Jak Karel Srba a spol. dojili stát

14. října 2002, 00:00 - (red)
14. října 2002, 00:00

Podivné hospodaření Zdravotnických center pro české občany v zahraničí Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba má na krku podezření z vraždy a korupce. Policie zkoumá i podivné operace Zdravotnických center pro české občany v zahraničí. Profit přináší šokující podrobnosti o této kauze.

Podivné hospodaření Zdravotnických center pro české občany v zahraničí

Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba má na krku podezření z vraždy a korupce. Policie zkoumá i podivné operace Zdravotnických center pro české občany v zahraničí. Profit přináší šokující podrobnosti o této kauze.

Karel Srba měl k Centrům zvláštní vztah. Zdravotnická centra vznikla ještě za dob socializmu kvůli zajištění lékařské péče pro české stavitele ropovodů. V době, kdy patřila pod ministerstvo zdravotnictví, hodlal je zrušit Zemanův první ministr zdravotnictví Ivan David. Měl k tomu dobrý důvod kontrolu hospodaření, která dopadla tak špatně, že se po ní musel poroučet tehdejší ředitel Center. Termínem likvidace měl být 31. prosinec 1999. Nakonec však sám David skončil na ministerstvu dřív a jeho nástupce, dnešní premiér Vladimír Špidla, Centra místo zrušení povolil převést pod Ministerstvo zahraničních věcí. Tak si to přál tehdejší ministr Kavan. Jak ale říká Ivan David, za jeho žádostmi stál Karel Srba: „Kavanovi na tý věci ve skutečnosti vůbec nezáleželo, byl o ní informován jen povrchně.“ Srba musel Ministerstvo zdravotnictví opustit už za Jana Stráského a Kavan byl jeho novým zaměstnavatelem. Dnešní generální sekretář MZV Vladimír Zavázal to komentuje slovy: „Ta Centra běhala za Srbou jako pejsek, v roce 1995 jsme je převedli pod ministerstvo zdravotnictví, tak se Srba ocitl najednou tam, pak se Centra objevila zpátky na ministerstvu zahraničí a s nimi zase Srba.“ Proč Srba tolik stál o Zdravotnická centra? Odpověď se skrývá v kontrolní zprávě Generální inspekce Ministerstva zahraničních věcí, kterou má Profit k dispozici včetně kopií smluv a faktur. Zjednodušeně řečeno: z Center (a tedy ze státní kasy) se daly snadno tahat peníze. Přímo pobuřující ukázkou je projekt internetových stránek, za které centra vyplatila firmě Solution přes deset milionů, takřka stonásobek skutečné hodnoty. Dalším z mnoha konkrétních příkladů je smlouva s bezpečnostní agenturou B.I.G. Security, která pro Centrum zajišťovala bezpečnost lékařských zásilek do rizikových oblastí. A jen tak bokem zhotovila i analýzu trhu zdravotnického pojištění pro cesty do zahraničí. Za „pouhých“ tři sta tisíc. Vedení Center se hájí tím, že firma B.I.G. natolik dobře znala prostředí v mnoha zemích, že mohla udělat i specifickou ekonomickou sondu.

Podrobnosti o osudu Zdravotnických center najdete v reportáži na str. 16 až 18

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít