Jak dlouho trvá vyřízení pojistné události

20. října 2003, 00:00 - admin
20. října 2003, 00:00

DOBA VYŘÍZENÍ POJISTNÉ UDÁLOSTI VŽDYCKY ZAJÍMÁ PŘEDEVŠÍM POŠKOZENÉHO. PŘESTO BY MĚLA BÝT POMOCNÝM HLEDISKEM I PRO KLIENTA, KTERÝ VYBÍRÁ SVOJI POJIŠŤOVNU. V PŘÍPADĚ JAKÝCHKOLI PRŮTAHŮ S POJISTNÝM PLNĚNÍM BY MOHLO BÝT VELMI NEPŘÍJEMNÉ DENNĚ VYSVĚTLOVAT POŠKOZENÉMU, PROČ JEŠTĚ NEDOSTAL PENÍZE.

Náhrada hmotné škody se obvykle vyplácí dřív než škody na zdraví

Vždy záleží na složitosti pojistné události. Obecně se dá říci, že pomačkané plechy či jiné hmotné škody se vyřizují promptně. Daleko horší to je u škod na zdraví, kde je vždy potřeba čekat na znalecké posudky a někdy i na rozhodnutí soudu. Z ČP odcházejí klientům peníze u jednoduchých pojistných událostí do několika málo dnů. N ěkdy musí čekat na dokumenty, bez kterých pojistné události likvidovat nelze, nejčastěji jde o policejní protokoly. Malé škody řeší formou zrychlené likvidace i ČPP.

LIKVIDACE ŠKOD NA ZDRAVÍ TRVÁ DÉLE

Eva Svobodová z UNIQA poskytla odpověď širší: „To záleží na charakteristikách škodní události. Máme škody, u nichž není výplata pojistného plnění otázkou měsíce, spíše týdne. Je však také dost komplikovaných, u nichž například došlo ke zranění nebo usmrcení člověka. Jejich likvidace trvá mnohem déle, protože je třeba vše řádně vyšetřit a zdokladovat. Rychlost vyřízení pojistné události však nezáleží pouze na nás, ale i na řádné součinnosti zúčastněných osob, které musejí co nejrychleji dodat všechny nezbytné podklady. Pojistné podmínky pak stanoví lhůtu, během níž je třeba událost vyřídit, popř. vyplatit na přání klienta přiměřenou zálohu na pojistné plnění.“ Podobnou odpověď poskytla i ČSOB pojišťovna a Pojišťovna ČS. Lze dodat, že obvyklá zákonem stanovená lhůta jsou tři měsíce.

NĚKDO ZKOUŠÍ I POJISTNÉ PODVODY

Světové statistiky uvádějí, že ze všech nahlášených pojistných událostí je zhruba 14 procent pokusů o pojistný podvod. ČTK nedávno zveřejnila anketu největších tuzemských pojišťoven, z níž vyplynulo zhruba stejné číslo. Nejvíce podvádějí právě motoristé, kteří předčili iv poslední době rychle rostoucí žhářství. Mluvčí Pojišťovny České spořitelny Martina Prigelhofová při té příležitosti odhadla počet pokusů o pojistný podvod dokonce na 8 až 15 procent. I Kooperativa přiznala, že nejfrekventovanější jsou pojistné podvody s motorovými vozidly. Václav Bálek z ČP se domnívá, že v případě motoristů podvádí dokonce 36 procent pojištěných. Různými formami podvodů se zabývají specialisté České pojišťovny, kteří prověřují všechny podezřelé pojistné události. Vloni například prověřovali 2600 podezření, z toho v šedesáti procentech případů došli k závěru, že skutečně jde o pojistný podvod. Zachránili tak kolem 200 milionů korun. „S podvodníky se setkáváme dnes všude, tedy i v oblasti povinného ručení,“ dodává Eva Svobodová, „UNIQA nezaznamenává dramatické množství, avšak situaci pečlivě monitoruje. Disponujeme zkušenými likvidátory, kteří v řadě případů poznají, když něco není zcela v pořádku. N ejčastější jsou pokusy navýšit škodu anebo dokonce fingované dopravní nehody. V poslední době se nám takové pokusy daří prokazovat stále úspěšněji.“ Kateřina Hamerská uvedla: „Nejčastějším případem podvodu je zinscenování nehody a snaha jiným způsobem nabourané nepojištěné vozidlo přes povinné ručení opravit na náklady pojišťovny.“ n

Předpokládané zveřejnění sazeb povinného ručení pro rok 2004

Pojišťovna Datum zveřejnění

Allianz 20. října

ČPP 21. října

ČSOB počátkem listopadu

Pojišťovna ČS přelom října a listopadu

Česká pojišťovna 21. října

Uniqua do konce října

(Srovnávací tabulku sazeb povinného ručení přinese Profit v příštím čísle.)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít