Jadran i Alpy

30. listopadu 2007, 11:50 - Milan Ballík
30. listopadu 2007, 11:50

Zelen Lanthieri 2006 Vipava 1894, Vipavska Dolina, Slovinsko

O současném slovinském vinařství se toho v Česku mnoho neví. Poněkud netradiční formou je přiblížil slovinský národní večer při letošním 40. ročníku Tourfilmu v Karlových Varech. Slovinci vedle širokého rejstříku regionálních pokrmů při něm připravili stejně obšírnou degustaci svých vín včetně neznámých nebo málo známých odrůd.

Regiony
Kdysi bylo území Slovinska uznávaným vinařským regionem. V rámci Rakousko-Uherska byla tamní vína velmi popularní a rozlohy vinic dosahovaly přes padesát tisíc hektarů. Za kvalitu a hlavně různorodost svých vín vděčí Slovinsko mimořádné rozmanitosti klimatu i půdních podmínek. Na území o málo větším než 20 000 čtverečních kilometrů jsou alpské vrcholy i panonská rovina, jadranské pobřeží i středozemní klima ve vnitrozemí. Není divu, že tři regiony, v nichž se ve Slovinsku pěstuje réva, jsou až diametrálně odlišné. Primorska na východě země při hranici s Itálií je regionem převážně vín červených, i když má také zajímavá bílá vína z autochtonních odrůd. Zbývající dva regiony se táhnou podél východní hranice Slovinska. Severněji ležící Podravje se šesti oblastmi se dotýká Rakouska a Maďarska a charakterizují je stejně jako sousední Štýrsko živá ovocitá bílá vína, především ryzlinky.
Posavje (v němž jsou čtyři oblasti) při hranicích s Chorvatskem nabízí živá a lehčí červená vína. Pochází z něj kromě jiných i známý cviček, prazvláštní příjemné víno, vznikající smísením bílých a červených vín různých odrůd.

Producenti
Přestože se valná část slovinské produkce odehrává stále ještě ve vinařských družstvech, sílící podíl soukromého vlastnictví vinic a sklepů je podhoubím pro vzmáhající se kvalitu a věhlas místních vín. Vedle známých „světových“ odrůd, které se ve slovinských vinicích stále více prosazují, stavějí vinaři na sortách domácích. Jsou to například bílé Zelen, Šipon nebo třeba Pinela. Modré reprezentují Refosco nebo Barbera. Oblast Vipava je součástí regionu Primorska. Mnozí odborníci se domnívají, že právě prostřednictvím tamních odrůd lze obnovit zaniklou slávu slovinského vinařství.

Doporučené víno Zelen Lanthieri 2006 Vipava 1894, Vipavska Dolina, Slovinsko. Víno z vyšší produktové řady již více než 110 let existujícího družstva. Má čirou, jiskrnou hladinu zlatavého odstínu s proskakujícími zelenkavými valéry. Ve vyvážené, syté kytce startují světlé peckoviny s příměsí tropických plodin. V podtextu se lehce projevuje odér kvetoucích luk. Chuť kopíruje vůni, je plná, ovocitá s příjemným velmi lehýnkým nádechem hořčinky kdesi uprostřed. Uměřené kyseliny pozvedají ducha vína, doběhu přidávají na živosti a tahu. Víno, ač těla pouze prostředního, působí příjemným, dobře pitelným dojmem. Významná světová ocenění se mu však v poslední době vyhýbají (naposledy bodovalo v roce 2000 na Vinalies Internationales Paris, bylo stříbrné a šlo o ročník 1977).

Volba pokrmu
Zelen Lanthieri se nejlépe hodí k zeleninovým pokrmům, například k salátům s nepříliš ostrou zálivkou. Dobře může pasovat k nenáročným úpravám těstovin nebo rybám a plodům moře. Dovedu si ho také představit coby partnera mušlí. Určitě by se neztratil vedle drůbeže a světlého masa. Opět však s umírněným, nepříliš důrazným kořeněním. A ještě jedna praktická zkušenost. Velmi elegantně doprovází a chuťově doplňuje jemnou krémovou celerovou polévku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže…
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít