Jak nepřijít o práci

17. září 2009, 12:09 - Zuzana, <a href="http://www.ladyzone.cz">Ladyzone.cz</a>
17. září 2009, 12:09

V dnešní době si nikdo svým místem nemůže být stoprocentně jistý. Společnosti, které se dosud zdály být stabilní, jsou najednou nuceny propustit desítky zaměstnanců. Jestliže se vám propouštění zatím obloukem vyhýbá, ceňte si této situace a pracujte na maximum, aby si nikdo důvod nenašel.

Autor: Martin Siebert

„V našem týmu bylo v těch nejlepších dobách sedm lidí. Dnes jsme zůstaly dvě,“ říká pětatřicetiletá účetní mezinárodní společnosti. A jak se zrovna jí podařilo „udržet“? „Mnozí si mohly myslet, že je to mým velice dobrým a přátelským vztahem s nadřízenou, pravda je ovšem taková, že se snažím vždy odvést maximální výkon a zůstat klidně přesčas, pokud je to nutné. Ostatní kolegyně prostě tohle nebyly ochotné podstupovat, takže když došlo na lámání chleba…,“ pokračuje dále.

Výše uvedené jednání a pozitivní přístup k práci určitě vzbudí v nadřízených ne snad přímo obdiv, ale určitě k vám budou jednak shovívavější a jednak vám dají přednost před ostatními, pokud si budou muset vybrat. „Samozřejmě není vždy pravidlem, že zůstane nejvýkonnější pracovník, někdy svou roli opravdu sehrávají přátelské či naopak nepřátelské vazby,“ popisuje realitu personalistka Eva Jiříková. Přesto se na tyto vztahy nelze spoléhat a ani se na ně vymlouvat.

Pokud budete svou práci odvádět dobře a s nasazením, neexistuje nejmenší důvod, aby se vás zaměstnavatel zbavoval.

Na druhou stranu – nenechte se pod pohrůžkou propuštění vydírat a pracovat třeba i o víkendech. „Podobnou zkušenost jsem zažila v bývalé práci. Věděla jsem, že se firmě nedaří a že bude nucena přistoupit k propouštění. Všichni chtěli zůstat samozřejmě, a zaměstnavatel toho využil. Naznačil, že propustí ty, kteří nebudou svou práci dělat dobře a včas. Co tím myslel, bylo od počátku jasné. Nechtěla jsem zůstávat v práci denně do osmi a někdy i soboty. Proto jsem šla já,“ popisuje svou zkušenost z menší společnosti Radka Lišková.

Co dělat, když…

Ačkoli jste udělala vše, co bylo ve vašich silách, aby se vás propouštění nedotklo, přesto si vás jednoho dne zavolal šéf, aby vám oznámil tu nepříjemnou novinu… V takovém případě zachovejte chladnou hlavu – nejste první ani poslední, koho vlna postihla.

Neberte to jako osobní selhání a netrapte se příliš dlouho, neboť by vám to mohlo uškodit při hledání nového místa. Berte to jako příležitost ke změně, kterou byste neudělali a možná se tak připravili o nové možnosti.

Práci si začněte hledat okamžitě. Nemusíte nastupovat hned, klidně si dejte 14 dní až měsíc odpočinku, nicméně v tomto „hluchém“ období dělejte vše, na co jste až dosud neměli čas. Finančně na tom tratit nebudete, alespoň v prvních měsících – od zaměstnavatele vám totiž náleží odstupné.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Retro ThinkPad je hotová věc a budete jej milovat, vzkazuje Lenovo
„Počítači, chci rohlík, šunku a mléko.“ Obchod Kolonial.cz testuje hlasové nákupy
Mozilla přinesla svůj bezpečný prohlížeč i na Android. Stáhněte si Firefox Focus
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít