Itálie

02. srpna 2004, 00:00 - SOŇA GULLOVÁ, VŠE Praha, JANA HÁJKOVÁ, PETR KUČERA
02. srpna 2004, 00:00

Při obchodních jednáních kladou Italové velký důraz na první kontakt s novým obchodním partnerem a na dojem, kterým na ně zapůsobí.Od svých obchodních partnerů Italové očekávají kromě samozřejmé profesionality také zdvořilé vystupování. Dokáží ocenit "dobré mravy".

Zvláště na jihu Itálie může být reklama na obchod a služby značně neformální.

Při obchodních jednáních kladou Italové velký důraz na první kontakt s novým obchodním partnerem a na dojem, kterým na ně zapůsobí. Od svých obchodních partnerů Italové očekávají kromě samozřejmé profesionality také zdvořilé vystupování. Dokáží ocenit „dobré mravy“. V úvodu každého setkání je důležité navodit příjemnou atmosféru, zahrát na jejich notu, něco pochválit. JIH A SEVER

Jednání bývá rozdílné na severu a jihu země. V severní Itálii řada firem pracuje s německou a švýcarskou precizností. Na jihu lze úspěšně obchodovat až po delší osobní známosti. Jinak se doporučuje využít místní zástupce. Samotná jednání mohou být nesmírně zdlouhavá - již uzavřená záležitost se může znovu projednávat. Jednání o ceně je nutno spojovat s jednáním o platebních podmínkách, servisu, záručních lhůtách.

JEDNÁNÍ PLNÉ ENERGIE

 Pokud hodláte obchodovat s Italy, musíte být připraveni nejen na jejich temperament, ale i na úžasnou bojovnost a potřebu o všem vyjednávat. Velmi rádi a dlouze se dohadují, smlouvají, doslova se handrkují o každý groš, nikdy neakceptují první nabídkovou cenu. Jsou pořád ve střehu a těží z každé situace. Nebojí se zvyšovat hlas, až křičet. Zjistili, že když na české obchodníky zvýší hlas, dosáhnou snadněji svého. Italové umějí pronášet i pohrdavé poznámky tím nejpřívětivějším tónem. Pak je na místě nenechat si to líbit a odpovědět stejně vtipně. Chcete-li s nimi úspěšně obchodovat, musíte jejich styl jednání nejen plně akceptovat, ale také si ho osvojit. Jednání s Italy jsou mnohdy velice náročná, těžká, a to díky jejich výbušné, hádavé povaze i neosobnímu přístupu k obchodu. Při komunikaci často používají mimiky a rádi gestikulují, což může signalizovat jejich zainteresovanost či zapálení pro danou věc, ale i nespokojenost. Jednání s nimi může připomínat hádku, jsou velmi vznětliví, ale ne nepřátelští. Když dosáhnou svého, jsou opět milí.

AKADEMICKÁ PŮLHODINKA

O Italech je známo, že jsou nedochvilní. Je však třeba rozlišovat mezi severem a jihem Itálie. Na severu, který je ovlivněn německým a švýcarským přístupem, je zejména při jednáních s vedením podniků či velkými firmami dochvilnost nutná. I zde se však zpoždění do 20 minut může tolerovat. Pokud se zpozdíte a upřímně se omluvíte, nebudou vám vaše zpoždění vyčítat. Očekávají, že také vy jim budete zpoždění (až třicetiminutové) tolerovat. 

VIZITKY A OSLOVENÍ

Obvyklá je výměna vizitek, které bývají v italštině. Běžně se akceptují vizitky v angličtině, popř. ve francouzštině. Na vizitkách se vždy uvádějí tituly i funkce. Tituly Dr. a nebo Dott. označují také vysokoškolsky vzdělané ekonomy, zatímco titul Ing. představuje vysokoškolské vzdělání technického směru.

Italské obchodníky je vhodné oslovovat vždy titulem nebo funkcí (direttore, presidente, ingegnere, dottore). V tomto případě odpadá slovo pane. Máte-li pochybnosti, zda titul použít a jaký, zvolte titul dottore. Rozhodně oslovením „dottore“ při jednáních nic nepokazíte. Oslovení „pane“ používejte pouze oslovujete-li dotyčného jménem. Ženy se obvykle oslovují spojením paní/slečna a křestního jména. 

JAZYKY

Oficiálním jazykem je italština. Veškeré vaše pokusy mluvit a psát v italském jazyce ocení zejména menší firmy. Pro trvalejší styk je znalost italštiny nezbytná a pokud neumíte italsky, očekává se, že si na jednání zajistíte tlumočníka sami. Německy se mluví jen v severní pohraniční oblasti. Francouzsky umí vzdělaná vrstva obchodníků starší generace z oblasti Valle d´Aosta. S mladými obchodníky či ve velkých firmách je možné se domluvit anglicky.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Seznam zruší své legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít