I v krizi firmy vyplatí dividendy

19. března 2009, 01:00 - Martina Martinovičová
19. března 2009, 01:00

Jakkoliv loňský rok znamenal pro akcie na pražské burze hluboký pokles, polovina nejlepších firem na ní bude vyplácet dividendy. Dokonce nebudou o moc nižší než loni. Na své si přijdou například akcionáři bank, Telefóniky nebo ČEZ, ostrouhají například ale majitelé akcií developerských firem.

Autor: Profit - Jan Třeštík

Na pražské burze vrcholí výsledková sezona a s ní je každým rokem spjata i doba ohlašování výše dividend. Řada firem již její návrh pro letošní rok ohlásila, musí je ovšem ještě schválit valné hromady. Pro někoho překvapivě i v době krize dobře polovina blue chips pražské burzy své akcionáře na holičkách nenechá.

Stejně jako loni navrhuje i letos společnost Telefónica O2 dividendu ve výši 50 korun na akcii. „Rozhodný den pro její výplatu bude pravděpodobně v září, tak jako v minulé sezoně,“ odhaduje Bohumil Trampota z Patria Finance.

Energetický magnát ČEZ by měl letos podle odhadů Patrie vyplatit 50 až 60 procent svého zisku, což naznačuje dividendu v rozmezí 44 až 53 korun na akcii. Komerční banka navrhuje vyplatit akcionářům 180 korun na akcii, což je méně, než čekal trh, který spekuloval o úrovni kolem dvou set korun na akcii.

Erste Bank po zveřejnění výsledků hospodaření za rok 2008 oznámila také návrh dividend. Oproti 0,75 eura na akcii vyplacených loni navrhne vedení banky 0,65 eura na akcii, což je podle aktuálního kurzu zhruba 19 korun.

Pojišťovna VIG by měla podle odhadů Patrie vyplatit nejméně 1,1 eura na akcii (zhruba 32 korun), což je stejná úroveň jako v minulém roce. Po nečekané loňské dividendě 17,65 koruny na akcii nebude Unipetrol letos žádnou dividendu zřejmě vyplácet. Dividendu Patria nečeká ani u developerů Orca a ECM, u ECM a AAA Auto.

Relativně štědrá česká burza

Český kapitálový trh je tak ve srovnání s jinými burzami ještě docela ušlechtilý, mnoho společností na jiných trzích oznamuje v těchto dnech snižování dividend z důvodu úspory kapitálu v době probíhající recese. „Velcí firemní giganti oznamují dramatickou redukci ve výplatě svých dividend. General Electric oznámil poprvé za 71 let krácení dividendy, a to z 31 na 10 centů, International Paper z 25 na 2,5 centu, PNC Financial z 66 na 10 centů a například JP Morgan Chase z 38 na 5 centů,“ říká Josef Stoulil, analytik Capital Partners. „Objektivní pravdou je fakt, že u velkého počtu firem budou nízké dividendy průvodním jevem probíhající celosvětové ekonomické recese a jejich původní dividendová politika zvyšování dividend se možná vrátí s uklidněním ekonomické situace a s ekonomickým oživením,“ dodává Stoulil.

Některé společnosti se připravují na ekonomické oživení. V tomto případě má redukce dividend podle Stoulila smysl, protože firmám pomůže recesi přežít a co nejlépe z ní vyplout. Přesto i on potvrzuje, že na trhu zůstávají firmy, které vyplácely v minulosti poměrně vysokou dividendu a v této politice pokračují i dál, neboť současná krize se jich dotkla pouze nepatrně nebo vůbec.

Investice na kapitálovém trhu orientované na výplatu dividend tedy není mrtvá. „Je to dobrá investiční strategie a investoři by ji neměli opouštět,“ domnívá se Stoulil. Mezi zajímavé tituly s vysokým výnosem patří podle Capital Partners například Philip Morris, který se obchoduje na českém trhu, a předpokládaný letošní dividendový výnos má činit 6,7 procenta. Z těch zahraničních například akcie firmy Eli Lilly & Co. podle očekávání přinesou dividendový výnos 7,1 procenta, Verizon Communication 6,7 procenta nebo Chevron zhruba 4,5 procenta.

Střední Evropě se věří**

Nejlepší zhodnocení očekávají letos investoři od akcií, jako druhou nejvýnosnější investiční variantu s velkým odstupem vidí komodity. Největší výnos podle nich přitom přinesou akcie z regionu střední a východní Evropy, čemuž věří celých 70 procent dotázaných.

Klíčovou otázkou pro většinu burz světa je dozajista to, kdy konečně trh dosáhne dna a ceny akcií začnou růst. Analytici Capital Partners vypracovali deset top hypotetických situací, jež by mohly signalizovat dno trhu. Může to být například markantní, tedy více než desetiprocentní jedno či dvoudenní propad trhu. Nynější pravidelné propady jdou ruku v ruce se zhoršující se americkou ekonomikou. Lze tedy předpokládat, že nastane-li jedno či dvoudenní strmý propad, bude hodnota akcií v poměru k fundamentálnímu stavu ekonomiky natolik malá, že by mohla mít předpoklad k vytvoření dna. Signálem dosažení dna by mohlo být i zlato na hodnotě 2000 dolarů za unci. Rychlé zdvojnásobení ceny zlata za unci by mohlo být silným indikátorem ke zpětnému přechodu k akciím. Ale může to být například i situace, kdy objem obchodů na newyorské burze spadne pod jednu miliardu akcií po dobu třiceti seancí v řadě. Za určitých okolností jednoduše trh potřebuje k vytvoření dna situaci, kdy se nikomu nechce obchodovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít