Jahn: Sto miliard ročně bude

21. listopadu 2005, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
21. listopadu 2005, 00:00

UNIJNÍ FONDY Finanční rozpočet Evropské unie na období 2007 až 2013 stále není schválen a proces čerpání unijních peněz se tím možná pozdrží. Podle místopředsedy vlády pro ekonomiku Martina Jahna má přesto Česko reálnou šanci získávat z nich plánovaných sto miliard korun ročně.

UNIJNÍ FONDY Finanční rozpočet Evropské unie na období 2007 až 2013 stále není schválen a proces čerpání unijních peněz se tím možná pozdrží. Podle místopředsedy vlády pro ekonomiku Martina Jahna má přesto Česko reálnou šanci získávat z nich plánovaných sto miliard korun ročně.

Dosavadní čerpání prostředků z evropských fondů vidí místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn pozitivně. Do letošního října podle něj projekty předložilo 12 500 žadatelů, kteří požadují 66 miliard korun. Zatím byly schváleny návrhy za 24 miliard korun. Uvedl to na konferenci „Strukturální fondy dnes a zítra“, kterou minulý týden uspořádalo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

Pro období let 2004 až 2006 je přitom na všechny operační programy v rámci strukturálních fondů, které jsou určeny na rozvoj regionů, stanoven limit zhruba 40 miliard korun. Pro čerpání z Fondu soudržnosti, který přispívá na financování projektů v oblasti životního prostředí a dopravy, je to přibližně 24 miliard.

ZJEDNODUŠIT ADMINISTRATIVU

Tématem konference byl především současný stav přípravy programů pro čerpání unijních peněz v letech 2007 až 2013. „Ministerstvo pro místní rozvoj se shoduje s podnikatelskou veřejností na potřebě zjednodušení administrativního systému, zrychlení administrativních procedur a informačních toků. A také na snazší orientaci žadatelů z řad malých a středních podnikatelů v programech financovaných z fondů Unie,“ uvedl na konferenci Jiří Patočka, náměstek ministra pro místní rozvoj.

Podnikatelé by například měli mít možnost obracet se na jedno kontaktní místo, které jim bude schopno pomoci. V současné době je míst více, nedokáží ale firmám poradit komplexně. Ministerstvo pro místní rozvoj se také bude snažit o větší rozšíření přípravy projektů a jejich vyřizování elektronickou cestou.

Zjednodušit administrativu, která je spojená s čerpáním peněz, požaduje i Svaz průmyslu a dopravy. „Programy Evropské unie pokrývají naše priority, především orientaci na vědu, výzkum, inovace a na infrastrukturu,“ uvedl viceprezident svazu Pavel Prior. Doporučuje ale také usnadnit přístup k čerpání malým a středním podnikům, které nemohou mít a nemají takové právní a odborné zázemí jako velké firmy.

ZA SEDM LET BILION Ačkoliv jednotlivá ministerstva již připravují návrh programů pro čerpání peněz, samotný rozpočet Unie pro následující období se zatím stanovit nepodařilo. Podle většiny zemí by se měl rozpočet pohybovat v rozmezí 1,04 až 1,06 procenta hrubého národního důchodu zemí Evropské unie, k dohodě ovšem zatím politici nedospěli. „Finanční perspektivu Evropské unie na období 2007 až 2013 je třeba schválit do konce roku,“ prohlásil premiér Jiří Paroubek. Jinak podle něho hrozí odklad čerpání prostředků a zkrácení období pro uskutečnění projektů. Podle současných předpokladů by z Unie mohlo ročně do Česka plynout až 100 miliard korun. Ministerstvo odhaduje, že Česká republika může v příštím rozpočtovém období Evropské unie využít celkem 710 miliard korun ze strukturálních fondů (jde především o Evropský fond regionálního rozvoje a Evropský sociální fond) a 310 miliard z Fondu soudržnosti, a to včetně spolufinancování ze strany státního rozpočtu. Dohromady tak Česko může získat až bilion korun. Podle místopředsedy Jahna je i přes problémy s novým rozpočtem nyní pro Česko důležité intenzivně pracovat na sestavení Národního rozvojového plánu (NRP) pro nové období. Ten představuje základní dokument pro získání podpory ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti. Vychází ze strategie hospodářského růstu, kterou již projednala vláda. Na základě NRP, který by měla vláda schválit příští rok v únoru, bude sestavena regionální politika Česka a jednotlivé programy pro čerpání peněz z fondů. Ty by měla vláda projednat do dubna, aby je poté bylo možné konzultovat s Evropskou komisí. Jahn upozornil rovněž na to, že období let 2007 až 2013 bude zřejmě posledním, kdy budeme z Unie více peněz čerpat, než platit, a to díky rychlému růstu naší ekonomiky. NÁVRH PROGRAMŮ PRO OBDOBÍ 2007-2013

(v závorkách jsou zdroje financování)

Cíl I. (pro rozvoj zaostávajících regionů)

OP Doprava (ERDF + FS) OP Životní prostfiedí (ERDF +FS) OP Průmysl a podnikání (ERDF) Sedm regionálních OP (ERDF) Integrovaný OP (ERDF) OP Technická pomoc (ERDF)OP Výzkum, vývoj a inovace (ERDF) OP Zaměstnanost (ESF) OP Vzdělávání (ESF)

Cíl II. (pro rozvoj konkurenceschopnosti, v podstatě pro region Praha)

OP Praha (ESF) OP Praha (ERDF)

Poznámka: ERDF - Evropský fond regionálního rozvoje ESF - Evropský sociální fond FS - Fond soudržnosti

Pramen: MMR

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít