Jackpot pro věřitele

25. března 2011, 19:33 - Pavel Páral
25. března 2011, 19:33

Hušák už může svou prohru v Sazce jenom chvilku zdržovat, ale už ji neodvrátí

Od pátečního rozhodování Městského soudu v Praze se čekalo, že rozhodne o přijetí, či nepřijetí návrhu na čerpání úvěru od společnosti Gladiolus, ovládané Martinem Ulčákem a Markem Dospivou. Celkem jednoznačně mělo nasměrovat další vývoj v dnes fakticky insolventní loterijní společnosti. Tahle skutečnost vyvolávala značnou nervozitu na obou stranách usilujících o získání lukrativní, i když krachující loterijní firmy pod svou kontrolu. Hodnota Sazky se odhaduje i přes současné problémy až na patnáct miliard korun, a to hnalo boj na ostří nože a racionální kompromis byl nedosažitelný. Tím, kdo vždy blokoval jakékoli dohody, byl Aleš Hušák, jemuž v Sazce nepatří ani rohožka před jeho vlastní kanceláří, ale přitom vystupoval s razancí sedmdesáti procent akcií patřících ČSTV. Že se vše v té vřavě nemuselo odehrávat úplně korektně, naznačovala i podivná konzultace soudce Jaromíra Harmacha, který problém insolvenčního řízení v Sazce přímo řešil s místopředsedou Vrchního soudu v Praze Jaroslavem Burešem. Server Aktuálně.cz toto setkání interpretoval jako nátlak na rozhodování soudu ve prospěch Hušáka.
Soud nakonec o přijetí úvěru velmi racionálně nerozhodl, ale podnikl kroky, které do značné míry předurčují budoucí vývoj. Znovu jmenoval předběžného správce Josefa Cupku, jehož jmenování zrušil už dříve Vrchní soud z procesních důvodů. Především ale jmenoval věřitelský výbor, v němž má většinu věřitelské spojenectví PPF a KKCG Karla Komárka (týdeník EURO vydává společnost Euronews, která je stoprocentně vlastněna společností PPF). Tento výbor posoudí přijetí úvěru od Penty a Ulčákovy společnosti E-Invest a je naprosto zřejmé, že jej odmítne.
Pro sled dalších kroků byl rozhodující postup představenstva Sazky, a především Aleše Hušáka. Ten v pátek večer představenstvo informoval, že se připojí k insolvenčnímu řízení. Hušákův krok má poměrně zásadní význam. Soudce totiž díky němu může úpadek vyhlásit hned v pondělí 28. března a jmenovat definitivního insolvenčního správce, který převezme řízení společnosti. Kdyby se Hušák k řízení nepřipojil, soudce by mohl úpadek vyhlásit až v termínu, na nějž je nařízeno jednání, tedy 21. dubna. Do té doby by pokračovala válka mezi Hušákem a věřiteli a Sazka by měla problémy s vyplácením výher či hrazením svých závazků vůči dodavatelům.
Byl by to ale marný boj. Podle informací týdeníku EURO došla minulý týden trpělivost s neústupností Aleše Hušáka i jeho nejbližšímu spojenci Martinu Ulčákovi. A Penta s Markem Dospivou váhala se svou účastí na projektu již minimálně dva týdny. Pro budoucnost Sazky je optimální jmenovat po konzultacích s věřitelským výborem prakticky okamžitě definitivního správce, který zajistí provoz loterií, načerpá úvěr na vyplacení výher a dosáhne zastavení správního řízení o odebrání licence ministerstvem financí. Potom může dojít k reorganizaci firmy, tedy k dohodě o splacení minimálně třiceti procent závazků všem věřitelům. Jednou z cest je to, že rozhodující věřitelé svůj dluh kapitalizují a převezmou kontrolu nad Sazkou. Potom by mohlo být insolvenční řízení zastaveno a největší loterijní společnost se vrátí v plné slávě k ziskovému hospodaření, jenže už definitivně bez Hušáka.
Jedinou Hušákovou šancí v současnosti je, že insolvenčním správcem bude nakonec člověk, který s ním bude kooperovat a situace bude v takovém případě mnohem komplikovanější. Mohou se objevit noví miliardoví věřitelé po již vyzkoušeném vzoru, kdy Sazka poté, co Komerční banka prodala svou pohledávku za loterijní firmou Radovanu Vítkovi, uplatnila novou pohledávku za Komerční bankou. Ta vznikla vyčíslením jakýchsi škod na jméně Sazky, které měla KB způsobit, a z toho vyplývajících sankcí. Tyto spekulativní pohledávky jsou v insolvenčních řízeních běžné.
Potíž je v tom, že popřít jejich platnost musí insolvenční správce, který to těžko udělá, pokud bude spolupracovat s tvůrci takových triků. Pak ale bude insolvenční řízení protahováno četnými žalobami účastníků řízení a reorganizace se nemusí podařit. Sazka by pak mohla zbankrotovat. V současnosti to ale nevypadá, že soudce by takový vývoj připustil.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít