Jak k nám přišlo jádro

01. dubna 2011, 06:12 - Robert Šimek
01. dubna 2011, 06:12

Dukovany a Temelín byly kdysi poklidné obce — jedna blízko Třebíče, druhá mezi Týnem nad Vltavou a Protivínem. Až do 70. let minulého století nic nenasvědčovalo tomu, že by se zájem o ně měl nějak zvýšit. Pak ale přišla doba jaderná.

Foto: ČEZ

Od roku 1955 se v Československu připravovala stavba první jaderné elektrárny. Vytipováno bylo 24 lokalit, z nichž nakonec zvítězily Jaslovské Bohunice v okrese Trnava. Stavba prvního bloku začala roku 1958, ke spuštění ale nakonec došlo teprve v říjnu 1972. Bohužel provoz elektrárny byl neustále přerušován technickými závadami a reaktor musel být často odstavován. Výroba elektřiny zde proto byla už roku 1979 zastavena.

Problémy při stavbě reaktoru přiměly vládu uzavřít už roku 1970 smlouvu se Sovětským svazem o vybudování dalších dvou jaderných elektráren. Z možných lokalit byly jako první opět vybrány Jaslovské Bohunice, kde už byla hotová infrastruktura. Druhým místem se pak staly jihomoravské Dukovany.

Dukovany

Historie elektrárny sahá do roku 1970, kdy tehdejší Československo a Sovětský svaz podepsaly mezivládní dohodu o výstavbě dvou jaderných elektráren s výkony 1 760 megawattů. První reaktorový blok byl uveden do provozu v květnu 1985, poslední, čtvrtý blok v červenci 1987. Od roku 1985 bylo na všech čtyřech blocích elektrárny vyrobeno zhruba 300 terawatthodin elektrické energie, což je nejvíc ze všech českých elektráren.

Dukovanský pravěk

Místo ležící v jihozápadní části Moravy bylo osídleno už v době mladšího paleolitu, o čemž svědčí zdejší archeologické nálezy. Také původ samotné obce Dukovany sahá hluboko do minulosti. Poprvé je písemně zmiňována už roku 1279 v listině olomouckého biskupa a od roku 1295 se psal z Dukovan zemanský rod. Již roku 1325 však Jan Lucemburský prodává osadu Jindřichovi z Lipé, což svědčí o tom, že rod vymřel.

Dukovany patřily původně k majetku hradu Rabštejn, který se ovšem v první polovině 15. století stal sídlem loupeživých rytířů. Z rozhodnutí zemských stavů byl roku 1446 zbořen a rabštejnské zboží se stalo součástí královského majetku. Od konce 16. století byly Dukovany samostatným statkem, jehož majitelé se často střídali. Roku 1790 pak vznikl zdejší zámek, který byl řadu let nejvýraznější stavbou v okolí.

Nejbezpečnější na světě

Historie jaderné elektrárny Dukovany se začala psát ve zmíněném roce 1970. Stavba byla zahájena roku 1978, první blok byl uveden do provozu roku 1985, poslední, čtvrtý roku 1987. Vybudování elektrárny přitom předcházelo zrušení tří vesnic – Skryjí, Lipňan a Heřmanic. Pro potřeby elektrárny vznikla také vodní nádrž Dalešice, která patří k největším na Moravě.

Maximálního výkonu 1 760 megawattů dosáhla elektrárna v červenci 1987. Spuštění dvou jaderných bloků – druhého a třetího – v jediném roce 1986 bylo přitom ve své době zcela unikátní. Do dnešních dnů bylo na všech čtyřech blocích elektrárny vyrobeno zhruba 300 terawatthodin elektrické energie, což je nejvíc ze všech elektráren v České republice. Dukovanská elektrárna dnes pokrývá zhruba 20 procent spotřeby tuzemské elektřiny a podle statistik patří k nejbezpečnějším na světě. Za celou dobu jejího fungování v ní nedošlo k žádné havárii ani delší odstávce.

Temelín

Leží přibližně 24 kilometrů od Českých Budějovic a pět kilometrů od Týna nad Vltavou. Původně měla mít čtyři bloky, elektřinu ale zatím vyrábí jen ve dvou, každém o výkonu 1 000 megawattů. Přes období velkých nejistot byla redukovaná a v technologii modernizovaná stavba dokončena roku 2000 a v červenci téhož roku bylo zavezeno palivo do reaktoru. Provoz prvního bloku byl zahájen v červnu 2002, druhého v dubnu 2003.

Temelova ves

Koncem 70. let minulého století začaly vznikat i plány dalších dvou jaderných elektráren na území Československa – ve slovenských Mochovcích a jihočeském Temelíně. Lokalita Temelína byla přitom zvolena na základě řady bezpečnostních, technických i ekonomických kritérií. Blízkost Vltavy a vodního díla Hněvkovice zajišťovala dostatek vody pro chlazení, oblast byla seismicky klidná a geologicky stabilní.

Ani zde přitom elektrárna nevznikla zcela na zelené louce. Ves Temelín je poprvé doložena roku 1381. Název vznikl pravděpodobně z osobního jména Tem (či Temel), obec byla tedy patrně Temelovým vlastnictvím. Další zprávy pocházejí z 15. století, a místo dokonce zmiňuje Petr Chelčický ve svém spisu Sieť viery pravé. K obci původně patřila i sousední víska Temelínec, na jejímž místě ovšem v 80. a 90. letech vyrostla právě jaderná elektrárna.

Dva nebo čtyři?

Plány na stavbu elektrárny vznikly roku 1979. Stavba začala v únoru 1987 a podle původních plánů měl být první blok elektrárny dokončen roku 1992, poslední, čtvrtý roku 1997. Po roce 1989 se ale stavba začala výrazně protahovat. Především z Rakouska se ozývaly silné protesty a odpůrci často zpochybňovali bezpečnost elektrárny. Zároveň nebylo jasné, jaká bude energetická potřeba státu po zániku či restrukturalizaci řady podniků těžkého průmyslu. V lednu 1990 byly proto pozastaveny práce na třetím a čtvrtém bloku a vláda rozhodla dostavět jen první dva. Provoz prvního bloku byl zahájen v červnu 2002, druhého v dubnu 2003.

Elektrárna letos plánuje vyrobit 14,81 terawatthodiny elektřiny a příští rok 15 terawatthodin. Do hry se přitom znovu dostávají i úvahy o rozšiřování. Jihočeský kraj roku 2009 s dostavbou třetího a čtvrtého bloku souhlasil, což nelibě nesli někteří aktivisté. Podle nezávislých průzkumů je ale zhruba 70 procent Čechů pro další rozvoj jaderné energetiky v zemi.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít