Jack se chystá vyplout

04. dubna 2011, 07:32 - Vláďa Barák
04. dubna 2011, 07:32

Kvůli stále zoufalejší snaze najít kvalitní scénář pro celovečerní filmy hledají režiséři náměty v oblíbených videohrách, muzikálech a v divadle. Převést zdařilé broadwayské drama na plátna kin je ale pořádným soustem, zejména je-li hlavní hrdina i režijním debutantem, bohužel prozatím neúspěšným.

Foto: Overture Films

Stěžejní postavu outsidera Jacka si zahrál zkušený herec Philip Seymour Hoffman, který pracuje jako řidič luxusní limuzíny a rád by se trhl z podniku strýčka a pracoval v newyorské hromadné dopravě jako řidič. Volný čas často tráví se svým nejlepším přítelem Clydem (John Ortiz) a jeho ženou Lucy (Dauphne Rubin-Vega), která dostane nápad Jacka seznámit se svou kolegyní Connie (Amy Ryan).

Jack trpí slušnou porcí sociálních handicapů, se kterými je však ochoten se poprat. A tak se kvůli Connie učí plavat nebo vařit, načež Connie opětuje Jackovu snahu pozorností a zájmem. Sama je ale komplikovanou a vystrašenou holčičkou v těle zralé ženy. A zatímco jeden vztah pomalu vzniká, druhý, původně držící na pevných základech, se začíná rozpadávat, stejně tak bohužel i pozornost diváka. Postavy se sice v průběhu děje charakterizují a rozehrávají svoje fyzické i duševní odlišnosti, přesto často působí strnule a toporně, jako v americkém sitcomu, kde divákovi vynechají smích a on netuší, proč ty postavy stojí takovou dobu a nic neříkají. Komorní drama o čtyřech hercích má své silné části a přináší i zajímavé herecké výkony, ty ale bohužel narážejí právě na zdlouhavé momenty nebo krkolomné přeskoky podkreslené neadekvátní, až agresivní hudbou, popřípadě přílišným tichem bez jediného ruchu.

Věřím, že divadelní zpracování musí mít pevnější a lépe uchopenou formu (na Broadwayi se totiž stále úspěšně hraje), kterou právě Hoffman té filmové verzi bohužel nedopřál. Je to sice dobrý herec, nicméně režírovat sám sebe, kolegy a ještě se snažit uspět při svém filmovém debutu je dost velkým pokusem o zázrak, který se v očích diváků konat nejspíš nebude, alespoň v těch mých se rozhodně nekonal. Budu se tedy těšit na Hoffmana v dalších originálně zahraných rolích a budu doufat, že na svoji touhu po režii dlouhodobě zapomene, ne-li na vždycky.

Hodnocení Vládi Baráka: 50 %

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít