I soutěž krásy je byznys

14. dubna 2008, 00:00 - Marcela Honsová
14. dubna 2008, 00:00

JAN MOŤOVSKÝ, MAJITEL MISS ČESKÉ REPUBLIKY - Přestože tu nejkrásnější Miss má údajně Jan Moťovský za manželku, zatoužil i po těch s korunkou. Koupil soutěž Miss České republiky, ze které chce udělat větší show a získat peníze pro charitu. Své podnikatelské aktivity v realitách a pohostinství tak rozšířil o showbyznys.

Při setkání osmatřicetiletý Jan Moťovský sebevědomě prohlašuje: Ještě o mně uslyšíte! Koupí Miss České republiky to neskončilo. Zda se ovšem hodlá ještě více prosadit ve světě realit či pohostinství, kde dosud působí především, či chce koupit významný sportovní klub, protože tělovýchova je jeho původní profese, to už zatím tají.

Podle obchodního rejstříku je nyní Moťovský majitelem nebo jednatelem osmnácti společností. Jejich činnost je zaměřena hlavně na reklamu, propagaci, pořádání kulturních a sportovních akcí, koupi, prodej, reality, pronájem nemovitostí, restaurační a hotelovou činnost. V poslední době vstoupil do povědomí široké veřejnosti jako nový stoprocentní vlastník společnosti Art Production K./2., která má licenční právo na soutěž Miss České republiky.

„Pokud kolem sebe máte kvalitní lidi, kteří vám některé podniky vedou, podílejí se na nich i finančně, dá se to zvládnout. Necítím, že bych se měl z tolika firem zbláznit,“ usmívá se Moťovský s tím, že ne všech osmnáct společností je ovšem plně funkčních. „Některé se chystají na další projekt, jiné s ním skončily. Nejpodstatnější záběr má u mě restaurační a hotelová činnost, nejatraktivnější je Miss.“

Rád si zpívám Gottovy písničky

Ze showbyznysu jsou v podnikatelském portfoliu menšího, i přes trochu nadváhy živě působícího muže vedle soutěže krásek také muzeum a restaurace spojené se Zlatým slavíkem Karlem Gottem. Jeho hlas zní po celý den Gott Gallery Restaurantem v pražské Spálené ulici a napovídá i vkus majitele.

„Mám spíš hluch než sluch, ale Gottovy písničky se mi dodnes líbí. Je to zpěvák par excellence, umí se chovat, vystupovat, jeho CD mám i v autě,“ prozrazuje Moťovský. Rád si ještě poslechne Vondráčkovou, Zagorovou, Korna, Olympic a Elán. „Nejsem na novinky, ty mě nějak neoslovily.“

A právě nadšení pro Gotta a obchodování s realitami spojil Moťovský při koupi vily v Jevanech, ve které původně zpěvák bydlel. Z rekonstrukce na penzion kvůli vnitřnímu uspořádání domu sešlo a vzniklo netradiční muzeum. „Patří člověku, který žije, proto je stále měníme. Letos tu návštěvníci najdou nového Slavíka, kterého zase máme, i nové obrazy, které Gott namaloval.“

Za rok a půl existence prošlo netradičním muzeem 25 tisíc návštěvníků, ze zahraničních převažují německy hovořící turisté. Pro rodiny s dětmi tu pořádají i zábavné celodenní akce. „Chceme, aby se sem lidé vraceli. Okolní příroda nabízí houbaření, koupání, procházky,“ vyjmenovává Zdeněk Kohák, spolupracovník Moťovského.

K faktu, že v zahraničí dostává osobnost za propůjčení jména finanční kompenzace, se nechce Moťovský vyjadřovat, stejně jako k přesné ceně, za niž koupil soutěž Miss. Výraz „no comment“ zaznívá z jeho úst velmi často, zvláště přijde-li řeč na finance.

Nic nedělá bezhlavě

„Desítky milionů korun,“ odpovídá Jan Moťovský na otázku, kolik zaplatil za Miss. Vzhledem k tomu, že rozpočet jednoho ročníku se podle odborníků pohybuje od dvaceti do třiceti milionů korun a výnosy jsou kolem dvou až pěti, lze předpokládat, že cena přesáhla tyto částky.

Samotnou transakci nabídl jako první Miloš Zapletal. Moťovskému stačilo půl roku, aby klání krásek ve třech etapách celé získal. „Do našeho holdingu Bohemia Investment Group zapadá, takže to spolupracovníci jenom uvítali,“ tvrdí Moťovský a přiznává, že showbyznys se mu zamlouvá, ale on je hlavně obchodník, který prý nedělá nic bezhlavě.

„Někdo koupí nemovitost a vydělá peníze tím, že ji pronajímá či provozuje. Jiný koupí restauraci a také očekává, že mu ponese zisk. Stejný byznys je i soutěž krásy, která má hodnotnou značku. Podnikáme také kroky, aby se v nejbližší době v Praze uskutečnila soutěž Miss World.“

Měl jsem trénovat atlety

Po gymnáziu vystudoval Moťovský Fakultu tělesné výchovy a sportu Karlovy univerzity. Vrcholově se věnoval atletice a gymnastice, fotbalu a hokeji spíš pro radost.

„Měl jsem jasno. Jakmile dostuduji školu, stanu se trenérem pražské Dukly v atletice.“ Přišel listopad 1989 a všechno se změnilo. Čerstvý absolvent začal podnikat. V letech 1992 až 1994 se v obrovské míře začaly prodávat a kupovat nemovitosti. Restituenti chtěli okamžitě peníze, a tak vznikl boom s nemovitostmi.

„Jsme šťastná generace, které se naskytla jedinečná příležitost a většinou jsme ji využili. Jsem rád, že práce je i v tomto případě mým koníčkem.“ Na sport ovšem nezapomíná a do fitka někdy brává i dvouletou dceru Kačenku, která si tam ovšem jen hraje. A co by její táta chtěl, aby vyhrála? Soutěž krásy, nebo olympiádu? „Zřejmě olympiádu, protože v branži Miss je to sice krásné, ale složitější.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít