JAHNŮV NÁVRH ÚPADKŮ JE PŘIJATELNĚJŠÍ

14. února 2005, 00:00 - admin
14. února 2005, 00:00

HOSPODÁŘSKÁ KOMORAHospodářská rada vlády hodnotila dva návrhy insolvenčního zákona -od vicepremiera pro ekonomiku Martina Jahna a od ministra spravedlnosti Pavla Němce. Nový zákon by měl nastavit lepší pravidla pro konkurz a vyrovnání a reorganizaci firmy při úpadku.

**HOSPODÁŘSKÁ KOMORA

Hospodářská rada vlády hodnotila dva návrhy insolvenčního zákona -od vicepremiera pro ekonomiku Martina Jahna a od ministra spravedlnosti Pavla Němce. Nový zákon by měl nastavit lepší pravidla pro konkurz a vyrovnání a reorganizaci firmy při úpadku. Při porovnání obou konkurenčních návrhů se Hospodářské komoře jeví jako přijatelnější návrh vicepremiera pro ekonomiku Martina Jahna.

Důvodem je především fakt, že dává větší šanci na restrukturalizaci firmy a zachování jejího výrobního programu. Hospodářská komora upřednostňuje tento postup před ukončením činnosti podniku, který se dostane do konkurzu, a následným rozprodáním majetku. Jahnův návrh také klade větší důraz na práva věřitelů. Při restrukturalizaci společnosti mohou nazpět získat 40-50 procent pohledávek, zatímco při ukončení činnosti subjektu to bývá třeba jen deset procent.

„Posílení pozice věřitelů a možnosti pro zachování výroby lze nalézt především v Jahnově návrhu. Materiál ministra spravedlnosti bych označil pouze jako nedostatečnou úpravu dosavadních postupů, které jsou nyní uvedeny v zákoně o konkurzu,“ porovnal oba návrhy prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Na tom se také shodlo zasedání Hospodářské rady vlády, které doporučilo vládě zabývat se dále již jen materiálem od Martina Jahna.

K dalším projednávaným bodům rady patřil návrh ministerstva práce a sociálních věcí ohledně nového systému pojištění. Hospodářská komora má k němu striktní výhradu - konkrétně k zavedení povinnosti pro zaměstnavatele hradit prvních 14 dní nemocenské svým zaměstnancům. „Pro velkou část drobných podnikatelů a pro firmy s podprůměrnými mzdami by naplnění tohoto návrhu bylo velmi riskantní, neli likvidační. Zaměstnává-li živnostník pět lidí a v době chřipkové epidemie tři z nich zůstanou doma, pak je jasné, že to může firmu položit,“ říká prezident komory. Hospodářská komora proto přišla s alternativním návrhem: Podnikatel by si mohl vybrat, zda chce svým zaměstnancům hradit první dva týdny nemocenské a platit snížené odvody na pojistném, nebo dá přednost dosavadnímu systému.

Hospodářská rada vlády se zabývala také dopravní politikou, což Hospodářská komora uvítala. „Infrastruktura je jednou z mála oblastí rozvoje podnikání, která může být velmi výrazně ovlivněna státem. K návrhu ministra Šimonovského jsem proto měl pouze tu připomínku, aby se součástí dopravní politiky stal seznam prioritních staveb, které budou realizovány v konkrétních termínech,“ dodává Jaromír Drábek.

Prezident komory přivítal také návrhy na zjednodušení zápisu do obchodního rejstříku (viz článek na straně 48). Podivuje se ale, proč je u nás evidence obchodních společností i dalších ekonomicky činných subjektů svěřena soudům. „Vždyť jde o čistě evidenční záležitost,“ říka.

Tuto část připravuje Hospodářská komora ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít