Jablko pro širší klientelu

02. srpna 2011, 12:43 - Hynek Cihlář
02. srpna 2011, 12:43

Nákup produktů Apple do firmy může být opodstatněnou investicí, ale i vyhozením peněz.

Mnoho lidí vnímá výrobky společnosti Apple jen jako trendovou záležitost. Designové přístroje, které se do podnikového prostředí, až na výjimky typu práce s grafikou nebo videem, zkrátka nehodí. Mají pravdu, nebo jen nevidí potenciál „jablečných“ přístrojů?
Spojení kancelářské práce a značky Apple je historicky vskutku nezvyklé. Lidé v podniku dříve většinou zkrátka dostali levné PC s předinstalovaným Microsoft Windows a MS Office, v pokročilejších firmách terminál s publikovanými aplikacemi, mnoho dalších alternativ ani nebylo. Ostatně není se čemu divit, k plnění kancelářské agendy to úplně stačilo. Doba však pokročila a nastal výrazný posun v pracovním paradigmatu. Běžní uživatelé dnes již nepracují jen s textem a tabulkovým procesorem. Tvoří prezentace, zpracovávají velké fotky, stříhají videa, e-mailem přijímají velké soubory a vůbec jsou mnohem flexibilnější. Aby byli co nejproduktivnější, potřebují efektivní nástroj. Když chcete posekat trávník, můžete to udělat pomocí nůžek – jen vám to místo hodiny zabere dva dny. Analogicky člověk sice může vystačit se starým nevýkonným PC, které je velmi pomalé a při nevhodně nastaveném prostředí je potřeba denně jej čtyřikrát restartovat, mnohem lepší práci však odvede s výkonným počítačem, který běhá jako hodinky. Netřeba sahat k dramatizaci: ve finále je IT stejně jen nástroj, který práci více či méně usnadní. Do velké míry však ovlivňuje produktivitu a o tu přece běží.

Ladné křivky versus specifika

Srovnejme si argumenty pro a proti pořízení produktů společnosti Apple (Mac, iPhone nebo třeba iPad) do firmy. Začněme u pozitiv. Líbivý design prostě nelze přehlédnout. Tyhle výrobky jsou zkrátka trendy a nemusíte se je stydět ukázat. S tím souvisí i vysoká kvalita zpracování. Životnost je delší, poruchovost nižší. Velkým plusem je rovněž intuitivní nastavení strojů a snadné ovládání. S „Applem“ se zkrátka naučí pracovat každý – a ani ho to nebude bolet. Pokud zaměstnanec doposud používal PC, nebude mít větší problém se „přeorientovat“. Je-li řeč konkrétně o Macu (ať už desktopu nebo laptopu), menším organizacím (cca do deseti zaměstnanců) jej lze bez okolků doporučit. Výkon nových strojů je ideální a v základní softwarové výbavě je v podstatě vše, co je ke kancelářské práci třeba. Výhodou operačního systému Mac OS X je taktéž úzká integrace s aplikacemi – jinými slovy, co funguje v operačním systému, funguje i v aplikaci. I v otázce bezpečnosti je na tom Mac velice dobře. Jsou pro něj antivirové programy, disponuje firewallem i integrovaným šifrováním dat na disku… Windows má sice víc bezpečnostních nástrojů a širší možnosti zabezpečení, to je však dáno tím, že je mnohem rozšířenější a tím pádem napadnutelnější. Mac nabízí také zajímavý zálohovací software.
Aby však nezůstalo jen u chvalozpěvů. Pořizovací cena produktů Apple je vyšší. Připlácí se za značku, design i kvalitu (paradoxní se může zdát, že to neplatí ve Spojených státech, kde si Apple za výrobky účtuje asi o 20 procent méně než v ČR; jedná se však o navýšení ceny za dvouletou záruku, která je v zemích EU povinná, v USA je v ceně záruka pouze na jeden rok). Ve firmách, kde je rozpočet na IT často výrazně omezený, to může být problém. Navíc pokud celý podnik neoperuje kompletně s platformou Apple (včetně serverů), mohou se vyskytnout problémy s kompatibilitou, které je třeba řešit. Pokulhává třeba oblast on-line konferencí, některé programy jsou pak uzpůsobené pouze pro provoz pod systémem Windows. V takovém případě může přijít ke slovu virtualizace – laicky řečeno, nad operační systém se „naroubuje“ další vrstva, prostředí, v níž lze tyto programy spouštět. To lze buď lokálně, nebo pomocí takzvaných terminálových služeb, ale daní je snížený výkon celého prostředí. Zapište si, jaké úkony s technologií potřebujete provádět a co k tomu aktuálně používáte. Pak zajděte za odborníkem a prokonzultujte s ním svůj záměr. Třeba zjistíte, že vám k usnadnění práce postačí jen tablet iPad.
Výrobky Apple jsou opravdu specifické. Ideální je si je předem vyzkoušet, osahat a nějakou dobu používat pro běžné činnosti. Například Mac versus PC je zkrátka příliš černobílý souboj. Je to věc vkusu i zvyku. Mac si můžete zamilovat, ale také vám nemusí vyhovovat, a proto zůstanete u PC. Dřív zkrátka „ajťáci“ dali všem stroje a zaměstnanci neměli na výběr. Dnes si lidi často přinesou svůj počítač a chtějí používat právě ten.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít