Jak bezpečně nakupovat přes internet nejen v čase Vánoc?

20. října 2011, 16:36 - Profit, TZ
20. října 2011, 16:36

 Internetové nakupování je mezi Čechy čím dál populárnější, což dokazují neustále rostoucí tržby internetových prodejců. Lidé nakupují na internetu s oblibou v průběhu celého roku, ale v předvánočním čase jejich zájem o elektronickou komerci sílí.

Foto: APEK

Přinášíme vám proto několik praktických rad šéfa Asociace pro elektronickou komerci, jak na internetu nakupovat, na co si dát pozor a jak využít předností internetového nakupování nejen v období blížících se Vánoc.

Nakupujte pouze u certifikovaných obchodníků

V prvé řadě věnujte velkou pozornost výběru správného obchodu. „Nakupujte u renomovaných a zavedených obchodníků, pro které je férové jednání se zákazníkem naprostou samozřejmostí. Seriózní e-shopy poznáte podle loga s certifikací APEK či SAOP, nákup je pak bezpečnější. Přehledně kategorizovaný seznam internetových obchodů, které jsou držiteli certifikátu APEK, naleznete na webu www.certifikovany-obchod.cz,“ informuje Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci.

Vyhněte se obchodům s podezřele nízkými cenami zboží

Během internetového nakupování hraje pro zákazníky důležitou roli cena zboží. Pamatujte však, že nejnižší cena nemusí vždy znamenat nejlepší volbu pro nákup. „Velmi nízká cena může totiž značit, že se jedná o použité zboží, o výrobky s částečnou vadou nebo jenom obecně o sortiment nejasného původu, který nemusí být vždy originálem. V těchto případech by se mohlo stát, že nebudete moci uplatit bezplatnou reklamaci u autorizovaného servisu dané značky. E-shopům, které nabízí zboží za výrazně nižší ceny, než ostatní prodejci, se proto raději vyhněte,“ doporučuje Jan Vetyška, výkonný ředitel APEK.

Obracejte se na nákupní rádce

Zajímejte se rovněž o to, zda obchod pomáhá zákazníkům při výběru zboží, například tím, že umožňuje produkty komentovat a hodnotit. „Výborným vodítkem jsou recenze, osobní zkušenosti a reference ostatních nakupujících. Všechny tyto informace naleznete na nákupních rádcích, které provozují jednotlivé e-shopy,“ upozorňuje výkonný ředitel APEK  Jan Vetyška a dodává: „Nakupování v internetovém obchodě je jednoduché, na nákupních rádcích přesto naleznete i zjednodušený návod, jak při nákupu postupovat, jaké jsou způsoby platby, jaké jsou dodací podmínky zboží a další užitečné informace. V případě jakýchkoli dotazů navíc můžete prodejce prostřednictvím nákupního rádce kontaktovat. Ochotní operátoři vám při realizaci nákupu pomohou.

Schovejte si doklady o zaplacení zboží

V momentě, kdy máte zboží vybráno, vás čeká další rozhodnutí – způsob platby. Zboží můžete uhradit klasickou dobírkou, což je nejrozšířenější způsob placení. Můžete však použít také platební kartu, bankovní převod nebo platební brány (tlačítka). Vždy si uchovávejte doklady o provedené transakci. Další rady a tipy najdete na www.apek.cz a www.bezpecnynakup.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít