JAHNŮV NÁVRH ÚPADKŮ JE PŘIJATELNĚJŠÍ

14. února 2005, 00:00 - admin
14. února 2005, 00:00

HOSPODÁŘSKÁ KOMORAHospodářská rada vlády hodnotila dva návrhy insolvenčního zákona -od vicepremiera pro ekonomiku Martina Jahna a od ministra spravedlnosti Pavla Němce. Nový zákon by měl nastavit lepší pravidla pro konkurz a vyrovnání a reorganizaci firmy při úpadku.

**HOSPODÁŘSKÁ KOMORA

Hospodářská rada vlády hodnotila dva návrhy insolvenčního zákona -od vicepremiera pro ekonomiku Martina Jahna a od ministra spravedlnosti Pavla Němce. Nový zákon by měl nastavit lepší pravidla pro konkurz a vyrovnání a reorganizaci firmy při úpadku. Při porovnání obou konkurenčních návrhů se Hospodářské komoře jeví jako přijatelnější návrh vicepremiera pro ekonomiku Martina Jahna.

Důvodem je především fakt, že dává větší šanci na restrukturalizaci firmy a zachování jejího výrobního programu. Hospodářská komora upřednostňuje tento postup před ukončením činnosti podniku, který se dostane do konkurzu, a následným rozprodáním majetku. Jahnův návrh také klade větší důraz na práva věřitelů. Při restrukturalizaci společnosti mohou nazpět získat 40-50 procent pohledávek, zatímco při ukončení činnosti subjektu to bývá třeba jen deset procent.

„Posílení pozice věřitelů a možnosti pro zachování výroby lze nalézt především v Jahnově návrhu. Materiál ministra spravedlnosti bych označil pouze jako nedostatečnou úpravu dosavadních postupů, které jsou nyní uvedeny v zákoně o konkurzu,“ porovnal oba návrhy prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Na tom se také shodlo zasedání Hospodářské rady vlády, které doporučilo vládě zabývat se dále již jen materiálem od Martina Jahna.

K dalším projednávaným bodům rady patřil návrh ministerstva práce a sociálních věcí ohledně nového systému pojištění. Hospodářská komora má k němu striktní výhradu - konkrétně k zavedení povinnosti pro zaměstnavatele hradit prvních 14 dní nemocenské svým zaměstnancům. „Pro velkou část drobných podnikatelů a pro firmy s podprůměrnými mzdami by naplnění tohoto návrhu bylo velmi riskantní, neli likvidační. Zaměstnává-li živnostník pět lidí a v době chřipkové epidemie tři z nich zůstanou doma, pak je jasné, že to může firmu položit,“ říká prezident komory. Hospodářská komora proto přišla s alternativním návrhem: Podnikatel by si mohl vybrat, zda chce svým zaměstnancům hradit první dva týdny nemocenské a platit snížené odvody na pojistném, nebo dá přednost dosavadnímu systému.

Hospodářská rada vlády se zabývala také dopravní politikou, což Hospodářská komora uvítala. „Infrastruktura je jednou z mála oblastí rozvoje podnikání, která může být velmi výrazně ovlivněna státem. K návrhu ministra Šimonovského jsem proto měl pouze tu připomínku, aby se součástí dopravní politiky stal seznam prioritních staveb, které budou realizovány v konkrétních termínech,“ dodává Jaromír Drábek.

Prezident komory přivítal také návrhy na zjednodušení zápisu do obchodního rejstříku (viz článek na straně 48). Podivuje se ale, proč je u nás evidence obchodních společností i dalších ekonomicky činných subjektů svěřena soudům. „Vždyť jde o čistě evidenční záležitost,“ říka.

Tuto část připravuje Hospodářská komora ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít