Jak neumořit zaměstnance k smrti

12. ledna 2012, 06:27 - Renata Lichtenegerová
12. ledna 2012, 06:27

V Česku se sice ještě nesetkáváme se smrtí z přepracování, jak ji znají například Japonci, nároky na zaměstnance ale v době ekonomické recese výrazně rostou. Firmy, které nedají svým lidem prostor pro soukromý život, na to mohou šeredně doplatit.

Foto: Profimedia.cz

Nejeden šéf mohl snadno v posledních, z ekonomického pohledu poněkud nešťastných, letech snadno získat pocit, že na podřízené může klást stále větší nároky. Není přece doba na to, aby si zaměstnanec kladl nějaké podmínky. Všude se propouští a nebude-li chtít jeden konkrétní Eda nebo Pepa odpracovat pár přesčasů, za dveřmi čekají zástupy zájemců, kteří ho rádi nahradí. Do jisté míry je to pravda. Na druhou stranu ale přetížený a stresovaný zaměstnanec, který nemá čas na rodinu a koníčky, nikdy nemůže odvádět takový výkon jako tentýž člověk, jenž má možnost práci a soukromí ideálně skloubit. A například o loajalitě ke společnosti nemůže být v těchto případech řeč vůbec.

Ani v době ekonomické recese by proto firmy neměly podceňovat opatření podporující takzvaný work-life balance (WLB), tedy rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. „Tato oblast je bohužel mezi prvními, které jdou při ohrožení ekonomickou recesí stranou,“ upozorňuje Miroslava Duráková, projektová manažerka vzdělávací společnosti EDUA Group. Otázka kombinace práce a rodiny bývá podle ní často vnímána jen jako osobní problém každého jedince. „Jedná se přitom o problematiku, která přesahuje možnosti řešení v individuální rovině. Pro uplatňování principů WLB je stěžejní, jakým způsobem k tématu přistupuje právě zaměstnavatel,“ konstatuje Duráková.

Poukázka na balanc

Tuzemští zaměstnavatelé se podle odborníků často mylně domnívají, že se v tomto směru stačí řídit legislativou. Vinu za to, že se jejich zaměstnancům nedaří skloubit pracovní a rodinný život, svalují na malou státní podporu prorodinných opatření a v případě dceřiných společností také na politiku svých „matek“. „Jak ale ukazují zkušenosti z ekonomicky vyspělých zemí, opatření v oblasti WLB jsou vždy výsledkem dialogu mezi vedením firmy a zaměstnanci, respektive jejich zástupci. Jde o to, najít co nejlepší kompromis pro obě strany,“ říká Duráková. Legislativa podle ní představuje pouze minimální základ nutných opatření.

Mezi hlavní nástroje, které by se firmy, chtějí-li mít výkonné a loajální zaměstnance, měly naučit využívat, patří zavádění netradičních pracovních režimů a větší nabídka zaměstnaneckých výhod, jako je týden dovolené navíc či možnost pracovat alespoň částečně z domova. Patří sem ale i obecné odstraňování pracovního stresu, tedy například efektivní a reálně proveditelné plánování úkolů či dodržování dohodnuté pracovní doby. „Opatření však mohou jít ještě dále a zahrnovat například zvláštní školení pro manažery, pomoc zaměstnancům pečujícím o dlouhodobě nemocné příbuzné nebo opatření zaměřené na ženy i muže na rodičovské dovolené tak, aby dotyční neztratili kontakt se spolupracovníky, s firmou ani s oborem,“ přibližuje Eva Karlíková, ředitelka vzdělávací společnosti Knowledge Pool.

Jen zdánlivě okrajovou záležitostí je pak alespoň minimální pozornost, kterou firma věnuje rodině svého zaměstnance. Milý vánoční dárek pro děti či poukázka na romantický zážitek ve dvou dokáže podle odborníků zajistit sympatie zaměstnancových nejbližších. Především u vedoucích pracovníků se firmě vyplatí, aby ji zaměstnancova rodina vnímala v pozitivním světle.

Nepříjemné rozhovory

Potřeby konkrétních firem a jejich zaměstnanců se samozřejmě případ od případu liší. „Zásadní je komunikace. Firmy by si měly být v první řadě jisté, že vědí, jaké problémy jejich zaměstnance v oblasti slaďování osobních a pracovních aktivit nejvíce trápí. Pak budou moci přijmout programy, které budou v souladu s potřebami zaměstnanců,“ říká Karlíková.

Právě dialogu zaměstnaného a zaměstnavatele se v české kotlině zatím příliš nedaří, a to ani v případě lidí, kteří by podobné otázky měli mít v popisu práce. Například podle loňského průzkumu společnosti Robert Half by pouze 41 procentům tuzemských HR manažerů nevadilo probírat otázky ohledně WLB se zaměstnavatelem. V ostatních sledovaných zemích, mezi nimiž byly například Rakousko, Francie, Německo a Itálie, tak odpovědělo 76 procent respondentů průzkumu.

Rozhovory na téma slaďování práce s rodinou řadí Češi do kategorie riskantních a nepříjemných. Najít správnou rovinu je obtížné. „Zaměstnanec patrně neuspěje, když přijde za nadřízeným a bude na něj valit své potřeby a nároky. Musí mít na paměti, že zaměstnavatel je ten, kdo ho živí. Jde o to, myslet nejen na sebe a své potřeby, ale současně na potřeby firmy, pro kterou pracuji,“ upozorňuje Jana Hroníková, jednatelka společnosti Motiv P. To samé však platí i naopak. Není možné chtít po zaměstnancích nejlepší výkony a ignorovat přitom fakt, že mají soukromý život.

Naopak firma, která bude uplatňovat principy slaďování pracovního a soukromého života svých zaměstnanců, se stává atraktivnější na trhu práce. Její šance vybírat a udržet si kvalitní zaměstnance značně vzrostou a ve výsledku se společnost stává konkurenceschopnější.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít