iPhone z burzy

31. ledna 2012, 05:54 - Jan Stuchlík
31. ledna 2012, 05:54

Až si budete chtít koupit nový iPhone nebo iPad, vezměte to přes burzu. Ne že byste je tam sehnali, ale proč nezvolit stejně překvapivé cesty k těmto ikonám moderní popkultury, jaké provází fungování samotné firmy Apple?

Foto: Apple

Ta už ohromila svět mnohokrát. Naposledy, když oznámila výsledky za poslední loňské čtvrtletí. Čekalo se leccos, ale že by tržby Apple vzrostly ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 73 procent a oproti předchozímu čtvrtletí skoro o dvě třetiny, nepředpokládal nikdo. Víc než polovinu ze 46miliardového obratu udělal prodej iPhone a souvisejících služeb. A pak že se sázka na jeden produkt nemůže vyplatit a pro firmu znamená spíše riziko.

Řada škarohlídů už několikrát předpovídala, že Apple závislost na jednom produktu nemůže ustát. Vždyť telefonů s konkurenčním operačním systémem Android, které jsou úspěšné právě díky úspěchu telefonu od Apple, se prodá víc. Jenže iPhone je prostě iPhone. Víc než o mobil jde o symbol moderní doby a příslušnosti k ní. Proč by jinak začátkem ledna stovky Číňanů ze vzteku zasypaly nejstarší pekingský Apple Store vejci, když v den zahájení prodeje nového modelu iPhone 4S obchod neotevřel.

Po oznámení hospodářských výsledků vyskočily akcie „nakousnutého jablka“ na rekordní ceny a Apple přeskočil ropný koncern Exxon jako firma s největší tržní hodnotou na světě. Jeho cesta na vrchol je vydlážděna chytrým přebíráním inovací jiných a jejich vylepšováním, důrazem na jednoduchost ovládání i ignorováním hlasů, že trh na vizionářské produkty ještě není připraven.

Pokud tedy věříte, že fenomén Apple má v kapse ještě pár vizí, které ovládnou svět, jeho produkty teď nekupujte. Raději si sežeňte pár jeho akcií. Kdo před třemi lety vsadil na Apple a koupil si po 100 dolarech dvě akcie, má dnes v kapse dolarů 900. A za to se dá pořídit nejlepší iPhone, jaký tahle firma zatím nabízí.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít