Investorské minimum pro získán ání pobídek

16. července 2007, 00:00 - admin
16. července 2007, 00:00

JAK NA TO Šance na získání investičních pobídek se konečně naskýtá i menším firmám. Možná právě i vaše firma se stává tím pravým adeptem na čerpání státní pomoci. Investiční pobídky jsou stále určeny pouze pro zpracovatelský průmysl. Vyloučeny jsou navíc ze státní podpory například ocelářský průmysl, výroba elektřiny, dobývání surovin či služby.

JAK NA TO Šance na získání investičních pobídek se konečně naskýtá i menším firmám. Možná právě i vaše firma se stává tím pravým adeptem na čerpání státní pomoci.

Investiční pobídky jsou stále určeny pouze pro zpracovatelský průmysl. Vyloučeny jsou navíc ze státní podpory například ocelářský průmysl, výroba elektřiny, dobývání surovin či služby.

Limit pro velikost investice novela snižuje z 200 milionů korun na 100 milionů. Pokud navíc určitá firma investuje v regionu, ve kterém nezaměstnanost převyšuje o více než 25 procent celorepublikový průměr, pak se limit snížil ze 150 milionů korun na 60 milionů, a v případě okresu s mírou nezaměstnanosti překračující o více než padesát procent průměrnou hodnotu poklesla hranice ze 100 milionů na 50 milionů.

Dále došlo ke zmírnění minimální požadované výše vlastního kapitálu, tedy prostředků, které podnik musí investovat ze svého. Tato částka je vždy polovinou částky z předchozího bodu, v závislosti na míře nezaměstnanosti v daném regionu.

OD DESÍTI K PĚTI

Daňové prázdniny se zkrátily z deseti let na pět. U nově příchozích investorů je prakticky od daně z příjmu právnických osob po danou dobu osvobozen celý zisk, přičemž pobídka je uplatněna formou slevy na dani. To znamená, že investor musí daň standardním způsobem vypočítat, od konečné daně pak odečte slevu. V případě již přítomných firem je pak prominuta daň z nárůstu zisku.

Ve většině regionů České republiky je míra veřejné podpory maximálně 40 procent z hodnoty provedené investice. Výjimku tvoří Praha a jihozápadní Čechy. Hranice podpory je navíc snížena pro některé obory, jako například dřevozpracující či potravinářský průmysl, a to na 30 procent.

Investor může také obdržet dotaci na vytvoření pracovního místa, na rekvalifikaci a získat pozemek za zvýhodněných podmínek. Součet všech dotací nesmí přitom překročit již zmíněnou maximální částku veřejné podpory s výjimkou grantu na rekvalifikace a školení, který může jít i nad rámec míry veřejné podpory.

Výše maximální veřejné podpory musí být splněna i v případě kombinace čerpání investiční pobídky a prostředků ze strukturálních fondů nebo jiných typů dotací u jednoho investora.

Dotace na vytvoření pracovního místa činí 200 tisíc korun na jednoho zaměstnance. Novela tuto podporu omezuje v podstatě pouze na bývalé okresy s mírou nezaměstnanosti překračující o více než padesát procent celorepublikový průměr.

MODERNIZACE UŽ BEZ DOTACE Podpora na rekvalifikaci a školení je určena stejně jako dotace na pracovní místo pouze firmám z regionů s vysokou nezaměstnaností. Stát firmě hradí při splnění řady podmínek 35 procent nákladů na rekvalifikaci či školení. Dříve mohla být investiční pobídka určena i na modernizaci výroby, dnes již jenom na výrobu novou či její rozšíření.

Podpora může být obecně určena pouze na nová strojní zařízení, která nesmí být starší dvou let od jejich vyrobení, a která dosud nebyla odepisována ani používána v žádné zemi na světě. Pro srovnání, u investičních pobídek udělených do konce roku 2006 bylo možné zahrnout i starší zařízení používané v jiné zemi než v České republice.

Větší technologickou náročnost projektů přinese požadavek proinvestovat do strojů 60 procent celkové investice namísto dosavadních 40 procent.

Vedle systému investičních pobídek však existuje i Program pro podporu technologických center a center strategických služeb. Minimální výše investice je v tomto případě deset milionů korun. Podrobnější informace o tomto programu i investičních pobídkách získáte na: http://www.czechinvest.org/ dwn-investicni-pobidky. Na investiční pobídky navazuje dále Program rozvoje dodavatelů, více na http://www.czechinvest. org/rozvoj-dodavatelu.

Díky novele také dojde ke zjednodušení procesu posuzování záměrů a zkrácení lhůt pro vydávání rozhodnutí. Oproti současné praxi, kdy řízení o udělení investiční pobídky muselo být ukončeno do jednoho roku od podání žádosti, může být ve věci rozhodnuto již do tří měsíců.

NEJčASTěJšÍ CHYBY INVESTORů

Firma o investiční pobídky žádá až ve chvíli, kdy už má objednány stroje nebo už začala stavět. Jedna z nejtvrdších podmínek je totiž ta, že investor nesmí zahájit pořizování majetku ani začít stavební práce před tím, než získá potvrzení CzechInvestu o tom, že projekt je způsobilý splnit podmínky. Dále nemají někteří investoři dostatečně připraveny podklady, takže se o část pobídek připraví. Firmy chybují také tím, že podhodnotí nebo nadhodnotí výši investice.

JAK ZÍSKAT POBÍDKU Nejprve je nutné zpracovat žádost o investiční pobídku a následně ji doručit agentuře Czechlnvest. Pak začíná schvalovací proces. V praxi investor většinou dosáhne na maximum podpory, kterou umožňuje zákon. K žádosti napíše Czechlnvest předběžný posudek a vydá potvrzení o tom, že je projekt způsobilý splnit podmínky (v tomto okamžiku je možné začít pořizovat stroje a zahájit stavbu). Poté jsou podklady zaslány na ministerstvo průmyslu a obchodu, které zajistí vyjádření ministerstva životního prostředí, ministerstva financí, ministerstva práce a sociálních věcí, antimonopolního úřadu a nově i obcí. Ministerstvo průmyslu a obchodu následně připraví takzvanou nabídku investičních pobídek. Tu dostane investor k připomínkování. Pak je vydána oficiálně a investor musí tuto nabídku v určité lhůtě akceptovat. Po opětovném administrativním kolečku nakonec investor dostane rozhodnutí o příslibu pobídek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít