Investoři se probouzejí

10. listopadu 2009, 13:58 - Pavel Hanslíček
10. listopadu 2009, 13:58

Ceny některých společností jsou nižší než kdy dřív

Trh fúzí a akvizic je dobrým ukazatelem stavu ekonomiky – zájem o nákup podniků potvrzuje důvěru investorů v další hospodářský růst země. Z tohoto pohledu se situace v Česku začíná zlepšovat. Vyplývá to alespoň ze zkušeností společnosti CCB Credit Invest, tuzemského specialisty na odkup a prodej firem. „Prodejů či převodů společností nyní uskutečníme řádově desítky měsíčně. Donedávna ale investoři s nákupem firem vyčkávali – tento stav byl zapříčiněn nestabilitou jak ekonomickou, tak politickou. V posledních měsících se však situace výrazně zlepšila, v současnosti už převládá poptávka nad nabídkou. Mnoho investorů si uvědomilo, že právě teď nastala vhodná doba k nákupu, protože ceny některých společností jsou nižší než kdy dřív,“ řekl týdeníku EURO generální ředitel společnosti CCB Credit Invest Roman Paška.

EURO: O které obory se potenciální investoři zajímají nejvíce? PAŠKA: V minulých letech nejvíce poptávek směřovalo do stavebnictví, gastronomie a automobilového průmyslu. V současné době zase začíná být zájem například o strojírenství, lékařství nebo zemědělství. Naší výhodou je, že máme v Česku, na Slovensku, v Německu a Rakousku síť investorů, která nám pravidelně generuje poptávku po investicích.

EURO: Zvyšuje se i zájem o prodej firem? Dá se říci, o kolik jsou nyní firmy levnější než před krizí? PAŠKA: Naše databáze nabízených společností se v současné době významně rozrůstá – v posledních několika měsících registrujeme každý den čtyři až pět nových nabídek a předpokládáme, že do konce roku to bude až deset nových nabídek denně. Majitelé některých společností si totiž začali uvědomovat, že cena společnosti, kterou vlastní, byla před několika měsíci výrazně vyšší než nyní. Mnozí tedy řeší vzniklou situaci prodejem. Při konzultacích se tak často setkáváme s obavami, že současný stav se může ještě zhoršit a jim se pak společnost nepodaří prodat vůbec. Nelze zobecnit, o kolik procent je dnes cena společností nižší, liší se to dle oborů, ale řádově jde o desítky procent. Jako příklad uveďme stavebnictví, kde až do loňského roku existoval velký převis poptávky nad nabídkou společností k prodeji. To se však letos zásadně změnilo, a tak se ceny stavebních firem snížily až o třetinu.

EURO: Dostáváte nabídky na koupi jen u problémových, nebo i u fungujících společností? PAŠKA: Co se týče problémových firem, i ty se samozřejmě v našem portfoliu vyskytují, ale převážně se zabýváme obchodováním s fungujícími společnostmi, protože o ty mají investoři větší zájem. Důvodů, proč prodávat fungující společnost, je skutečně mnoho. Mohou to být například zdravotní nebo rodinné problémy, odchod do důchodu bez vhodného nástupce, neshody společníků, syndrom vyhoření, ale také třeba již výše zmíněné obavy z aktuální ekonomické situace na trhu.

EURO: Nabízíte i krizové řízení, kolik firem projde tímto procesem úspěšně? PAŠKA: Pokud se vlastník společnosti rozhodne využít našich služeb, není předem jasné, zda se do krizového řízení pustíme. Nejprve je třeba provést důkladnou přípravu, protože některá rozhodnutí jsou nevratná a záleží na každém jednotlivém kroku, který se v rámci ozdravného programu provede. My jdeme do krizového řízení jen v případě, že jsme si stoprocentně jisti jeho úspěchem. V opačném případě klientovi navrhneme jiné, vhodnější řešení, například likvidaci společnosti. Naši odborníci se podílejí na desítkách krizových řízení ročně.

EURO: Investujete i vlastní kapitál. Které obory považujete za zajímavé? PAŠKA: Je těžké definovat investičně zajímavé obory, sledujeme spíše bonitu nakupované společnosti, při financování firem zase výhled, co se může zlepšit a kam až se může společnost v zisku dostat. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že investičně zajímavé firmy pocházely převáženě z oborů výrobního charakteru, například ze strojírenství.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít