Invex končí, ale ne úplně

03. března 2009, 18:07 - Jan Němec
03. března 2009, 18:07

Končí jedna z nejzásadnějších českých akcí v oblastiinformačních technologií, veletrh Invex. Od letoška dostane podobu dvoudenního odborného fóra. Naopak veletrh spotřební a zábavní elektroniky Digitex pokračuje.

Největší český veletrh informačních technologií Invex ve své původní podobě končí. Organizátoři dodrželi své sliby z loňského podzimu, po nepříliš úspěšném ročníku přehodnotili pojetí Invexu a od letoška připravili zásadní změny. Invex bude mít letos na začátku října podobu dvoudenní odborné konference s názvem Invex Forum. Doplňkový veletrh spotřební elektroniky Digitex by měl prozatím zůstat zachován. Bude se však konat v jiném termínu než Invex Forum.

„Změna formátu je logickou reakcí nejen na situaci na trhu informačních a komunikačních technologií, ale také na výraznou diverzifikaci návštěvníků – odborných na straně bývalého Invexu, a široké veřejnosti na straně spotřebitelsky zaměřených Digitexu a Interkamery,“ vysvětluje manažer Invexu Radek Malý. Doba velkých firemních stánků je podle něj nenávratně pryč. „Posun veletrhu na odborné ICT setkání je směr, který jsme diskutovali s top firmami z oboru a máme jejich podporu,“ dodává Malý. Přestože stánky a firemní prezentace z Invexu letos zmizí, šanci přezentovat se budou mít firmy z oblasti IT i dále. „Příkladem může být partnerství na jednotlivých konferencích,“ říká Radek Malý.

Zatímco skomírající veletržní část Invexu si v posledních letech vysloužila tvrdou kritiku, odborné semináře a konference hodnotili návštěvníci většinou pozitivně. Proto se organizátoři hodlají letos zaměřit právě na úspěšné akce, známé z předešlých ročníků. „Klíčová témata máme již definována a v současné době jim dáváme konkrétní podobu. Témata, kterým se hodláme v letošním ročníku věnovat, jsou například konference pro státní správu a samosprávu e-Vize, ERP Forum nebo IT Security,“ popisuje Radek Malý. Invex Forum podle něj bude určeno hlavně pro odbornou veřejnost, navštívit ho ale po registraci bude moci kdokoliv. Radek Malý odhaduje, že by se Invexu v „novém kabátku“ mohlo zúčastnit až 10 tisíc odborníků. Počtu návštěvníků se přizpůsobí i místo konání. „Vzhledem k počtu plánovaných konferencí a možnosti využít nově dostavěný moderní pavilon P, který je jedním z největších v Evropě, předpokládáme konání Invex Fora právě v tomto novém pavilonu,“ upřesnuje Radek Malý.

Naopak veletrh Digitex by měl podle Malého zůstat i do budoucna ve stejné podobě. Bude se konat v jiném termínu než Invex Forum a bude sázet opět především na zábavu a přitáhnutí mladších návštěvníků. „Digitex je různorodý a významnou část v něm zaujímá herní segment. Je to veletrh pro širokou veřejnost především z řad mladých lidí. Na to se i letošní Digitex zaměří. Pobavit se, zahrát si a odreagovat se,“ vysvětluje. Společně s Digitexem se podruhé na brněnském výstavišti uskuteční i výstava fotografické techniky Interkamera.

Vystavovatelé nemají zájem

Jedním z hlavních důvodů ukončení Invexu v jeho stávající podobě byl především nezájem vystavovatelů. Jejich počet na brněnském výstavišti v posledních letech soustavně klesal, až loni dosáhl neslavného rekordu: pokles o třetinu znamenal účast pouhých tří set firem z oboru informačních technologií a telekomunikací. Nižší počet vystavovatelů se pak logicky odrazil i na zájmu návštěvníků. Zatímco v dobách největší slávy navštěvovalo Invex i přes 100 tisíc lidí, loni jich bylo pouze 50 tisíc.

Příčin poklesu zájmu firem o vystavování na Invexu bylo hned několik: příliš vysoké ceny za pronájem stánku, daleko méně firemních návštěvníků a tím i obchodů, které se na výstavišti podařilo dohodnout, ale také všudypřítomný internet, který znemožňuje výrobcům otálet s předvedením novinek.

Někteří z významných hráčů proto dali před Invexem přednost například vlastním seminářům nebo úzce specializovaným akcím. „Přínosnější než Invex je pro nás účastnit se úžeji specializovaných výstav, jako je například Reklama-Polygraf,“ potvrzuje Jana Bořilová ze společnosti OKI. Podobnou cestou se vydal i největší výrobce softwaru Microsoft. „Zaměřujeme se na menší, ale přesněji cílené semináře či roadshow. Čísla nám ukazují, že tento model funguje,“ doplňuje manažer marketingu Microsoftu Jiří Grund.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít