příjem e-mailů s koncovkami, z kterých žádné zprávy neočekáváte. Toto řešení je účinné, avšak použitelné například jen pro české uživatele, nekomunikující v angličtině. V takovém případě lze povolit třeba jen příjem e-mailů s koncovkami cz nebo sk.

* Nezveřejňujte svoji e-mailovou adresu na webu, není-li to nutné. Právě z internetových stránek totiž získávají spameři konkrétní adresy. Pokud už svůj e-mail musíte zveřejnit (typicky firemní kontakt při prodeji), zkuste nahradit znak @ textem - ideálně českým slovem „zavináč“. Roboty, využívané spamery, si s takovou adresou poradí méně snadno než je-li zveřejněna v klasické podobě. Zřiďte si zároveň soukromou adresu, kterou sdělíte jen důvěryhodným blízkým osobám.

* Neodpovídejte na spam. Je-li odesílatel z České republiky, musí vaše mlčení podle zákona považovat za jasný nesouhlas se zasíláním dalších nabídek. Jde-li o zahraničního odesílatele, pravděpodobně by ho váš názor nezajímal - odpověď by naopak považoval za potvrzení, že vaše adresa je skutečně aktivní a prodal by jí do dalších spamerských databází.

* Podejte stížnost příslušným úřadům. V Česku jde o Úřad pro ochranu osobních údajů (www.uoou.cz), který má příslušný formulář přímo na svých internetových stránkách. Kontakty na zahraniční úřady naleznete na webu www.oecd-antispam.org.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít