Jack se chystá vyplout

04. dubna 2011, 07:32 - Vláďa Barák
04. dubna 2011, 07:32

Kvůli stále zoufalejší snaze najít kvalitní scénář pro celovečerní filmy hledají režiséři náměty v oblíbených videohrách, muzikálech a v divadle. Převést zdařilé broadwayské drama na plátna kin je ale pořádným soustem, zejména je-li hlavní hrdina i režijním debutantem, bohužel prozatím neúspěšným.

Foto: Overture Films

Stěžejní postavu outsidera Jacka si zahrál zkušený herec Philip Seymour Hoffman, který pracuje jako řidič luxusní limuzíny a rád by se trhl z podniku strýčka a pracoval v newyorské hromadné dopravě jako řidič. Volný čas často tráví se svým nejlepším přítelem Clydem (John Ortiz) a jeho ženou Lucy (Dauphne Rubin-Vega), která dostane nápad Jacka seznámit se svou kolegyní Connie (Amy Ryan).

Jack trpí slušnou porcí sociálních handicapů, se kterými je však ochoten se poprat. A tak se kvůli Connie učí plavat nebo vařit, načež Connie opětuje Jackovu snahu pozorností a zájmem. Sama je ale komplikovanou a vystrašenou holčičkou v těle zralé ženy. A zatímco jeden vztah pomalu vzniká, druhý, původně držící na pevných základech, se začíná rozpadávat, stejně tak bohužel i pozornost diváka. Postavy se sice v průběhu děje charakterizují a rozehrávají svoje fyzické i duševní odlišnosti, přesto často působí strnule a toporně, jako v americkém sitcomu, kde divákovi vynechají smích a on netuší, proč ty postavy stojí takovou dobu a nic neříkají. Komorní drama o čtyřech hercích má své silné části a přináší i zajímavé herecké výkony, ty ale bohužel narážejí právě na zdlouhavé momenty nebo krkolomné přeskoky podkreslené neadekvátní, až agresivní hudbou, popřípadě přílišným tichem bez jediného ruchu.

Věřím, že divadelní zpracování musí mít pevnější a lépe uchopenou formu (na Broadwayi se totiž stále úspěšně hraje), kterou právě Hoffman té filmové verzi bohužel nedopřál. Je to sice dobrý herec, nicméně režírovat sám sebe, kolegy a ještě se snažit uspět při svém filmovém debutu je dost velkým pokusem o zázrak, který se v očích diváků konat nejspíš nebude, alespoň v těch mých se rozhodně nekonal. Budu se tedy těšit na Hoffmana v dalších originálně zahraných rolích a budu doufat, že na svoji touhu po režii dlouhodobě zapomene, ne-li na vždycky.

Hodnocení Vládi Baráka: 50 %

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít