IPO na přelomu roku

25. října 2007, 20:05 - Ondřej Hergesell
25. října 2007, 20:05

Asseco

Softwarová společnost Asseco Czech Republic (bývalé PVT) pokročila v přípravách své IPO čili primární emise akcií na varšavské burze. Minulý týden firma ohlásila, že dokončila sestavování prospektu emitenta, který předala České národní bance (ČNB), jež by ho měla ve lhůtě jednoho měsíce schválit. Asseco navíc potvrdilo, že vstup na polský trh cenných papírů proběhne na přelomu letošního a následujícího roku, jak už bylo naplánováno.
„Vstupem na burzu se dostaneme do dobré společnosti již listovaných firem a zároveň potvrdíme pověst perspektivního a transparentního partnera pro středoevropský IT sektor. Rádi bychom se zařadili mezi takzvané bluechips, tedy vysoce atraktivní cenné papíry varšavské burzy,“ řekl týdeníku EURO generální ředitel Asseka Jan Přerovský.
Firma prozatím nechce komentovat velikost emise akcií, týdeník EURO však již dříve informoval, že objem nabídnutých cenných papírů k úpisu by se měl pohybovat kolem 20 až 25 procent akcií, z čehož by Asseco mohlo od investorů získat kolem šestnácti milionů eur - tedy asi 450 milionů korun. „V tento okamžik nemůžeme mluvit o ceně, víme jen, že maximálně se bude emitovat 33 procent nových akcií. Přesný počet bude určen ve finální fázi rozhodování společně s konkrétní cenou úpisu,“ vysvětluje Přerovský. O konkrétním termínu IPO vedení Asseka rozhodne podle konkrétní situace a „nálady“ na varšavské burze. První kolo setkání s analytiky a potenciálními investory již manažeři Asseka absolvovali na začátku října ve Varšavě, kde představili plány a prezentovali firmu. O termínu dalších road show bude dle Přerovského rozhodnuto v návaznosti na termínu vstupu na burzu.
Minulý týden se také odehrála další plánovaná změna v akcionářské struktuře českého Asseka – společnost Asseco Slovakia navýšilo svůj podíl z předchozích 39 procent na majoritních 57 procent. Kontrolní balík firma získala navýšením základního jmění a převodem podílů v českých softwarových společnostech LCS International a Berit na Asseco Czech Republic. Slovenské Asseco provedlo IPO na varšavské burze vloni v září; výnos z 22,7procentního balíku akcií dosáhl téměř 850 milionů slovenských korun (necelých 700 milionů korun českých).

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít