Jak kontrolovat domácí vězení

11. března 2010, 14:39 - Jan Schneider
11. března 2010, 14:39

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže by měl prošetřit dokumentaci k veřejné zakázce

České kriminály jsou přecpané. Páchá se v Česku tolik zločinů, za něž je nutné zbavovat lidi svobody, nebo pouze soudy jedou postaru? A sedí tam opravdu ti správní? Na soudech, i v kriminále? Neměli by uvolnit místo jiným?

Trend

V přecpaných kriminálech lze vězně těžko převychovávat. Privátní věznice by byly poněkud exotickým řešením. Trendem je proto ukládání alternativních trestů včetně domácího vězení (TDV). I ten zní exoticky. A může budit zajímavé představy a asociace – „být pod pantoflem“ však de iure není tímto trestem. Jeho účinnost spočívá zejména v tom, že odsouzenému zamezuje vstupovat do rizikového prostředí.
Kvůli předpokládanému počtu odsouzených – 1500 až dva tisíce osob – však není možná fyzická kontrola řádného výkonu TDV. Řešení spočívá ve využití rozvinutých elektronických technologií, jakkoli to připomíná různé sci-fi. Ministerstvo spravedlnosti proto zveřejnilo zadávací dokumentaci k veřejné zakázce Trest domácího vězení – provozování služby elektronického monitoringu odsouzených včetně dodávky centrálního úložiště a jeho rozhraní.

Kvalifikační předpoklady

Dle zákona č. 137/2006 Sb. o veřejných zakázkách může veřejný zadavatel vypsat technické kvalifikační předpoklady dodavatele pro plnění veřejné zakázky na dodávky a na služby. V tom případě pak musí veřejný zadavatel stanovit i rozsah požadovaných informací a dokladů, uvést způsob prokázání splnění těchto kvalifikačních předpokladů a vymezit jejich minimální úroveň odpovídající druhu, rozsahu a složitosti předmětu plnění veřejné zakázky. Ze zákona přitom musí dodržovat zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace.
V návrhu zadávací dokumentace ke sledované nadlimitní veřejné zakázce zadavatel skutečně požaduje, aby dodavatel splnil jisté technické kvalifikační předpoklady. Má to být prokázáno mimo jiné uvedením seznamu významných dodávek a služeb, provedených dodavatelem v posledních třech letech – s informací o jejich rozsahu a době plnění, respektive poskytnutí.
Dle návrhu zadávací dokumentace uchazeč splní technický kvalifikační předpoklad, pokud prokáže, že v posledních třech letech za prvé provedl minimálně dvě zakázky vybudování zabezpečené infrastruktury s databází událostí a evidencí objektů – každá ve výši minimálně tři sta milionů korun. Za druhé provedl minimálně dvě zakázky instalace bezpečnostních nebo informačních technologií s možností centralizace systému – každá ve výši minimálně tři sta milionů korun. Za třetí uskutečnil minimálně dvě zakázky na provedení kontroly objektů (nebo osob) včetně správy bezpečnostních technologií – každá ve výši minimálně 40 milionů korun. A za čtvrté provedl minimálně dvě zakázky s využitím lokalizačních a komunikačních technologií a databázových systémů obdobných nebo stejných, které má záměr využít v zakázce Trest domácího vězení – provozování elektronického monitoringu odsouzených.

Otázky

Problém nespočívá v šíři požadovaných technických kvalifikačních předpokladů, ale v požadovaném počtu a minimální výši objemu realizovaných zakázek, jimiž se má prokázat jejich splnění. Zajímalo nás, proč musejí být v obou případech provedeny dvě zakázky? Proč ne tři? Proč ne jedna? Proč musejí obě být ve výši nejméně tři sta milionů korun? Proč ne 350 milionů? Proč ne 250 milionů? Z mlžných formulací mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitky Zinke byla nejkonkrétnější tato obecná věta: „Podmínky zadávací dokumentace, tedy i vámi zmiňovaná kvantifikační vyjádření, jsou výsledkem procesní analýzy a zohlednění zkušeností s obdobně náročnými zakázkami z domova i zahraničí.“
Nepochybně to je námět pro Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Měl by začít neprodleně šetřit, zda jedné nebo souhrnu podmínek zadávací dokumentace náhodou nevyhovuje pouze jediný subjekt. A zda náhodou konkurence nevykazuje výsledky těsně pod požadovanými limity. Chytrému napověz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít