Investujte do kláštera

19. února 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
19. února 2007, 00:00

KLÁŠTER HOSTINNÉMezi takzvanými brownfields se objevují i velmi zajímavé stavby. Příkladem je bývalý klášter ve východočeském Hostinném, který je cennou ukázkou českého baroka. V současnosti je však prázdný a nutně potřebuje rekonstrukci.Rozsáhlý areál Františkánského kláštera v Hostinném je situován mimo historické jádro města.

KLÁŠTER HOSTINNÉ

Mezi takzvanými brownfields se objevují i velmi zajímavé stavby. Příkladem je bývalý klášter ve východočeském Hostinném, který je cennou ukázkou českého baroka. V současnosti je však prázdný a nutně potřebuje rekonstrukci.

Rozsáhlý areál Františkánského kláštera v Hostinném je situován mimo historické jádro města. Jedná se o nepravidelný pozemek, na jehož západním nároží stojí kostel. Hned vedle je patrová budova konventu a severozápadně se rozkládá hřbitov.

Všechny budovy jsou postaveny v barokním slohu a ačkoliv nejsou nijak výrazně zdobené, dohromady tvoří unikátní a v Evropě nevídaný celek. Památka je však dnes velmi zanedbaná. Kromě kostela se většina objektů rozpadá a nutně potřebuje rekonstrukci.

Majitel areálu Nadační fond Konvent Pax ale nemá na opravy peníze, v současnosti proto jedná s městem. To už má vypracovaný plán, podle kterého by z kláštera mělo vzniknout kulturní a společenské centrum.

VYBÍRAVÍ JEZUITÉ

První zmínky o Hostinném pocházejí z první poloviny 13. století, klášter zde ale vznikl teprve koncem století sedmnáctého. První snahy o jeho založení přitom sahají až do poloviny sedmnáctého století, kdy tehdejší majitel panství Vilém Lamboy zval do Hostinného řád jezuitů.

Vše bylo na dobré cestě, nejvyšší polní vachmajstr Lamboy však nebyl zrovna boháč, takže nemohl při budování kláštera nabídnout takřka žádnou pomoc. Jezuité chvíli váhali, nakonec ale nabídku odmítli.

Vilémův syn Jan se proto zaměřil na františkány, kteří tak velké nároky neměli. Roku 1666 se obě strany dohodly a o jedenáct let později stavba kláštera začala. Architektem se stal stavitel pražského Nového Města Martin Reiner. Protože ale brzy zemřel, práci za něj dokončil Wolfgang Dientzenhofer.

KOMUNISTICKÁ TEČKA

Klášter se stavěl několik desetiletí a konečnou podobu dostal teprve roku 1748. Jeho existence byla ale brzy ohrožena. Už koncem 18. století byl totiž za reforem Josefa II. málem zrušen, řádu se však nakonec podařilo hrozbu odvrátit.

Definitivní tečku za jeho fungováním tak udělali až komunisté roku 1949. Kostel odsvětili a klášter uzavřeli. Celý areál rychle chátral a brzy se začal rozpadat. Částečná rekonstrukce proběhla jen roku 1969, kdy byly do kostela umístěny antické plastiky.

Po revoluci v roce 1989 získal klášter zpět řád františkánů, budovy však brzy převedl na nadaci Konventus. Ta se po roce 2002 změnila na nadační fond, který objekty vlastní dodnes.

Tabulka

POPIS OBJEKTU

název Františkánský klášter

místo Hostinné

kraj Královéhradecký

adresa č. p. 119

typ církevní stavba

stav havarijní

využití částečné

kult. památka od roku 1958

vlastník NF Konvent Pax

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít