IT sektoru může pomoci stát

13. března 2009, 17:17 - Ondřej Hergesell
13. března 2009, 17:17

BIF 2009

Ekonomická krize již dorazila do českého IT. A především o tom, jak se s nepříjemnou situací vypořádat, diskutovali kapitáni počítačového průmyslu během pátého ročníku konference Business Information Forum (BIF). Zatímco předchozí ročníky sympozia se nesly v duchu rostoucího IT, letošní BIF se snažilo rozluštit otazníky, které krize do technologického sektoru přinesla.
„Ve velkém dnes firmy zastavují nákupy počítačů a velkých softwarových aplikací, a tam, kde je zařízení opravdu potřeba, se místo nákupu pořizují komputery prostřednictvím leasingu. Nastala doba liposukce nákladů v IT,“ zhodnotil situaci manažer KPMG Jiří Diepolt. „Zakázek, a tím i práce pro nás, IT firmy, je v Česku méně. Taková je realita a s tím se budou muset všichni na trhu poprat,“ dodal šéf firmy Logica Radim Hradílek. Jeho slova potvrdil i průzkum mezi účastníky BIF: polovina z hlasujících přiznala, že ekonomická krize způsobila určitý pokles plánovaných investic do ICT zařízení, dvanáct procent účastníků dokonce uvedlo, že jejich zaměstnavatelé museli investice výrazně omezit.
Cestu z nepříjemné situace naznačil Ondřej Felix, poradce náměstka ministra vnitra Zdeňka Zajíčka a hlavní architekt elektronizace české státní správy (eGovernmentu): „V době krize zůstává stát obecně jediným velkým investorem, a platit to bude i o ICT branži. Předpokládám, že v tomto oboru bude státní správa největším zadavatelem projektů v následujících pěti letech. Je na samých firmách, jak se o tyto zakázky poperou.“
Hlavním řečníkem letošního BIF byl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který prezentoval již uskutečněné projekty v rámci elektronizace jeho resortu a zároveň naznačil, jakým směrem by se mohla eJustice vyvíjet. „V České republice máme více než tři tisíce soudců, celkově přes deset tisíc lidí zaměstnaných v justici. Není možné toto číslo nadále zvyšovat, efektivitu budeme muset hledat v použití moderních technologií. I proto chceme ještě v letošním roce připravit systém elektronického trestního řízení, kdy bude soudní spis mezi policií, státními zástupci a soudy putovat v elektronické formě,“ prohlásil Pospíšil. „Od ledna již také testujeme přepis mluveného slova počítačem, abychom mohli tisíce zapisovatelek na soudech využít na jinou, odbornější práci. Podobných projektů máme připravených několik, třeba přeshraniční videokonference soudů a svědků či elektronickou protokolaci, kdy nosičem informací o soudních jednáních nebude papír, ale elektronické médium. Zatím je to jako jízda po pařezech, drncá to, ale snažíme se jet správným směrem,“ uzavřel Pospíšil.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít