IP telefonie znamená úsporu

26. ledna 2004, 00:00 - VLADIMÍRA BEZECNÁ, it@profit.cz
26. ledna 2004, 00:00

STÁLE VÍCE SE V ČESKÝCH FIRMÁCH ROZŠIŘUJE TELEFONOVÁNÍ PŘES POČÍTAČOVÉ SÍTĚ, TAKZVANÁ IP TELEFONIE. JDE O VOLÁNÍ PROSTŘEDNICTVÍM INTERNETU, KDY LIDSKÝ HLAS PUTUJE PO SÍTI ZAKÓDOVANÝ DO DIGITÁLNÍ PODOBY.

Po investici od desítek tisíc po miliony korun lze telefonovat přes počítačové sítě

PO INVESTICI, JEJÍŽ NÁVRATNOST SE POHYBUJE OD 6 DO 24 MĚSÍCŮ, JE VOLÁNÍ CITELNĚ LEVNĚJŠÍ. JEDNIČKOU V IP TELEFONII JE SPOLEČNOST CISCO SYSTEMS, CENOVĚ DOSTUPNÉ PRODUKTY I PRO DOMÁCNOSTI NABÍZÍ V ČESKU DYAD GROUP.

Hlavním motivem pro využívání IP telefonie je bezesporu úspora peněz. Investiční náklady se ale liší v závislosti na zvoleném řešení a pohybují se od desítek tisíc až po miliony korun - zejména do koncových zařízení. Pro IP telefonii (respektive pro samotné volání) lze totiž použít již existující datovou síť, pokud ji má firma vybudovánu. Vhodným dovybavením sítě lze „datové rozvody“ využívat pro telefonování, které je proti pevné lince výrazně levnější, navíc umožňuje pružně měnit a rozšiřovat portfolio telefonních služeb. Samotné IP telefony jsou rozhodně vybavenější než běžné stolní přístroje pro volání na pevné lince - některé z nich mají barevné dotykové displeje, ale i ty monochromní dokáží uživateli poskytnout řadu cenných služeb a informací, například propracovaný telefonní seznam. IP telefonie také umožňuje, aby příjemce hovoru rozpoznal číslo (případně i jméno) volajícího, jako je tomu třeba v mobilních sítích.

PŘENOS HLASU I OBRAZU

IP sítí lze využívat jednak pro telefonování, ale také pro provozování videokonferencí, což znamená přenos hlasu a obrazu. K využívání videopřenosů stačí propojení míst, kde se má videokonference uskutečnit, datovou linkou s kapacitou alespoň 500 kilobitů za sekundu a potřebným „videozařízením“, tedy kamerou, televizí či videoprojektorem a IP telefonem. Podle míry využití takového zařízení a vzdálenosti, kterou by k „fyzickému“ jednání musela jedna či více stran na schůzku cestovat, se návratnost do zařízení pohybuje od šesti měsíců do dvou let.

CISCO VLÁDNE

Následné provozní náklady jsou proti této sumě minimální - provoz datové linky, kterou by firma potřebovala pro „počítačový“ provoz i normálně, případně poplatek poskytovateli IP telefonie. Kvalita přenosu, obrazu a zvuku z videokonference prostřednictvím datových sítí závisí především na rychlosti datového toku, což by i v České republice nemělo být problémem. V případě řešení české společnosti Anect prý dosahuje kvalita obrazu úrovně srovnatelné se standardem VHS. Jednoznačnou jedničkou na trhu IP telefonie (ve světě i v České republice) je společnost Cisco Systems. Na celém světě prodala více IP telefonů než všichni její konkurenti dohromady a i nadále si podle analytické studie společností Synergy Researc a Dell´Oro udržuje vedoucí postavení na trhu. Vloni o prázdninách společnost Cisco Systems prodala dvoumiliontý IP telefon a meziroční růst prodejů mezi létem roku 2002 a 2003 byl zhruba dvojnásobný. IP telefonii na českém trhu nabízí několik operátorů včetně Českého Telecomu.

AMERIKA V ČESKU

Od poloviny loňského roku začala speciální služby internetového telefonování nabízet na českém trhu společnost Dyad Group. Firma nabízí zákazníkům volání do celého světa za minutové hovorné od 1,20 Kč nebo dokonce neomezené volání na určitém kontinentu, případně lze paušál rozšířit pro telefonování do celého světa. Dyad používá pro volání internetovou síť, hovory tak nejsou do klasické telefonní sítě spojovány v Česku, ale ve Spojených státech. Zákazník díky tomu získá americké telefonní číslo a kdekoliv na světě (tedy iv České republice) může volat jako „Američan“ nebo přijímat hovory jako americký subjekt. Jedinou podmínkou využívání služby je vysokorychlostní připojení na internet s rychlostí minimálně 90 kb/s, tedy ADSL, mikrovlnné připojení nebo internet přes kabelovou televizi. V extrémních případech lze použít i linku ISDN, je ovšem nutné připojit oba její kanály současně. Pro telefonování není potřeba žádný počítač, software nebo speciální telefon. Dyad nabízí několik cenových tarifů, například nová služba Unlimited Europe za 3490 korun měsíčně umožňuje neomezené volání na pevné linky po České republice a dalších 20 evropských zemích. Podobně je na tom program Unlimited Asia pro volání v Asii, Austrálii a na Novém Zélandu. Tarif Unlimited America umožňuje bezplatné volání na pevné linky i mobilní telefony kdekoliv po USA a Kanadě. Kombinace dvou zmiňovaných tarifů stojí měsíčně 3990 korun, všechny tři neomezené tarify v jednom (pod názvem Unlimited World) stojí 4490 Kč.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy. Zejména s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
„Nejnebezpečnější“ celebritou je Avril Lavigne, tvrdí experti z McAfee
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít