Jak Karel Srba a spol. dojili stát

14. října 2002, 00:00 - (red)
14. října 2002, 00:00

Podivné hospodaření Zdravotnických center pro české občany v zahraničí Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba má na krku podezření z vraždy a korupce. Policie zkoumá i podivné operace Zdravotnických center pro české občany v zahraničí. Profit přináší šokující podrobnosti o této kauze.

Podivné hospodaření Zdravotnických center pro české občany v zahraničí

Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba má na krku podezření z vraždy a korupce. Policie zkoumá i podivné operace Zdravotnických center pro české občany v zahraničí. Profit přináší šokující podrobnosti o této kauze.

Karel Srba měl k Centrům zvláštní vztah. Zdravotnická centra vznikla ještě za dob socializmu kvůli zajištění lékařské péče pro české stavitele ropovodů. V době, kdy patřila pod ministerstvo zdravotnictví, hodlal je zrušit Zemanův první ministr zdravotnictví Ivan David. Měl k tomu dobrý důvod kontrolu hospodaření, která dopadla tak špatně, že se po ní musel poroučet tehdejší ředitel Center. Termínem likvidace měl být 31. prosinec 1999. Nakonec však sám David skončil na ministerstvu dřív a jeho nástupce, dnešní premiér Vladimír Špidla, Centra místo zrušení povolil převést pod Ministerstvo zahraničních věcí. Tak si to přál tehdejší ministr Kavan. Jak ale říká Ivan David, za jeho žádostmi stál Karel Srba: „Kavanovi na tý věci ve skutečnosti vůbec nezáleželo, byl o ní informován jen povrchně.“ Srba musel Ministerstvo zdravotnictví opustit už za Jana Stráského a Kavan byl jeho novým zaměstnavatelem. Dnešní generální sekretář MZV Vladimír Zavázal to komentuje slovy: „Ta Centra běhala za Srbou jako pejsek, v roce 1995 jsme je převedli pod ministerstvo zdravotnictví, tak se Srba ocitl najednou tam, pak se Centra objevila zpátky na ministerstvu zahraničí a s nimi zase Srba.“ Proč Srba tolik stál o Zdravotnická centra? Odpověď se skrývá v kontrolní zprávě Generální inspekce Ministerstva zahraničních věcí, kterou má Profit k dispozici včetně kopií smluv a faktur. Zjednodušeně řečeno: z Center (a tedy ze státní kasy) se daly snadno tahat peníze. Přímo pobuřující ukázkou je projekt internetových stránek, za které centra vyplatila firmě Solution přes deset milionů, takřka stonásobek skutečné hodnoty. Dalším z mnoha konkrétních příkladů je smlouva s bezpečnostní agenturou B.I.G. Security, která pro Centrum zajišťovala bezpečnost lékařských zásilek do rizikových oblastí. A jen tak bokem zhotovila i analýzu trhu zdravotnického pojištění pro cesty do zahraničí. Za „pouhých“ tři sta tisíc. Vedení Center se hájí tím, že firma B.I.G. natolik dobře znala prostředí v mnoha zemích, že mohla udělat i specifickou ekonomickou sondu.

Podrobnosti o osudu Zdravotnických center najdete v reportáži na str. 16 až 18

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít