Jak se bránit proti nekalým praktikám obchodníků s cennými papíry?

24. ledna 2012, 17:55 - Profit, TZ
24. ledna 2012, 17:55

Statisícové až milionové újmy plynou ročně českým investorům v důsledku pochybení obchodníků s cennými papíry, jimiž jsou zastupováni. Jednou z příčin jejich finančních ztrát je přitom nadměrné obchodování s těmito listinami.

Foto: Profimedia.cz

Obchodník nesmyslně nabádá investora k co nejčastějším transakcím, ze kterých si bere provize. Investor tak může utopit v poplatcích až třetinu svého vkladu, v některých případech dokonce téměř celou investici,“ upozorňuje Pavel Kočalka ze společnosti KLV Consulting, která řeší stížnosti poškozených účastníků kapitálového trhu. Ve většině případů jde o „běžné“ fyzické osoby. Zároveň nabízí několik rad, které platí pro investování do akcií, komodit, derivátů i forexu.

Vyberte si kvalitního obchodníka

Základ budoucího úspěchu na kapitálovém trhu je spolupráce s kvalitním obchodníkem. Zkontrolujte tedy jeho licenci, kterou mu udělila Česká národní banka. Dále si ujasněte, kdo je investiční zprostředkovatel a kdo je obchodník. Musíte mít dokonalý přehled o tom, jak mají rozdělené kompetence. Informujte se, kdo z nich se bude starat například o investiční poradenství a kdo bude spravovat váš majetkový účet. Po celou dobu investování si nechte radit výhradně osobou, která je k investičnímu poradenství kompetentní. Obchodníci mají větší zodpovědnost a jsou také jištěni vyšším základním kapitálem. Většina investičních zprostředkovatelů naproti tomu pochází ze společností s ručením omezeným a nemají tak silné a stabilní finanční zázemí.

Nenechte se napálit při podepisování smlouvy

Veškeré procesy, které souvisí s obchodováním s cennými papíry, musí být smluvně ošetřeny. Než přistoupíte k podpisu smlouvy, nechte si ji zkontrolovat právním zástupcem. Dále si rozmyslete, jestli chcete dát obchodníkovi pravomoc obchodovat, nebo jestli budete tuto činnost kontrolovat. „Obchodníci vás s oblibou nechají podepsat smlouvy, kde se zavážete k potvrzování investičních příkazů po telefonu a tím pádem i k zodpovědnosti za ně. Transakci jste si jakoby vybrali sami a chybné rady obchodníků jak a kdy ji provést, budou těžko prokazatelné a dohledatelné,“ varuje Pavel Kočalka z poradenské společnosti KLV Consulting. Vzniklá finanční újma je potom čistě vaším pochybením. Praktičtější je proto přístup, kdy budete i nadále potvrzovat jednotlivé příkazy, ale všechny rady k obchodování si necháte zasílat písemnou formou.

Vyžádejte si od obchodníka investiční doporučení

Náležitou pozornost věnujte investičnímu doporučení. Jedná se o dokument, který vede k realizaci vaší investice. Jestliže si tuto listinu nevyžádáte, obchodníka tím nevědomky zbavujete odpovědnosti za vaši investici. Pokud máte podepsanou smlouvu o investičním poradenství, nechte si od obchodníka s dostatečným předstihem odprezentovat veškeré budoucí nákupy i prodeje. Zajímejte se o nejen o potenciální výnosy, ale také o rizika, která jsou s nimi spjatá. Pozor, historické úspěchy nejsou faktorem dalšího růstu. Dále si se svým makléřem předem stanovte prodejní hodnoty, a to jak při růstu tak i během propadu investice. Každá investice má svůj minusový i plusový cíl, předejdete tak ukvapeným rozhodnutím, která většinou vedou ještě k větším ztrátám.

Dejte si pozor na nadměrné obchodování

Buďte prozíraví a uvědomte si, že ne všechny chyby jsou na straně obchodníka. I vy můžete velkou měrou eliminovat ziskuchtivost mladých makléřů. Kontrolujte své investice a sledujte dění na vašem účtu. Je povinností každého obchodníka poskytnout vám ke kontu přístup. „Sledujte počty transakcí. Jestliže váš účet vykazuje kupříkladu sedmdesát transakcí za měsíc, zbystřete. Je možné, že na účtu dochází k nadměrnému obchodování, které je zakázané. Ověřujte si zároveň tvrzení makléře o výši zisků a ztrát. Broker často oznamuje zisk, ale vy nevíte, zda mluví o profitu kurzovém nebo o zisku z obchodu,“ upozorňuje Pavel Kočalka z KLV Consulting. Jak dále uvedl, kurzový profit je dán pouze rozdílem mezi cenou nákupu a prodeje. Obchodní zisk vyplývá z rozdílu mezi nákupem a prodejem. Zároveň jsou v něm započteny poplatky, které si obchodník účtuje někdy i v řádu procent z objemu uskutečněné transakce. Jednou větou shrnuto: přístup k účtu je vaším nástrojem kontroly, hojně tuto možnost využívejte a nebudete ničím překvapeni ani zaskočeni.

Nechte si poradit od nezávislých poradců

Nespoléhejte na dojem, že jste narazili na nejlepšího obchodníka v oboru. Zdání může někdy klamat. Situace v České republice se však začíná zlepšovat. Na kapitálovém trhu působí nezávislí poradci, kteří investování rozumí. Tito odborníci jsou schopni nezávisle ohodnotit, jak obchodník s vašimi investicemi nakládá, vyjádřit se k celému investičnímu procesu a navrhnout další postupy. Obchodníkům, kteří se uchylují například k nadměrnému obchodování s cennými papíry, se jejich poradenství asi zamlouvat nebude. Ti poctiví se ale nemusí ničeho bát.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít