Jadran i Alpy

30. listopadu 2007, 11:50 - Milan Ballík
30. listopadu 2007, 11:50

Zelen Lanthieri 2006 Vipava 1894, Vipavska Dolina, Slovinsko

O současném slovinském vinařství se toho v Česku mnoho neví. Poněkud netradiční formou je přiblížil slovinský národní večer při letošním 40. ročníku Tourfilmu v Karlových Varech. Slovinci vedle širokého rejstříku regionálních pokrmů při něm připravili stejně obšírnou degustaci svých vín včetně neznámých nebo málo známých odrůd.

Regiony
Kdysi bylo území Slovinska uznávaným vinařským regionem. V rámci Rakousko-Uherska byla tamní vína velmi popularní a rozlohy vinic dosahovaly přes padesát tisíc hektarů. Za kvalitu a hlavně různorodost svých vín vděčí Slovinsko mimořádné rozmanitosti klimatu i půdních podmínek. Na území o málo větším než 20 000 čtverečních kilometrů jsou alpské vrcholy i panonská rovina, jadranské pobřeží i středozemní klima ve vnitrozemí. Není divu, že tři regiony, v nichž se ve Slovinsku pěstuje réva, jsou až diametrálně odlišné. Primorska na východě země při hranici s Itálií je regionem převážně vín červených, i když má také zajímavá bílá vína z autochtonních odrůd. Zbývající dva regiony se táhnou podél východní hranice Slovinska. Severněji ležící Podravje se šesti oblastmi se dotýká Rakouska a Maďarska a charakterizují je stejně jako sousední Štýrsko živá ovocitá bílá vína, především ryzlinky.
Posavje (v němž jsou čtyři oblasti) při hranicích s Chorvatskem nabízí živá a lehčí červená vína. Pochází z něj kromě jiných i známý cviček, prazvláštní příjemné víno, vznikající smísením bílých a červených vín různých odrůd.

Producenti
Přestože se valná část slovinské produkce odehrává stále ještě ve vinařských družstvech, sílící podíl soukromého vlastnictví vinic a sklepů je podhoubím pro vzmáhající se kvalitu a věhlas místních vín. Vedle známých „světových“ odrůd, které se ve slovinských vinicích stále více prosazují, stavějí vinaři na sortách domácích. Jsou to například bílé Zelen, Šipon nebo třeba Pinela. Modré reprezentují Refosco nebo Barbera. Oblast Vipava je součástí regionu Primorska. Mnozí odborníci se domnívají, že právě prostřednictvím tamních odrůd lze obnovit zaniklou slávu slovinského vinařství.

Doporučené víno Zelen Lanthieri 2006 Vipava 1894, Vipavska Dolina, Slovinsko. Víno z vyšší produktové řady již více než 110 let existujícího družstva. Má čirou, jiskrnou hladinu zlatavého odstínu s proskakujícími zelenkavými valéry. Ve vyvážené, syté kytce startují světlé peckoviny s příměsí tropických plodin. V podtextu se lehce projevuje odér kvetoucích luk. Chuť kopíruje vůni, je plná, ovocitá s příjemným velmi lehýnkým nádechem hořčinky kdesi uprostřed. Uměřené kyseliny pozvedají ducha vína, doběhu přidávají na živosti a tahu. Víno, ač těla pouze prostředního, působí příjemným, dobře pitelným dojmem. Významná světová ocenění se mu však v poslední době vyhýbají (naposledy bodovalo v roce 2000 na Vinalies Internationales Paris, bylo stříbrné a šlo o ročník 1977).

Volba pokrmu
Zelen Lanthieri se nejlépe hodí k zeleninovým pokrmům, například k salátům s nepříliš ostrou zálivkou. Dobře může pasovat k nenáročným úpravám těstovin nebo rybám a plodům moře. Dovedu si ho také představit coby partnera mušlí. Určitě by se neztratil vedle drůbeže a světlého masa. Opět však s umírněným, nepříliš důrazným kořeněním. A ještě jedna praktická zkušenost. Velmi elegantně doprovází a chuťově doplňuje jemnou krémovou celerovou polévku.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít