Jak Karel Srba a spol. dojili stát

14. října 2002, 00:00 - (red)
14. října 2002, 00:00

Podivné hospodaření Zdravotnických center pro české občany v zahraničí Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba má na krku podezření z vraždy a korupce. Policie zkoumá i podivné operace Zdravotnických center pro české občany v zahraničí. Profit přináší šokující podrobnosti o této kauze.

Podivné hospodaření Zdravotnických center pro české občany v zahraničí

Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba má na krku podezření z vraždy a korupce. Policie zkoumá i podivné operace Zdravotnických center pro české občany v zahraničí. Profit přináší šokující podrobnosti o této kauze.

Karel Srba měl k Centrům zvláštní vztah. Zdravotnická centra vznikla ještě za dob socializmu kvůli zajištění lékařské péče pro české stavitele ropovodů. V době, kdy patřila pod ministerstvo zdravotnictví, hodlal je zrušit Zemanův první ministr zdravotnictví Ivan David. Měl k tomu dobrý důvod kontrolu hospodaření, která dopadla tak špatně, že se po ní musel poroučet tehdejší ředitel Center. Termínem likvidace měl být 31. prosinec 1999. Nakonec však sám David skončil na ministerstvu dřív a jeho nástupce, dnešní premiér Vladimír Špidla, Centra místo zrušení povolil převést pod Ministerstvo zahraničních věcí. Tak si to přál tehdejší ministr Kavan. Jak ale říká Ivan David, za jeho žádostmi stál Karel Srba: „Kavanovi na tý věci ve skutečnosti vůbec nezáleželo, byl o ní informován jen povrchně.“ Srba musel Ministerstvo zdravotnictví opustit už za Jana Stráského a Kavan byl jeho novým zaměstnavatelem. Dnešní generální sekretář MZV Vladimír Zavázal to komentuje slovy: „Ta Centra běhala za Srbou jako pejsek, v roce 1995 jsme je převedli pod ministerstvo zdravotnictví, tak se Srba ocitl najednou tam, pak se Centra objevila zpátky na ministerstvu zahraničí a s nimi zase Srba.“ Proč Srba tolik stál o Zdravotnická centra? Odpověď se skrývá v kontrolní zprávě Generální inspekce Ministerstva zahraničních věcí, kterou má Profit k dispozici včetně kopií smluv a faktur. Zjednodušeně řečeno: z Center (a tedy ze státní kasy) se daly snadno tahat peníze. Přímo pobuřující ukázkou je projekt internetových stránek, za které centra vyplatila firmě Solution přes deset milionů, takřka stonásobek skutečné hodnoty. Dalším z mnoha konkrétních příkladů je smlouva s bezpečnostní agenturou B.I.G. Security, která pro Centrum zajišťovala bezpečnost lékařských zásilek do rizikových oblastí. A jen tak bokem zhotovila i analýzu trhu zdravotnického pojištění pro cesty do zahraničí. Za „pouhých“ tři sta tisíc. Vedení Center se hájí tím, že firma B.I.G. natolik dobře znala prostředí v mnoha zemích, že mohla udělat i specifickou ekonomickou sondu.

Podrobnosti o osudu Zdravotnických center najdete v reportáži na str. 16 až 18

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv.…
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít