Jak hokejisté žijí olympijský sen

26. listopadu 2011, 07:00 - Tomáš Nohejl
26. listopadu 2011, 07:00

Sáhněte do portmonek a přispějte na sbírku. Nestaví se Národní divadlo, tentokrát hledá pomoc možná jediný týmový sport v českých barvách pro olympiádu v Londýně 2012.

Foto: 92064magazine.com

Hokejisté shánějí peníze na účast v dubnové kvalifikaci v Japonsku, odkud vede velmi reálná cesta na hry do Anglie. Ano, hokejisté. Ti se zahnutou holí, co v jedenácti honí míček po velké (umělé) trávě. Tedy ne ti zimní, obecně ve světě označováni Ice hockey nebo Eishockey. Případně rusko-severská verze bandy. Ne ti na kolečkových bruslích, ať už se hlásí k jakékoliv federaci. A už vůbec ne děti ze školních tělocvičen, florbalisté…

Vzpomínka na stříbrné ženy

„Dosáhli jsme největšího úspěchu v dějinách,“ prohlásil trenér Michal Toms. Český tým vyhrál po dramatickém finále s Polskem nedávno na Ukrajině B-skupinu mistrovství Evropy a poprvé postupuje do elitního světového šampionátu. Na západem bojkotované olympiádě v Moskvě 1980 sice získaly ženy stříbro a občas se urodí úspěch v zimní halové sezoně, teď se ale píše historie – historie v tuzemských poměrech stále maličkého sportu. Svaz čítá okolo tří tisíc členů, má tři zaměstnance. Hraje se jen v Praze (úřadujícím mistrem žen i mužů je Slavia) a okolí (Rakovník, Mnichovice), Plzni, Brně, Hradci Králové, Olomouci a Českých Budějovicích. „Rádi bychom i tady doma ukázali, jak velký sport hokej ve světě je a co se kolem děje,“ říká Filip Neusser, gólman a jeden z manažerů národního týmu.

Český hokej má roční rozpočet okolo šesti milionů, z toho loni 1,8 milionu utratil na reprezentační akce všech družstev. Teď japonskou misi odhaduje na 1,5 milionu. „Osmnáct hráčů a šest členů realizačního týmu na asi 15 dní, záleží ještě na ceně letenek,“ vypočítává Neusser. Chtějí odjet za každou cenu. I kdyby měli vyčerpat veškeré zdroje a pak splácet. Český olympijský výbor také nabízí jednu variantu. „Hledáme cesty, nenecháme je ve štychu. Jednou z možností je bezúročná půjčka,“ vysvětluje mluvčí ČOV Alexandr Kliment. Sondují se i možnosti podpůrného grantu od světové federace.

Svět na trávě vs. český florbal

V zemích Britského společenství, Beneluxu, Německu, Argentině i jinde patří hokej k velmi respektovaným sportům. Běžný ligový hráč vydělá až k 15 tisícům eur měsíčně, k tomu má reklamní kontrakty. V Česku se tenhle sport nedokáže ubránit ani nástupu módního florbalu. „Ten není náročný na vybavení, fyzičku ani na sportovní dovednosti a válcuje nás. Bohužel jsme ve stínu,“ uznává Neusser. Přitom i z prostředí hokeje vzešla řada úspěšných manažerů, jenže nikdo z nich nedokáže pro svůj sport zajistit finance a marketing. Sponzory jsou jen menší spřízněné firmy.

Pokud rádi čtete příběhy fotbalových reprezentantů San Marina nebo Andorry, jak si brali v práci dovolenou, aby mohli obléci národní dres, pak stačí oslovit české hokejisty. Většina z nich jsou „amatéři“ nebo studenti. David Vacek dělá v auditorské firmě Ernst & Young, Aleš Peřinka manažera v reklamní agentuře Ogilvy, Tomáš Bureš má tiskárnu, Marek Trávník podniká v gastronomii, Ondřej Blažek dělá barmana, Tomáš Procházka se živí jako trenér mládeže v Mannheimu, kde také hraje. Šest z nich působí v Německu, Itálii nebo Nizozemsku. „Nechci za ně mluvit, ale vydělají tolik, aby se mohli věnovat sportu, který je baví,“ říká Neusser, který se věnuje sportovnímu marketingu. A vzápětí dodává, jak obtížně lze organizovat a financovat tréninkový kemp reprezentace. I oba trenéři pracují na plný úvazek, jinde samozřejmě. Jako asistent vypomáhá Němec Christ Faust z Mannheimer HC.

Teď tedy všichni společně shánějí finance na výlet do Japonska. Hraje se v Kakamigahaře. Tam se utkají s Rakouskem, Kubou, Čínou, Japonskem a Španělskem nebo Jižní Afrikou (záleží, kdo z nich dvou bude přímo nasazen na OH). Každý s každým a pak dva nejlepší finále, jeden zápas o postup. „Máme nejhratelnější skupinu, naděje je velmi reálná. Máme také dost času na přípravu. Žijeme si svůj malý sen,“ těší se asistent trenéra Petr Troníček. Další dvě kvalifikační skupiny se hrají v indickém New Delhi a irském Dublinu, tedy blíž, zato s těžší konkurencí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít