Article, show

Jak financovat služební auta

31. května 2011, 15:43 - Tomáš Johánek
31. května 2011, 15:43

Před několika lety byl pro podnikatele základním nástrojem při koupi nového automobilu pro podnikání finanční leasing. Doba se změnila, přibyl leasing operativní a díky daňovým změnám se podnikatelům rovněž vyplatí pořídit si automobil na spotřebitelský úvěr.

Foto: škodaAuto

V současné době trh nabízí několik druhů financování movité věci. Nejrozšířenějším řešením pro pořízení majetku je však stále leasing, který se dále dělí na finanční a operativní v závislosti na tom, zda klientovi po splacení vůz, který je předmětem leasingové smlouvy, zůstane v držení, nebo jestli se po skončení splátkového kalendáře vrací zpět k leasingové společnosti.

Ve hře je také spotřebitelský úvěr, který neomezuje spotřebitelská práva v takovém rozsahu jako leasing, na druhou stranu je obtížnější získat úvěr než leasingovou smlouvu. Banky jsou v tomto směru obezřetnější. Důvod je nasnadě – zatímco v případě koupi vozu na leasing zůstává auto až do zaplacení poslední splátky v majetku leasingové společnosti, v případě využití spotřebitelského úvěru přechází automobil okamžitě na nového majitele.

Leasing je pružnější

Velkou výhodou finančního leasingu je jeho flexibilita. Nastavit lze při leasingu na auto, autobus nebo motocykl například výši akontace, délku splácení, odkupní ceny, pojištění, formu splácení a mnoho dalších úprav. Finanční leasing je určen především fyzickým osobám podnikajícím a právnickým osobám.

Operativní leasing je forma dlouhodobého pronájmu vozidel. Pronajímatel na základě požadavku nájemce vozidla pořídí, zajistí všechny potřebné úkony pro jejich řádný provoz a převezme na sebe veškeré starosti týkající se jejich provozu včetně širokého spektra doprovodných služeb. Po uplynutí doby pronájmu pronajímatel převezme vozidla zpět a zajistí prodej a v ideálním případě nájemci dodá, opět dle jeho požadavku, vozidla nová a celý cyklus se opakuje. Operativní leasing je určen výhradně pro podnikatele a právnické subjekty.

Účelový úvěr na auto je úvěr, který má charakter půjčky bez ručitele a je výhradně určen na nákup vozidla. Pro spotřebitelský úvěr na auto je charakteristické, že vozidlo se stává majetkem kupujícího v okamžiku nákupu, není potřeba volných peněžních prostředků. Účelový úvěr je určen fyzickým osobám podnikajícím a právnickým osobám.

Abyste nepřivedli pronajímatele k bankrotu

Pro podnikatele má samozřejmě leasing stále svůj půvab, nicméně vždy záleží na aktuální nabídce společností poskytujících nebankovní finanční služby. Mezi výhody leasingu patří doba vyřízení leasingové smlouvy. Jde to rychleji než získání klasického bankovního úvěru. Předmět leasingu vydělává v průběhu splácení na pokrytí své pořizovací ceny. Pokud se předmět využívá jen během sezóny, je možné po dohodě s leasingovou společností sjednat nepravidelné splátky. Mezi nevýhody leasingu patří to, že pořízení auta může být dražší než na úvěr či za hotové.

Po celou dobu pronájmu patří daný produkt leasingové společnosti. Některá vlastnická rizika jsou ovšem přenášena na nájemce. Například v případě odcizení nebo totálního zničení auta v případě, že by se leasingová společnost dostala do špatné finanční situace nebo až do bankrotu, musí nájemce vrátit auto pronajímateli a jednat o vyrovnání u leasingu. Víc než kdy jindy je potřeba důkladně se seznámit se smlouvou a všeobecnými podmínkami.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak…
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít