Jak dnes zhodnotit vydělané peníze?

21. února 2013, 11:26 - Libor Křapka, manažer linie investičních kovů, Safina
21. února 2013, 11:26

Mnoho podnikatelů se v dnešní době obává ztráty hodnoty vydělaných peněz. Není se čemu divit, sledují vývoj ekonomiky a poměrně racionálně si všímají jednotlivých symptomů tohoto vývoje, například očekávají inflaci. Proto se snaží svoje peníze zhodnotit jiným způsobem než je uložit v bance. Vidím to poslední dobou často, lidé obecně opouštějí i dříve oblíbené klasické finanční produkty a raději zvolí nákup fyzického zlata nebo jiného drahého kovu.

Investiční zlato má několik nesporných výhod – je osvobozeno od 21procentní DPH, je trvalým uchovatelem hodnoty a dá se použít víceméně po celém světě. Ostatní drahé kovy, jako je stříbro, platina, palladium a rhodium, jsou závislé na hospodářském cyklu a vývoji v průmyslu. Dnešní doba, kdy se nacházíme převážně v recesi, je výhodná pro nákup právě i těchto kovů, jelikož jsou jejich ceny poměrně nízké.

Při současném vývoji ekonomické situace v Evropě a USA je téměř jisté, že cena zlata bude dále růst. K prolomení hranice 2000 amerických dolarů za trojskou unci bezesporu dojde, je to jen otázkou času. Očekávám, že to bude v průběhu letošního roku. Hodnota tohoto kovu v české měně kontinuálně roste, nicméně objevují se i kritici této investice.

Nedůvěra v nákup investičního zlata většinou pramení z obav o jeho dostatečně rychlou likviditu. Musím přiznat, že někdy jsou tyto obavy oprávněné, v České republice dnes existuje zhruba 200 společností, které nabízejí investiční zlato.

V roce 2004, kdy jsme vstoupili do Evropské unie a začalo pro nás také platit osvobození investičního zlata od DPH, se obchodováním s investičním zlatem zabývaly pouze dvě společnosti, obě jsou na trhu dodnes. Nárůst je tedy raketový, proto je pro zákazníka velmi důležité zvolit si subjekt, který mu v budoucnosti požadovanou likviditu zajistí.

V České republice vychází průměr držení investičního zlata na 0,7 g na hlavu, v Německu je to 150 g na hlavu. Tento rozdíl se však do budoucna bude výrazně zmenšovat, zlato a ostatní drahé kovy již nejsou v hledáčku jen odborných investorů, ale mnohem širší veřejnosti, která se zajímá o cesty, jak svoje finanční prostředky uchovat a zhodnotit do budoucna, třeba po prodeji firmy, její části nebo v rámci pravidelných příjmů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít