Jak přestát krizi

23. června 2009, 15:28 - Thomas Steiner
23. června 2009, 15:28

Investoři by se v příštích letech měli více orientovat na produkty s konceptem ochrany

Propady na burzách v poslední době otřásly důvěrou mnoha investorů. Současný trend v oblasti investic a zajištění na stáří se proto jednoznačně ubírá k produktům orientovaným na jistotu. Nedávno zveřejněná studie významné pojišťovny dokládá, že právě u produktů dlouhodobého zajištění stále více investorů dbá na jistotu investice. Respondenti uvedli jako tři nejdůležitější kriteria pro výběr produktu zajištění na stáří garanci investovaného kapitálu (88 procent), transparentnost či srozumitelnost (85 procent) a nízké investiční riziko (79 procent).

Snižování rizika

Mnoho expertů doporučuje investorům, aby se v příštích letech více orientovali na produkty s konceptem ochrany. Ochranné koncepty výrazně snižují riziko ztráty investovaného kapitálu. Dosud obvykle používané ochranné koncepty se skládají převážně z pevně úročeného cenného papíru a složité opční struktury. Takové struktury však mohou investora přijít draho, neboť ochrana proti poklesu je poskytnuta na úkor výnosového potenciálu v dobách růstu. Při splatnosti je pak často možná výplata jen skromného výnosu.
V poslední době jsou stále oblíbenější takzvané soft floor koncepty. Potvrzuje to i objem investovaných prostředků. Umožňují ochranu investovaného kapitálu proti ztrátám, nikoli však na úkor výnosu. Základním principem tohoto investičního přístupu je za negativního vývoje na burzách alokace portfolia do defenzivních tříd – v extrémním případě jen do instrumentů peněžního trhu. Velkou předností oproti „běžně obvyklým“ ochranným konceptům je neustálé přizpůsobování soft flooru (prahu) směrem nahoru. To investorovi víceméně permanentně zajišťuje příslušné nejvyšší hodnoty. Další výhodou soft floor konceptu je mnohem výhodnější poplatková struktura oproti garantovaným konceptům. V případě soft flooru totiž nejde o garanci spojenou s vysokými náklady a zároveň rizikem emitenta – například krach banky Lehman Brothers.

Vysoký rating

Na soft floor koncepty se specializuje rakouská společnost C-QUADRAT. Byla založena v roce 1991, od roku 2003 disponuje vlastní investiční společností s bankovní licencí a od listopadu 2006 kótuje na burze cenných papírů ve Frankfurtu v segmentu hlavních trhů. Na českém trhu spravuje C-QUADRAT portfolio „success protected“ v rámci Investičního konta budoucnosti UNIVERSE, produktu pojišťovny ALLIANZ nabízeného exkluzivně prostřednictvím PrivateBrokerů ze společnosti Marketing Beratung International. Strategický koncept pro toto portfolio vychází z fondu C-QUADRAT Active Bond, který si dokázal udržet dobrou výkonnost – zejména ve srovnání s jinými fondy v rámci příslušné skupiny.
Fond získal mnoho hlavních ocenění od četných ratingových agentur. Renomovaná ratingová agentura Morningstar udělila v květnu 2009 tomuto produktu čtyřhvězdičkový rating. Jde o druhý nejvyšší rating, který zejména vypovídá o příznivém poměru rizika a výnosu. Jedinečná ochranná vlastnost portfolia „success protected“ spočívá v omezení investičního rizika na průměrně pět procent příslušné aktuální hodnoty podílového listu, respektive nejvyšší historické hodnoty dosažené prostřednictvím dynamického 95procentního soft floor konceptu. V čem spočívá úspěch?

Investiční strategie

„Success protected“ je založen na fondu s denní likviditou, který je spravován v rámci investičního konceptu optimalizujícího poměr rizika vůči výnosu. Aktivní převažovaní a podvažování různých dluhopisových segmentů je uskutečňováno na bázi vědeckého modelu, který C-QUADRAT rozvinul a adaptoval pro správu fondů fondů.
Na konci května 2009 produkt těžil zejména z převážení defenzivních dluhopisových segmentů v portfoliu. Alokace aktiv proto zahrnovala například fondy krátkodobých státních dluhopisů a se zabudovanými ochrannými mechanismy (absolute return produkty).
Investiční strategie portfolia „success protected“ usiluje o optimální poměr mezi výnosem a rizikem při každé tržní fázi.
Kombinace tohoto ochranného investičního přístupu s prvky klasické správy fondů nabízí vyšší výnosový potenciál oproti běžným fondům srovnatelné skupiny. Za to obdržel fond německou Fondspreis 2009 – ocenění pro nejlepší fond dané kategorie.

Soft floor

O ochranu investovaného kapitálu nově usilují takzvané soft floor koncepty.
Základním principem tohoto investičního přístupu je v případě negativného vývoje na burzách alokovat portfolio do defenzivních tříd.
Velkou předností je neustálé přizpůsobování soft flooru (prahu) aktuálnímu vývoji portfolia.
Investorovi je tím umožněno víceméně permanentní zajišťování nejvyšší dosažené hodnoty v příslušné výši.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000…
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off-roady
Technologie
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Nové ZenFony 4 pro evropský trh jsou tu. Přinášíme podrobné srovnání
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít