Itálie

02. srpna 2004, 00:00 - SOŇA GULLOVÁ, VŠE Praha, JANA HÁJKOVÁ, PETR KUČERA
02. srpna 2004, 00:00

Při obchodních jednáních kladou Italové velký důraz na první kontakt s novým obchodním partnerem a na dojem, kterým na ně zapůsobí.Od svých obchodních partnerů Italové očekávají kromě samozřejmé profesionality také zdvořilé vystupování. Dokáží ocenit "dobré mravy".

Zvláště na jihu Itálie může být reklama na obchod a služby značně neformální.

Při obchodních jednáních kladou Italové velký důraz na první kontakt s novým obchodním partnerem a na dojem, kterým na ně zapůsobí. Od svých obchodních partnerů Italové očekávají kromě samozřejmé profesionality také zdvořilé vystupování. Dokáží ocenit „dobré mravy“. V úvodu každého setkání je důležité navodit příjemnou atmosféru, zahrát na jejich notu, něco pochválit. JIH A SEVER

Jednání bývá rozdílné na severu a jihu země. V severní Itálii řada firem pracuje s německou a švýcarskou precizností. Na jihu lze úspěšně obchodovat až po delší osobní známosti. Jinak se doporučuje využít místní zástupce. Samotná jednání mohou být nesmírně zdlouhavá - již uzavřená záležitost se může znovu projednávat. Jednání o ceně je nutno spojovat s jednáním o platebních podmínkách, servisu, záručních lhůtách.

JEDNÁNÍ PLNÉ ENERGIE

 Pokud hodláte obchodovat s Italy, musíte být připraveni nejen na jejich temperament, ale i na úžasnou bojovnost a potřebu o všem vyjednávat. Velmi rádi a dlouze se dohadují, smlouvají, doslova se handrkují o každý groš, nikdy neakceptují první nabídkovou cenu. Jsou pořád ve střehu a těží z každé situace. Nebojí se zvyšovat hlas, až křičet. Zjistili, že když na české obchodníky zvýší hlas, dosáhnou snadněji svého. Italové umějí pronášet i pohrdavé poznámky tím nejpřívětivějším tónem. Pak je na místě nenechat si to líbit a odpovědět stejně vtipně. Chcete-li s nimi úspěšně obchodovat, musíte jejich styl jednání nejen plně akceptovat, ale také si ho osvojit. Jednání s Italy jsou mnohdy velice náročná, těžká, a to díky jejich výbušné, hádavé povaze i neosobnímu přístupu k obchodu. Při komunikaci často používají mimiky a rádi gestikulují, což může signalizovat jejich zainteresovanost či zapálení pro danou věc, ale i nespokojenost. Jednání s nimi může připomínat hádku, jsou velmi vznětliví, ale ne nepřátelští. Když dosáhnou svého, jsou opět milí.

AKADEMICKÁ PŮLHODINKA

O Italech je známo, že jsou nedochvilní. Je však třeba rozlišovat mezi severem a jihem Itálie. Na severu, který je ovlivněn německým a švýcarským přístupem, je zejména při jednáních s vedením podniků či velkými firmami dochvilnost nutná. I zde se však zpoždění do 20 minut může tolerovat. Pokud se zpozdíte a upřímně se omluvíte, nebudou vám vaše zpoždění vyčítat. Očekávají, že také vy jim budete zpoždění (až třicetiminutové) tolerovat. 

VIZITKY A OSLOVENÍ

Obvyklá je výměna vizitek, které bývají v italštině. Běžně se akceptují vizitky v angličtině, popř. ve francouzštině. Na vizitkách se vždy uvádějí tituly i funkce. Tituly Dr. a nebo Dott. označují také vysokoškolsky vzdělané ekonomy, zatímco titul Ing. představuje vysokoškolské vzdělání technického směru.

Italské obchodníky je vhodné oslovovat vždy titulem nebo funkcí (direttore, presidente, ingegnere, dottore). V tomto případě odpadá slovo pane. Máte-li pochybnosti, zda titul použít a jaký, zvolte titul dottore. Rozhodně oslovením „dottore“ při jednáních nic nepokazíte. Oslovení „pane“ používejte pouze oslovujete-li dotyčného jménem. Ženy se obvykle oslovují spojením paní/slečna a křestního jména. 

JAZYKY

Oficiálním jazykem je italština. Veškeré vaše pokusy mluvit a psát v italském jazyce ocení zejména menší firmy. Pro trvalejší styk je znalost italštiny nezbytná a pokud neumíte italsky, očekává se, že si na jednání zajistíte tlumočníka sami. Německy se mluví jen v severní pohraniční oblasti. Francouzsky umí vzdělaná vrstva obchodníků starší generace z oblasti Valle d´Aosta. S mladými obchodníky či ve velkých firmách je možné se domluvit anglicky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít