Investujte do kláštera

19. února 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
19. února 2007, 00:00

KLÁŠTER HOSTINNÉMezi takzvanými brownfields se objevují i velmi zajímavé stavby. Příkladem je bývalý klášter ve východočeském Hostinném, který je cennou ukázkou českého baroka. V současnosti je však prázdný a nutně potřebuje rekonstrukci.Rozsáhlý areál Františkánského kláštera v Hostinném je situován mimo historické jádro města.

KLÁŠTER HOSTINNÉ

Mezi takzvanými brownfields se objevují i velmi zajímavé stavby. Příkladem je bývalý klášter ve východočeském Hostinném, který je cennou ukázkou českého baroka. V současnosti je však prázdný a nutně potřebuje rekonstrukci.

Rozsáhlý areál Františkánského kláštera v Hostinném je situován mimo historické jádro města. Jedná se o nepravidelný pozemek, na jehož západním nároží stojí kostel. Hned vedle je patrová budova konventu a severozápadně se rozkládá hřbitov.

Všechny budovy jsou postaveny v barokním slohu a ačkoliv nejsou nijak výrazně zdobené, dohromady tvoří unikátní a v Evropě nevídaný celek. Památka je však dnes velmi zanedbaná. Kromě kostela se většina objektů rozpadá a nutně potřebuje rekonstrukci.

Majitel areálu Nadační fond Konvent Pax ale nemá na opravy peníze, v současnosti proto jedná s městem. To už má vypracovaný plán, podle kterého by z kláštera mělo vzniknout kulturní a společenské centrum.

VYBÍRAVÍ JEZUITÉ

První zmínky o Hostinném pocházejí z první poloviny 13. století, klášter zde ale vznikl teprve koncem století sedmnáctého. První snahy o jeho založení přitom sahají až do poloviny sedmnáctého století, kdy tehdejší majitel panství Vilém Lamboy zval do Hostinného řád jezuitů.

Vše bylo na dobré cestě, nejvyšší polní vachmajstr Lamboy však nebyl zrovna boháč, takže nemohl při budování kláštera nabídnout takřka žádnou pomoc. Jezuité chvíli váhali, nakonec ale nabídku odmítli.

Vilémův syn Jan se proto zaměřil na františkány, kteří tak velké nároky neměli. Roku 1666 se obě strany dohodly a o jedenáct let později stavba kláštera začala. Architektem se stal stavitel pražského Nového Města Martin Reiner. Protože ale brzy zemřel, práci za něj dokončil Wolfgang Dientzenhofer.

KOMUNISTICKÁ TEČKA

Klášter se stavěl několik desetiletí a konečnou podobu dostal teprve roku 1748. Jeho existence byla ale brzy ohrožena. Už koncem 18. století byl totiž za reforem Josefa II. málem zrušen, řádu se však nakonec podařilo hrozbu odvrátit.

Definitivní tečku za jeho fungováním tak udělali až komunisté roku 1949. Kostel odsvětili a klášter uzavřeli. Celý areál rychle chátral a brzy se začal rozpadat. Částečná rekonstrukce proběhla jen roku 1969, kdy byly do kostela umístěny antické plastiky.

Po revoluci v roce 1989 získal klášter zpět řád františkánů, budovy však brzy převedl na nadaci Konventus. Ta se po roce 2002 změnila na nadační fond, který objekty vlastní dodnes.

Tabulka

POPIS OBJEKTU

název Františkánský klášter

místo Hostinné

kraj Královéhradecký

adresa č. p. 119

typ církevní stavba

stav havarijní

využití částečné

kult. památka od roku 1958

vlastník NF Konvent Pax

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít