Jak neomezit léčení

23. listopadu 2010, 17:28 - Jiří Pašek ředitel společnosti IZIP, a.s.
23. listopadu 2010, 17:28

Manažerský panel

V průběhu letošního roku se řada tuzemských zdravotních pojišťoven dostala do několikamiliardového schodku (předpokládaný schodek zdravotního pojištění pro rok 2010 se pohybuje kolem 9 miliard korun). Proto je důležité zefektivnit hospodaření ve zdravotnickém sektoru. Problémy s financováním zdravotnictví se začínají projevovat již nyní, a to v postupném omezování nejnákladnější léčby.
Tam se řadí orgánové transplantace, kochleární implantace, operace za pomoci robota, operační zákroky Lekselovým gama nožem a mnoho dalších. Například na moderní biologickou léčbu onkologických pacientů jde v České republice ročně více než 2,2 miliardy korun.
Řešením situace, kdy je nedostatek finančních prostředků ve zdravotnictví a zároveň je moderní léčba stále nákladnější, je maximální využívání nástrojů eHealth, které omezují zbytnou péči na minimum. Světová zdravotnická organizace odhaduje rozsah duplicit v diagnostice na 7 %, v preskripci 12 %. Prevence pak může uspořit dalších 10 %. V ČR by se mohlo teoreticky využít cca okolo 50 miliard, právě na nákladnou a moderní léčbu, kde teď prostředky chybí.
Jednou z konkrétních realizací nástrojů eHealth v ČR je bezesporu právě služba Elektronické zdravotní knížky (EZK). Systém EZK nabízí připravenou infrastrukturu pro další rozšiřování elektronizace zdravotnictví a přináší prvky, jako je systém sdílení informací nebo souhlas pacienta s poskytováním citlivých údajů. Přitom provoz služby EZK se pohybuje pouze v řádu korun na pojištěnce VZP za měsíc. Klíčové pro další vývoj bude to, jak aktivně budou systém využívat lékaři. Aktuálně roste počet lékařských zápisů a roste počet lékařů. Přes 16 000 zdravotnických profesionálů se registrací do systému EZK zavázalo pracovat se systémem za účelem zvýšení kvality a bezpečnosti zdravotní péče. Za celých 10 let nedošlo nikdy k úniku nebo zneužití dat z EZK a jejich zabezpečení patří mezi nejlepší na světě.
České eHealth je ale stále na počátku cesty, i když už stačilo dojít mnohem dále než jiné státy. České zdravotnictví by mělo v budoucnosti zajistit moderní a zároveň vysoce efektivní, přitom často nákladnou, léčbu pro všechny indikované pacienty. Systém Elektronických zdravotních knížek představuje platformu, která umožní tento náročný záměr uskutečnit.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít