Jak Karel Srba a spol. dojili stát

14. října 2002, 00:00 - (red)
14. října 2002, 00:00

Podivné hospodaření Zdravotnických center pro české občany v zahraničí Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba má na krku podezření z vraždy a korupce. Policie zkoumá i podivné operace Zdravotnických center pro české občany v zahraničí. Profit přináší šokující podrobnosti o této kauze.

Podivné hospodaření Zdravotnických center pro české občany v zahraničí

Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba má na krku podezření z vraždy a korupce. Policie zkoumá i podivné operace Zdravotnických center pro české občany v zahraničí. Profit přináší šokující podrobnosti o této kauze.

Karel Srba měl k Centrům zvláštní vztah. Zdravotnická centra vznikla ještě za dob socializmu kvůli zajištění lékařské péče pro české stavitele ropovodů. V době, kdy patřila pod ministerstvo zdravotnictví, hodlal je zrušit Zemanův první ministr zdravotnictví Ivan David. Měl k tomu dobrý důvod kontrolu hospodaření, která dopadla tak špatně, že se po ní musel poroučet tehdejší ředitel Center. Termínem likvidace měl být 31. prosinec 1999. Nakonec však sám David skončil na ministerstvu dřív a jeho nástupce, dnešní premiér Vladimír Špidla, Centra místo zrušení povolil převést pod Ministerstvo zahraničních věcí. Tak si to přál tehdejší ministr Kavan. Jak ale říká Ivan David, za jeho žádostmi stál Karel Srba: „Kavanovi na tý věci ve skutečnosti vůbec nezáleželo, byl o ní informován jen povrchně.“ Srba musel Ministerstvo zdravotnictví opustit už za Jana Stráského a Kavan byl jeho novým zaměstnavatelem. Dnešní generální sekretář MZV Vladimír Zavázal to komentuje slovy: „Ta Centra běhala za Srbou jako pejsek, v roce 1995 jsme je převedli pod ministerstvo zdravotnictví, tak se Srba ocitl najednou tam, pak se Centra objevila zpátky na ministerstvu zahraničí a s nimi zase Srba.“ Proč Srba tolik stál o Zdravotnická centra? Odpověď se skrývá v kontrolní zprávě Generální inspekce Ministerstva zahraničních věcí, kterou má Profit k dispozici včetně kopií smluv a faktur. Zjednodušeně řečeno: z Center (a tedy ze státní kasy) se daly snadno tahat peníze. Přímo pobuřující ukázkou je projekt internetových stránek, za které centra vyplatila firmě Solution přes deset milionů, takřka stonásobek skutečné hodnoty. Dalším z mnoha konkrétních příkladů je smlouva s bezpečnostní agenturou B.I.G. Security, která pro Centrum zajišťovala bezpečnost lékařských zásilek do rizikových oblastí. A jen tak bokem zhotovila i analýzu trhu zdravotnického pojištění pro cesty do zahraničí. Za „pouhých“ tři sta tisíc. Vedení Center se hájí tím, že firma B.I.G. natolik dobře znala prostředí v mnoha zemích, že mohla udělat i specifickou ekonomickou sondu.

Podrobnosti o osudu Zdravotnických center najdete v reportáži na str. 16 až 18

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít