Jak otevřít dveře do Afriky

27. října 2011, 10:00 - Viktor Korček
27. října 2011, 10:00

Co se exportu týče, subsaharská Afrika je v současnosti považovaná za nejnáročnější světový region. Čeští obchodníci se tam obávají bezpečnostních rizik či nezaplacení dodávek. Zároveň jde ale o nenasycený region s obrovským potenciálem. Dobrou vstupní branou může být třeba tradiční veletrh v tanzanském Dar es Salaamu. Jak takový africký veletrh vypadá?  

Foto: Profimedia.cz

Mezinárodní veletrh v Dar es Salaamu v Tanzanii není žádným nováčkem, i když pro české firmy je dosud neznámý. Letos proběhl již 35. ročník tohoto významného východoafrického obchodního setkání.

Hlavní městem Tanzanie je sice Dodoma, kulturním a obchodním centrem země je ale právě Dar es Salaam. Trh východní Afriky je tvořen zejména Keňou a Tanzanií. Jen tyto dvě země, které patří v rovníkové Africe mezi vyspělejší, představují dohromady téměř 90 milionů spotřebitelů. Je pravda, že kupní síla průměrného občana se sice se situací v Evropě nedá měřit, v mnoha segmentech se však díky přirozeným lidským potřebám tyto trhy prakticky rovnají. Kvůli nepravidelnému rozdělení majetku mezi obyvatele je zde také obrovský prostor pro luxusní zboží. Mnoho bohatých Afričanů se chce odlišit od masy, a nakupují proto luxusní domy, vozy či oblečení.

Začít s průnikem na tento trh lze třeba právě na veletrhu v Dar es Salaamu. Společný český stánek letos prezentoval výrobce křišťálového skla, vodních turbín, zdravotních pomůcek, potravinových produktů, klobouků, čepic a dalších výrobků. České zboží získalo respekt zejména svou kvalitou a již nyní se jedná s dalšími firmami o prezentaci v příštím roce.

Jaké jsou praktické okolnosti vystavování na východoafrickém veletrhu?

Jazyk: angličtina a svahilština

Východní subsaharská Afrika je specifický region, kde se potkávají vlivy arabské, evropské koloniální kultury i moderních světových velmocí. Místní národy se proto společně baví zejména anglicky a svahilsky. Svahilština funguje jako původní společný jazyk, kterým spolu obvykle mluví příslušníci různých místních kmenů.

Pro obchodníka z Evropy tedy není zdaleka jednoduché komunikovat se svými obchodními partnery tak, aby rozuměl i tomu, co není určeno přímo pro jeho uši.

Chování: běloši jsou středem pozornosti

Při jednání v tomto regionu je dobré chovat se poněkud zdrženlivě, zdvořile, ale současně i zdravě sebevědomě. Zvláště musíte respektovat příslušnost k různým náboženstvím a jejich zvykům.

Afričané jsou velmi milí a přátelští. Každý potenciální český vystavovatel musí počítat s tím, že bude středem pozornosti. Afričané se na vás smějí a zdraví vás prakticky na každém kroku. Psychicky to ovšem povzbuzuje a člověk se cítí jako vítaný host.

Ceny stánků: levnější než v Evropě

Dobrá zpráva je, že ceny výstavních prostor jsou mnohem levnější než v Česku. Záleží však na výběru místa a náročnosti výstavy. Kromě stánku firmy Laboe, která letos poskytla prostor také Česko-tanzanské smíšené obchodní komoře, tam však nebyl nikdo další ani z Čech, ani ze Slovenska.

Obchodníci ze 17 států

Oficiální název jednoho z největších veletrhů černého kontinentu je Dar es Salaam International Trade Fair. Letos v červnu se ho účastnilo téměř 1 500 vystavovatelů jak ze samotné Tanzanie, tak z dalších 16 zemí. Celá areál výstaviště má 160 tisíc metrů čtverečních, výstava samotná zabírá asi čtvrtinu této plochy. Každý rok navštíví veletrh zhruba půl milionu návštěvníků.

Stravování: kouzlo místní kuchyně

Stravování pro vystavovatele a tisíce návštěvníků veletrhu je typicky africké. Na každém rohu se můžete občerstvit dobře chlazenou limonádou nebo lahvovým pivem. Je však dobré se připravit na nedostatky a výpadky vody ve veřejném potrubí, to znamená mít s sebou toaletní kapesníčky, zásoby pitné vody na stánku a v kapse krém pro ošetření rukou bez potřeby vody.

Jak se na veletrh dostat?

Dobrý způsob, jak zajistit pro českou firmu účast na výstavě, je obrátit se přímo na Česko-tanzanskou smíšenou obchodní komoru nebo jinou specializovanou agenturu v regionu, která vše objedná, zařídí a stánek předá. Nespornou výhodou je, že kdo se zúčastní v příštím či přespříštím roce, předběhne veškeré své konkurenty, kteří zatím nemají dostatek informací a odvahy podnikat na tomto atraktivním trhu.

Pro dobré vztahy mezi zeměmi zahájí letos Česko-tanzanská smíšená obchodní komora také sbírku použitých, ale funkčních počítačů, které budou putovat do chudých venkovských škol Tanzanie. I to by mohlo podpořit spolupráci českých obchodníků s tamějšími partnery.

Autor je prezidentem Česko-Tanzanské smíšené obchodní komory Dar es Salaam.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít