Investujeme jen do návratných projektů

20. února 2008, 16:19 - Vadim Fojtík
20. února 2008, 16:19

Brusel hledá cesty, jak zajistit spolehlivé dodávky zemního plynu

Přibližně sto plnících stanic na stlačený zemní plyn za miliardu korun chce do roku 2010 postavit v tuzemsku Česká plynárenská unie. Organizace, kterou tvoří osmnáct distribučních firem, prosazuje v České republice již třináct let zemní plyn jako energeticky výhodné a ekologicky šetrné palivo. A v posledních měsících je velice aktivní právě při propagaci využívání stlačeného zemního plynu (CNG) v dopravě. O dalším vývoji na trhu se zemním plynem hovořil týdeník EURO s generálním sekretářem České plynárenské unie Josefem Kastlem.

EURO: Neobáváte se, že Česko dopadne stejně jako Německo, kde se mohutně investovalo do výstavby plnících stanic na CNG, zájem motoristů však nesplnil původní očekávání a investoři se obávají velkých ztrát? KASTL: Plynárenská unie v České republice přijala trochu jinou strategii. Tedy investovat pouze do projektů, u kterých je zajištěna finanční návratnost. V počáteční fázi to jsou projekty spojené s městskou veřejnou dopravou, svozem odpadu a podobně. Současně je zařízení veřejně dostupné i pro tankování užitkových nebo osobních vozidel. Právě tohle je efektivní řešení pro obě strany - investora i uživatele.

EURO: Jenže motoristé nebudou využívat CNG dříve, než bude v Česku rozsáhlejší čerpací síť. A investoři zase nebudou masivněji stavět do doby, než bude více automobilů na CNG. Není to tak trochu začarovaný kruh? KASTL: Plánujeme i výstavbu plnících stanic na tranzitních komunikacích. Je pravda, že chcete-li nyní natankovat CNG, musíte z hlavního tahu sjet, je to určité nepohodlí. Pak je nutné si ale spočítat, jaké výhody využívání CNG přináší, třeba v podobě významných úspor paliva. O spolupráci jednáme i s prodejci klasických pohonných hmot. Přístup je všude stejný. Každý řekne ano, budeme investovat, ale chceme jistotu návratnosti. Je to pořád o tom samém. My jsme se snažili tento gordický uzel rozetnout a začít. Podobně se začínalo s propan-butanem. I když si myslím, že CNG má daleko větší perspektivu.

EURO: Jezdíte autem na stlačený zemní plyn? KASTL: Zatím ne, čekáme s netrpělivostí, zda mladoboleslavská Škodovka bude vyrábět superby nebo octavie poháněné CNG, protože bychom rádi používali české výrobky.

EURO: Evropská unie prosazuje větší využití ekologicky „čistých“ energií, tedy i zemního plynu, který se dováží převážně z Ruska. Na druhé straně však Brusel tvrdí, že chce zmenšit energetickou závislost na Moskvě. Není to rozporuplné? KASTL: Každý chce být soběstačný ve zdrojích paliv a energií. Pravda je ale taková, že Evropa, a ani Česká republika, nebude v dlouhodobém horizontu soběstačná. Žádné dosažitelné zdroje energie nemá. Současné vytěžitelné zásoby hnědého uhlí v ČR jsou do roku 2025. Dle mých informací navíc zásoby hnědého uhlí, které se mohou používat k vytápění domácnosti, vystačí zhruba do roku 2015. Máme nějaké zásoby uranu, ale je tu otázka jejich zpracování. V tom jsme závislí na cizích státech. Také na Rusku, jak se ukazuje z posledních jednáních o dodávkách palivových článků pro Temelín.

EURO: To znamená? KASTL: Je nutné se objektivně podívat, jaké zdroje jsou dosažitelné a dostupné pro Evropu, včetně ČR. Jsou mimo území EU a hodně jich je v Rusku. EU hledá cesty, jak spolehlivost a bezpečnost těchto dodávek posílit. To je dobré, protože to není jen otázka ČR, ale celé unie. Hledají se i trasy, které by umožnily diverzifikovat přepravní cesty, staví se třeba terminály na zkapalnělý zemní plyn z jiných lokalit než z Ruska.

EURO: O případném větším využívání zemního plynu v ČR může rozhodnout Pačesova komise. Ta pro vládu chystá koncepční materiál, který doporučí, z jakých zdrojů má Česko v následujících desetiletích pokrýt spotřebu energií. S jakými závěry komise budete spokojen? KASTL: S objektivními. Zemní plyn má s ohledem na požadavky, které jsou na energetickou koncepci státu kladeny, plno předností, ať se již jedná o snížení emisí CO2, efektivnost a dosažení možných úspor. Takže se s jeho vyšším využitím musí kalkulovat. Myslím si, že závěr komise bude jednoznačný, že by se měl zemní plyn na krytí potřeby energií v ČR jednoznačně podílet. Máme co nabídnout, třeba malé vysoce efektivní zdroje energií s osmdesáti a víceprocentní účinností, které současně vyrábí elektřinu a teplo, případně chlad. O dopravě jsem již hovořil. Rovněž si myslím, že bude v Česku zapotřebí postavit paroplynovou elektrárnu. Mám informace, že ČEZ nyní vybírá vhodné lokality. Třeba velcí investoři na Slovensku, v Maďarsku, Německu a Rakousku již o výstavbě velkých elektráren na zemní plyn rozhodli.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít