Jak Hollywood vytváří videopiráty

30. ledna 2009, 12:57 - Stephen H. Wildstrom
30. ledna 2009, 12:57

Proč dál odmítá vydat obsah?

Dne 3. února ze mě studio Sony Pictures Home Entertainment udělá poctivce. Konečně si budu moci koupit legální DVD s jedním z mých oblíbených snímků, s filmem Carola Reeda z roku 1959 Náš člověk v Havaně. Přesto neexistuje žádné logické vysvětlení pro to, jaké filmy jsou dostupné v nějaké z digitálních forem. Když například máte náhodou k dispozici videopřehrávač, můžete se podívat na starou VHS verzi Africké královny. Ale nemůžete si ji koupit na DVD, ani si ji stáhnout z nějaké Hollywoodem schválené on-line služby. Základním problémem je to, že se Hollywood pokouší zachovat analogový obchodní model v digitálním věku. Výsledkem je bláznivý slepenec dostupnosti v různých médiích, v různých zeměpisných prostředích a v různých dobách. Film Náš člověk v Havaně se čas od času objevuje na kabelových kanálech a od roku 2005 je k dostání na DVD od Sony v Británii. Jenže tento disk je kódovaný a funguje jen na evropských přehrávačích nakonfigurovaných na zónu 2, nikoli v Severní Americe. To všechno má pramalý význam ve světě, kde jsou volně dostupné digitální kopie, legální nebo jiné. Pokud o tom pochybujete, jen zkuste zadat do Googlu „unlocked DVD players“ (neuzamčené DVD přehrávače) a zjistíte, jak je snadné obejít omezení podle zeměpisných zón. Nebo si prostě stáhněte kopii filmu s využitím technologie BitTorrent, jako jsem to udělal já. Nechci pardonovat pirátství. Je však těžké ho odsoudit – nebo mu odolat – když produkt existuje na trhu a prodejce bez žádného zvláštního důvodu nedbá na to, aby byl dostupný pro kupce. Stručně řečeno, úsilí, jež studia věnují udržování skomírajícího obchodního modelu, se zdá být stále zbytečnější. Mám pro Hollywood určité pochopení. Studia jsou chycena do sítě vztahů s provozovateli kin, prémiovými kabelovými kanály, službami na přání a s DVD a on-line distributory. Jejich kontrakty s těmito stranami v mnoha případech diktují časové intervaly mezi uvedením v kinech a různými dalšími formami distribuce, jakož i data uvedení v různých zemích. Filmová a televizní studia na rozdíl od zoufalých nahrávacích společností pořád ještě vydělávají slušné peníze, což způsobuje jejich neochotu plést se do těchto komplikovaných ujednání.
Tyto složitosti způsobují, že se tituly objevují na stahovacích službách jako iTunes nebo Neflix Instant a mizí z nich stejně nahodile jako cedule o výhodných nabídkách ve výkladech prodejen. Nějaký film se může objevit na seznamech stahování a hned zase zmizet, když studio prodá práva televiznímu kanálu HBO nebo Showtime. Zjistil jsem, že když narazíte na titul, který chcete opravdu vidět, nejlepší je rovnou si ho stáhnout, protože tam nemusí být, až se tam podíváte příště.
Ovšem největší záhadou zůstává seznam vydaných titulů, které nejsou k dispozici na DVD. Kabelový kanál Turner Classic Movies pořádá průběžný průzkum týkající se prvních 200 nedostupných titulů, různorodého seznamu oblíbených starých filmů, kultovní klasiky, podivností i naprosto obskurních snímků. Vzhledem k tomu, že převod na DVD není drahý, se tyto díry v katalogu těžko vysvětlují. Mluvčí Sony Pictures mně byl schopen sdělit dobrou zprávu o vydání Našeho člověka v Havaně na DVD, ale nedokázal říct, proč to trvalo tolik let.
Vede se boj mezi odvětvím, které chce přísně kontrolovat, kdo se na co a kdy může dívat, a zákazníky, kteří chtějí sledovat, co se jim zachce kdekoli a kdykoli. Tento konflikt se pomalu řeší ve prospěch zákazníků. Filmy začínají být dostupné ke stažení a na DVD rychleji po uvedení v kině. Režisér Steven Soderbergh má dohodu se společností Landmark Theatres Marka Cubana a se stanicí HDNet, která umožňuje, aby některé jeho filmy byly vydány na disku a on-line ve stejný den, kdy se objeví v kinech. Očekávám, že takto bude uváděno víc filmů. Den, kdy si budete moci vybrat, zda se podíváte na nový film v kině, ve vašem televizoru nebo na vašem laptopu, ještě nepřišel, ale blíží se. Právě teď bych vzal zavděk tím, kdybych si mohl objednat Africkou královnu u internetové videopůjčovny Netflix.

BUSINESSWEEK.COM
Dřívější sloupky a recenze vydané pouze on-line jsou na adrese businessweek.com/go/techmaven.

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle…
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
Technologie
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít