Jak letos zdanit příjmy

24. ledna 2005, 00:00 - (pk)
24. ledna 2005, 00:00

Na následujících stranách najdete nejen informace o možnostech využití internetu při podávání daňového přiznání, ale také nemilou novinku komplikující účetnictví malým podnikatelům. Samozřejmostí je i daňový kalendář.

Téměř každého z nás se týká hlavně daň z příjmů. Připomeňme si proto na úvod základní informace týkající se daně z příjmů fyzických osob, ke které podávají přiznání i malí podnikatelé - osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Musí tak učinit do konce března. Do konce června mohou termín odevzdání prodloužit osoby, které:

* pověřily podáním a zpracováním přiznání daňového poradce nebo advokáta, nebo:

* mají zákonnou povinnost účetní závěrky ověřené auditorem. Daňové přiznání je základním dokumentem, který poplatník předává finančnímu úřadu a který je základem pro výpočet daně. Potvrzené daňové přiznání s datem odevzdání (razítkem z podatelny finančního úřadu) je pak důležitým dokumentem i pro další úřady - podnikatel ho potřebuje zejména jako přílohu při odevzdání ročního přehledu plateb na zdravotní i sociální pojištění.

Daň je nutno zaplatit automaticky (tedy ne až po výzvě finančního úřadu), i zde platí maximální termíny uvedené výše - tedy konec března či června.

Povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob má několik skupin osob, určených platným zněním zákona č. 586/1992 Sb., o dani z příjmů. Nejčastěji se jedná o osoby:

* jejichž roční příjmy přesáhly částku 15 tisíc korun, pokud se nejedná o příjmy, které nejsou předmětem daně, nebo nejsou od daně osvobozené, nebo nejde o příjmy, z nichž je daň vybírána zvláštní srážkou podle zvláštní sazby, nebo:

* které vykazují daňovou ztrátu (nezávisle na výši zdanitelných příjmů).

Předmětem daně jsou příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky (tedy převážně mzdy a platy), příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti, příjmy z kapitálového majetku (dividendy, úroky z vkladů na účtech), příjmy z pronájmu movitých i nemovitých věcí a některé další, zejména příležitostné příjmy.

Zákon vyjmenovává příjmy, které jsou od daně z příjmů fyzických osob osvobozené. Patří sem - za definovaných podmínek, spočívajících především v určité době mezi nabytím a prodejem - zejména příjmy z prodeje nemovitosti a některých movitých věcí (motorová vozidla, věci v osobním vlastnictví), dále například příjmy z přijaté náhrady škody a plnění z pojištění. Patří sem i příjmy sociálního charakteru (různé dávky státní sociální podpory, nemocenské pojištění apod.), stipendia či příjmy z prodeje cenných papírů.

Daňové přiznání podává poplatník na finanční úřad, v jehož obvodu má trvalý pobyt v době jeho podání. Musí tak uskutečnit na tiskopise vydaném ministerstvem financí pro daný rok, případně v elektronické podobě, pokud je svým obsahem, uspořádáním i údaji zcela shodná s tiskopisem vydaným ministerstvem. O možnostech podání prostřednictvím internetu podrobněji píšeme na následující straně.

Také v letošním roce rozlišujeme dvě verze formulářů pro daň z příjmů. Přiznání typu A je určeno pro poplatníky mající příjmy pouze ze závislé činnosti a funkční požitky ze zdrojů na území České republiky. Za zaměstnance je většinou podává přímo zaměstnavatel. Přiznání typu B je určeno pro poplatníky s příjmy z podnikatelské a jiné samostatné výdělečné činnosti, příjmy z kapitálového majetku, ale i pro příjmy z pronájmu, příjmy ze závislé činnosti ze zahraničí a pro ostatní příjmy včetně kombinace výše uvedených.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít