Jak neomezit léčení

23. listopadu 2010, 17:28 - Jiří Pašek ředitel společnosti IZIP, a.s.
23. listopadu 2010, 17:28

Manažerský panel

V průběhu letošního roku se řada tuzemských zdravotních pojišťoven dostala do několikamiliardového schodku (předpokládaný schodek zdravotního pojištění pro rok 2010 se pohybuje kolem 9 miliard korun). Proto je důležité zefektivnit hospodaření ve zdravotnickém sektoru. Problémy s financováním zdravotnictví se začínají projevovat již nyní, a to v postupném omezování nejnákladnější léčby.
Tam se řadí orgánové transplantace, kochleární implantace, operace za pomoci robota, operační zákroky Lekselovým gama nožem a mnoho dalších. Například na moderní biologickou léčbu onkologických pacientů jde v České republice ročně více než 2,2 miliardy korun.
Řešením situace, kdy je nedostatek finančních prostředků ve zdravotnictví a zároveň je moderní léčba stále nákladnější, je maximální využívání nástrojů eHealth, které omezují zbytnou péči na minimum. Světová zdravotnická organizace odhaduje rozsah duplicit v diagnostice na 7 %, v preskripci 12 %. Prevence pak může uspořit dalších 10 %. V ČR by se mohlo teoreticky využít cca okolo 50 miliard, právě na nákladnou a moderní léčbu, kde teď prostředky chybí.
Jednou z konkrétních realizací nástrojů eHealth v ČR je bezesporu právě služba Elektronické zdravotní knížky (EZK). Systém EZK nabízí připravenou infrastrukturu pro další rozšiřování elektronizace zdravotnictví a přináší prvky, jako je systém sdílení informací nebo souhlas pacienta s poskytováním citlivých údajů. Přitom provoz služby EZK se pohybuje pouze v řádu korun na pojištěnce VZP za měsíc. Klíčové pro další vývoj bude to, jak aktivně budou systém využívat lékaři. Aktuálně roste počet lékařských zápisů a roste počet lékařů. Přes 16 000 zdravotnických profesionálů se registrací do systému EZK zavázalo pracovat se systémem za účelem zvýšení kvality a bezpečnosti zdravotní péče. Za celých 10 let nedošlo nikdy k úniku nebo zneužití dat z EZK a jejich zabezpečení patří mezi nejlepší na světě.
České eHealth je ale stále na počátku cesty, i když už stačilo dojít mnohem dále než jiné státy. České zdravotnictví by mělo v budoucnosti zajistit moderní a zároveň vysoce efektivní, přitom často nákladnou, léčbu pro všechny indikované pacienty. Systém Elektronických zdravotních knížek představuje platformu, která umožní tento náročný záměr uskutečnit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle…
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
Technologie
Malování zastřeleno nebude. Microsoft ho „uklidí“ do Windows Storu
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít