Jak dosáhnout nezávislosti

17. září 2007, 10:56 - Tomáš Skřivánek
17. září 2007, 10:56

Čím dříve začnete postupovat podle finančního plánu, tím lépe

Je reálné, abychom naspořili tolik majetku, abychom z něho mohli v důchodu pobírat rentu, ze které bychom mohli žít? Co pro to musíme udělat? A hlavně kdy máme začít?

Kolik pravidelně investovat.

Pro doživotní rentu 10 000 korun potřebujeme mít v šedesáti letech majetek 1,7 milionu korun. Tento objem majetku nám zajistí vyplácení renty po dobu 25 let při výnosu portfolia pět procent nad inflaci. Pro to, abychom si zajistili rentu ve výši deseti tisíc korun, potřebujeme pravidelně měsíčně spořit. Kolik musíme spořit, záleží hlavně na tom, kolik máme na spoření času.
Pokud máme na spoření dost času, stačí nám spořit cca 1700 korun měsíčně, abychom po třiceti letech měli 1,7 milionu korun. Pokud na spoření máme času méně, musíme samozřejmě spořit intenzivněji. Jestliže nám zbývá například patnáct let, musíme už spořit přibližně 5800 korun měsíčně. A pokud bychom toho chtěli dosáhnout již za deset let, museli bychom spořit přes 10 000 korun měsíčně. Zde samozřejmě platí již tisíckrát opakované, že čím dříve se začne, tím lépe.

S jakým výnosem.

Další důležitá věc při spoření je výše výnosu. Máme dvě možnosti: • přijmeme větší riziko v podobě kolísavosti investice a budeme investovat do výnosnějších produktů a budeme tak spořit menší částku,
• budeme investovat do méně výnosných produktů a budeme muset investovat intenzivněji.
Požadujeme-li konzervativnější a méně výnosné produkty, musíme za to zaplatit určitou cenu. Například při spoření po dobu 30 let je dosažený výnos nejdůležitější. Podle výnosu musíme spořit 1400 korun až 3500 korun měsíčně podle toho, jaké produkty využíváme. Právě rozdíl těchto částek je cena za to, že se bojíme kolísavějších investic.
Když budeme hovořit o reálných výnosech (tedy výnosech nad inflaci), je výnos kolem šesti procent pro dlouhodobé pravidelné investice dosažitelný. Ten by byl dosažen hlavně díky tomu, že v portfoliu bude vyšší zastoupení akcií.

Petr Syrový Autor je analytikem finančně - poradenské společnosti KFP

box: Typické odpovědi klientů při diskusi o finanční nezávislosti Je zajímavé, že klienti na otázku „Kdybyste chtěli být realisticky finančně nezávislí?“ odpovídají velmi obdobně.

Méně než deset let.

Jen velmi výjimečně se potkáte s lidmi, kteří chtějí být finančně nezávislí za méně než deset let. Takoví lidé jsou již nezávislosti blízko, nebo dokonce již nezávislí jsou. Anebo jste se jich nezeptali, kdy realisticky má přijít jejich finanční nezávislost.

Deset let.

Optimisté. Odpověď deset let zazní o něco častěji. Lidé, kteří tak odpovídají, jsou většími optimisty než realisté z následujícího odstavce. Nebo skutečně mají zdroje a cíle natolik vyvážené, že i finanční nezávislost za deset let je pro ně dosažitelným cílem.

Patnáct let.

Nejčastější odpověď- realisté. Skutečně. Většina lidí, se kterými se potkáte, chce být finančně nezávislá za zhruba patnáct let. Fascinující je, že tak lidí odpovídají bez ohledu na svůj věk. Další zajímavostí je to, že finanční plány pro tyto lidi se skutečně podaří úspěšně sestavit. Dá se tedy zároveň říci, že tyto osoby jsou poměrně dobrými realisty vzhledem ke svým finančním řešením.

Dvacet let.

Pesimisté. Zhruba stejný počet jako optimistů je i pesimistů. Ti říkají, že na finanční nezávislost by chtěli dosáhnout právě za dvacet let. Často ale jsou jejich zdroje i cíle natolik přiměřené a odpovídající, že dvacetiletý horizont je až zbytečně skeptický.

Vladimír Fichtner Autor je partnerem finančně - poradenské společnosti KFP

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít