Jachta - sen i byznys

06. prosince 2004, 00:00 - VÍTĚZSLAV KRATOCHVÍL, publicista
06. prosince 2004, 00:00

ČESKÁ ASOCIACE NÁMOŘNÍHO JACHTINGU Konstantinos Anargyrou se narodil v roce 1930 v Aténách. V 50. letech emigroval do Brazílie. Když se v 90. letech vrátil zpátky do Řecka, založil 40 kilometrů od Atén továrnu na výrobu luxusních plachetnic.

Konstantinos Anargyrou

ČESKÁ ASOCIACE NÁMOŘNÍHO JACHTINGU Konstantinos Anargyrou se narodil v roce 1930 v Aténách. V 50. letech emigroval do Brazílie. Když se v 90. letech vrátil zpátky do Řecka, založil 40 kilometrů od Atén továrnu na výrobu luxusních plachetnic. * Když vám bylo šedesát let, založil jste si u Atén podnik na výrobu luxusních jachet. Co vás k tomu přivedlo? Chtělo se vám ještě něco nového začínat? Třicet šest let jsem žil v Brazílii, kde jsem se mimo jiné zabýval právě výrobou motorových jachet. Když jsem se v roce 1990 vrátil do Řecka, viděl jsem, že existuje poptávka po luxusních plachetnicích. Řekové jsou námořním národem - plachtění na moři je pro ně asi stejně samozřejmé jako pro Nizozemce jízda na kole. * Na trhu tedy chyběla vyšší kvalita?

V Řecku se tehdy prodávalo hodně lodí, ale vyšší standard se snad dal najít v nabídce francouzských výrobců. Chyběl výrobce opravdu komfortních plachetnic. Při diskuzích s jachtaři jsme pochopili, že zákazníci požadují kvalitnější lodě, než se na trhu nabízejí. Existovala jasná skupina lidí, kteří byli ochotni investovat více peněz do velmi kvalitní plachetnice. A my jsme se rozhodli jim takové lodě vyrábět.

* Stejné důvody stály i u vašeho rozhodnutí vstoupit na český a slovenský trh? Viděl jste stejnou skupinu lidí, kteří mají peníze a chtějí je utratit za koupi nadstandardní jachty?

Je to jiné - vy jste suchozemský stát, není tady moře, v České republice ani na Slovensku se ovládání lodi neučí syn od otce… Ale přesto je u vás jachting relativně populární sport. Češi i Slováci musí vynaložit hodně energie, když chtějí plachtit na moři a překonat jazykovou i znalostní bariéru. Mít vlastní jachtu je pro ně snem, který si konečně mohou splnit. A když si plníte svůj sen, tak chcete mít to nejlepší, co si můžete dovolit.

* Není zdejší trh, například v porovnání se sousedním Rakouskem, výrazně menší?

Česká republika je malá země s malým trhem, ale vidíme zde velký potenciál. P odle dostupných informací obliba jachtingu u vás neustále roste. Navíc i ekonomika se slibně rozvíjí. Rakousko, kde prodejce již máme, je jiné mentálně, má lepší přístup k moři. Námořní jachting je pro Rakušany tradičním sportem, nemuseli o něm pod útlakem komunistů snít… Je pro ně daleko přirozenější rozhodnout se a vyrazit na moře.

* Je vlastnictví jachty jen symbolem, oním splněním snu? Nebo je koupě jachty i investicí?

Samozřejmě existuje velká skupina lidí, kteří investují do lodí. Sami na nich tráví jen pár dnů v roce a ostatní čas pronajímají. Obecně platí, že čistý výnos z takové investice je kolem dvanácti procent hodnoty lodě ročně. V Řecku je běžné, že do koupi luxusních lodí investují lékaři, právníci, ředitelé a sami přitom na moře nejezdí. Jsou to čistí investoři. Výhodou je, že příjem z pronájmu lodě je v Řecku osvobozen od daní a pořízení lodi i od platby DPH.

* Očekáváte takové zákazníky-investory i v Česku?

Iu vás se najdou zákazníci, kteří koupi lodě chápou jako výhodné uložení peněz. Nemyslím ale, že by na své lodi nikdy nejezdili a nezískali žádný vztah k jachtingu. Jachting je krásný sport a pro člověka, zvlášť suchozemce, má neodolatelné kouzlo.

* Co byste doporučil zájemcům o koupi plachetnice?

Ať nekupují zajíce v pytli. Platí to jak pro investory, tak budoucí aktivní jachtaře.

* Pomohou zkušební jízdy? Je snadné poznat kvalitu lodě?

Snadné je pronajmout si takovou loď. Za týden poznáte její kvalitu. Vedle „investorských“ lodí nabízíme k pronájmu i naše tovární plachetnice. Ale to zdejší zkušení jachtaři dobře vědí. Právě připravujeme flotilovou plavbu pěti našich šestnáctimetrových plachetnic s VIP zákazníky jedné české firmy.

* Máte jako majitel firmy na výrobu luxusních plachetnic nějaké doporučení ipro začátečníky, kteří se na vašich lodích nesvezou?

Proč by se nemohli svézt? Copak neexistují autoškoly, kde vás učí řídit Mercedesem? Za dohledu zkušeného kapitána mohou i luxusní jachty řídit začátečníci. Nováčkům doporučuji naslouchat zkušeným jachtařům. Žádný začátečník by neměl experimentovat na vlastní pěst.

OCEANSTAR

Společnost OceanYachts sídlí nedaleko Atén. Za poslední čtyři roky dodala na trh asi 60 lodí OceanStar jak soukromým majitelům, tak charterovým firmám. Jejich cena je podstatně vyšší, než u sériových jachet. Na trhu luxusních plachetnic však OceanStar rozhodně nepatří k nejdražším. Každá plachetnice je jedinečná jak svým vnitřním uspořádáním, tak výbavou a použitými materiály. Vlajková jachta OceanStar 56.1 je dlouhá 16,55 metru a vyrábí se ve dvou základních verzích: s pěti prostornými kajutami a pěti koupelnami, nebo v „majitelské“ tříkajutové verzi se třemi koupelnami a s další přední kajutou s vlastní koupelnou pro posádku. ORIENTAČNÍ CENY (bez DPH) * nová jachta OceanStar 56.1 - od 486 000 eur * týdenní pronájem OceanStar 56.1 na týden - od 6500 eur * nová jachta OceanStar 48.1 - od 296 000 eur * týdenní pronájem OceanStar 48.1 - od 2800 eur Zdroj: Altumare

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít