Jak financovat služební auta

31. května 2011, 15:43 - Tomáš Johánek
31. května 2011, 15:43

Před několika lety byl pro podnikatele základním nástrojem při koupi nového automobilu pro podnikání finanční leasing. Doba se změnila, přibyl leasing operativní a díky daňovým změnám se podnikatelům rovněž vyplatí pořídit si automobil na spotřebitelský úvěr.

Foto: škodaAuto

V současné době trh nabízí několik druhů financování movité věci. Nejrozšířenějším řešením pro pořízení majetku je však stále leasing, který se dále dělí na finanční a operativní v závislosti na tom, zda klientovi po splacení vůz, který je předmětem leasingové smlouvy, zůstane v držení, nebo jestli se po skončení splátkového kalendáře vrací zpět k leasingové společnosti.

Ve hře je také spotřebitelský úvěr, který neomezuje spotřebitelská práva v takovém rozsahu jako leasing, na druhou stranu je obtížnější získat úvěr než leasingovou smlouvu. Banky jsou v tomto směru obezřetnější. Důvod je nasnadě – zatímco v případě koupi vozu na leasing zůstává auto až do zaplacení poslední splátky v majetku leasingové společnosti, v případě využití spotřebitelského úvěru přechází automobil okamžitě na nového majitele.

Leasing je pružnější

Velkou výhodou finančního leasingu je jeho flexibilita. Nastavit lze při leasingu na auto, autobus nebo motocykl například výši akontace, délku splácení, odkupní ceny, pojištění, formu splácení a mnoho dalších úprav. Finanční leasing je určen především fyzickým osobám podnikajícím a právnickým osobám.

Operativní leasing je forma dlouhodobého pronájmu vozidel. Pronajímatel na základě požadavku nájemce vozidla pořídí, zajistí všechny potřebné úkony pro jejich řádný provoz a převezme na sebe veškeré starosti týkající se jejich provozu včetně širokého spektra doprovodných služeb. Po uplynutí doby pronájmu pronajímatel převezme vozidla zpět a zajistí prodej a v ideálním případě nájemci dodá, opět dle jeho požadavku, vozidla nová a celý cyklus se opakuje. Operativní leasing je určen výhradně pro podnikatele a právnické subjekty.

Účelový úvěr na auto je úvěr, který má charakter půjčky bez ručitele a je výhradně určen na nákup vozidla. Pro spotřebitelský úvěr na auto je charakteristické, že vozidlo se stává majetkem kupujícího v okamžiku nákupu, není potřeba volných peněžních prostředků. Účelový úvěr je určen fyzickým osobám podnikajícím a právnickým osobám.

Abyste nepřivedli pronajímatele k bankrotu

Pro podnikatele má samozřejmě leasing stále svůj půvab, nicméně vždy záleží na aktuální nabídce společností poskytujících nebankovní finanční služby. Mezi výhody leasingu patří doba vyřízení leasingové smlouvy. Jde to rychleji než získání klasického bankovního úvěru. Předmět leasingu vydělává v průběhu splácení na pokrytí své pořizovací ceny. Pokud se předmět využívá jen během sezóny, je možné po dohodě s leasingovou společností sjednat nepravidelné splátky. Mezi nevýhody leasingu patří to, že pořízení auta může být dražší než na úvěr či za hotové.

Po celou dobu pronájmu patří daný produkt leasingové společnosti. Některá vlastnická rizika jsou ovšem přenášena na nájemce. Například v případě odcizení nebo totálního zničení auta v případě, že by se leasingová společnost dostala do špatné finanční situace nebo až do bankrotu, musí nájemce vrátit auto pronajímateli a jednat o vyrovnání u leasingu. Víc než kdy jindy je potřeba důkladně se seznámit se smlouvou a všeobecnými podmínkami.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít