Ivan Konečný: Rozvoj technologií je pro bezpečnost klíčový

09. prosince 2010, 01:04 - Profit
09. prosince 2010, 01:04

Chytré kamery, které umí rozpoznávat jednotlivé tváře nebo poznávací značky aut. Na spojení nových technologií s profesionální vyškolenou ostrahou stojí budoucnost ochrany majetku a peněz, říká Ivan Konečný, Country Manager společnosti G4S. Ta je největším tuzemským poskytovatelem služeb v oblasti ostrahy a přepravy hotovosti.

Foto: Profit – Jakub Stadler

G4S je největší bezpečnostní skupinou na českém trhu. Můžete přiblížit aktivity společnosti v Česku?

Naše klíčové aktivity v Česku jsou spojeny s firmami G4S Secure Solutions a G4S Cash Solutions. První se zabývá fyzickou ostrahou, hlídáním objektů a také technologickou ostrahou, jako je využití čidel, kamerových systémů, monitoringu. Druhá firma je zaměřená na přepravu hotovosti a cenin. Společnost G4S ovšem působí po celém světě a je světovou jedničkou v poskytování komplexních bezpečnostních řešení.

Co nového přináší do bezpečnostních služeb oblast technologií?

To je mimořádně zajímavá oblast, ve které je zásadní vývoj. Jako příklad uvedu kameru, která se dokáže otočit o 360 stupňů. Nepotřebujete tedy už mít na křižovatce pět kamer jako dříve. Kamera umí rozeznat tvář nebo poznávací značku auta. To například umožňuje kameru nastavit tak, že začíná pořizovat záznam jen v případě, kdy zaznamená „nepovolený“ obličej či značku auta. Tím se snižuje i ohromné množství nahrávaných dat.

Je pak ještě potřeba fyzická ostraha?

Sebechytřejší kamera vám majetek neochrání. Za klíčové považuji právě spojení fyzické ostrahy a monitoringu. Právě díky této komplexitě jsme výjimečně efektivní a flexibilní. Náš guard je na místě v uniformě, je vyškolený, ví, co má dělat, je v uniformě. Všechny tyto parametry nejsou v tomto oboru samozřejmé. Ale je faktem, že technologická část naší činnosti je pro budoucnost klíčová.

Roste také technologická vyspělost a kreativita zlodějů, kteří se snaží systém bezpečnosti nabourat?

Určitě. Zloději se zdokonalují. Mají helikoptéry, střelné zbraně, čidla, pohybují se velmi sofistikovaně. Každý měsíc máme k dispozici zdokumentované aktuální případy z celého světa. Doprovází je přesná analýza od specializovaného týmu, která nám umožňuje ihned reagovat.

Jak si vybíráte lidi, kteří zajišťují ostrahu? Nemohou být právě vaši zaměstnanci největším rizikem?

Lidi si pečlivě vybíráme, testujeme, školíme. Ale přesto se různé incidenty stávají. Bohužel za mnoha případy ztráty

peněz či jiných škod stojí interní zaměstnanci. Zpřísňujeme proto všechny zmíněné procesy.

Ve společnosti jste nyní na nově zavedené pozici Country Managera. S jakými změnami v řízení to souvisí?

Obě zmíněné firmy začínají fungovat pod jediným vedením. To znamená, že všechny aktivity jako obchod, personální oddělení, marketing či nákup se organizují z jediného centra. Jsme díky tomu schopni nabízet všechny služby pod jednou střechou, což přináší výhodnější ceny pro zákazníky a naší společnosti nižší náklady. Žádná jiná z firem, které na českém trhu působí ve stejné oblasti, nedokáže nabízet komplexně všechny služby jako my.

Působíte ve veřejné správě, energetice, obchodu, bankách. Považujete některý sektor za klíčový?

Vzhledem k velikosti naší firmy ani nechceme být výlučně zaměření jen na jednu oblast. Musíme mít ambici obsáhnout všechno. Samozřejmě uvnitř firmy máme segmentovou specializaci a víme, co který segment potřebuje zvláštního. Byla by chiméra si myslet, že vystačíme pouze s průmyslem, s retailem nebo jen s bankami.

Zajišťujete převoz hotovosti. Jak velkou konkurencí je pro vás bezhotovostní styk? Nevytlačuje vaše služby?

Převážíme hotovost obchodům, bankám, ovšem hlavním momentem je obsluha sítě bankomatů. Česká republika je z hlediska pokrytí bankomatní sítě ještě nerozvinutou zemí ve srovnání s EU. Nemůžeme tedy říci, že by nám například platební karty stahovaly množství oběživa. Za současným menším oběhem hotovosti stojí spíše ekonomická krize a fakt, že lidé méně utrácejí. Nicméně ve vyspělých ekonomikách světa je viditelná tendence k odklonu placení v hotovosti. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet, ale v České republice to zatím nepředstavuje problém.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít