Investoři se probouzejí

10. listopadu 2009, 13:58 - Pavel Hanslíček
10. listopadu 2009, 13:58

Ceny některých společností jsou nižší než kdy dřív

Trh fúzí a akvizic je dobrým ukazatelem stavu ekonomiky – zájem o nákup podniků potvrzuje důvěru investorů v další hospodářský růst země. Z tohoto pohledu se situace v Česku začíná zlepšovat. Vyplývá to alespoň ze zkušeností společnosti CCB Credit Invest, tuzemského specialisty na odkup a prodej firem. „Prodejů či převodů společností nyní uskutečníme řádově desítky měsíčně. Donedávna ale investoři s nákupem firem vyčkávali – tento stav byl zapříčiněn nestabilitou jak ekonomickou, tak politickou. V posledních měsících se však situace výrazně zlepšila, v současnosti už převládá poptávka nad nabídkou. Mnoho investorů si uvědomilo, že právě teď nastala vhodná doba k nákupu, protože ceny některých společností jsou nižší než kdy dřív,“ řekl týdeníku EURO generální ředitel společnosti CCB Credit Invest Roman Paška.

EURO: O které obory se potenciální investoři zajímají nejvíce? PAŠKA: V minulých letech nejvíce poptávek směřovalo do stavebnictví, gastronomie a automobilového průmyslu. V současné době zase začíná být zájem například o strojírenství, lékařství nebo zemědělství. Naší výhodou je, že máme v Česku, na Slovensku, v Německu a Rakousku síť investorů, která nám pravidelně generuje poptávku po investicích.

EURO: Zvyšuje se i zájem o prodej firem? Dá se říci, o kolik jsou nyní firmy levnější než před krizí? PAŠKA: Naše databáze nabízených společností se v současné době významně rozrůstá – v posledních několika měsících registrujeme každý den čtyři až pět nových nabídek a předpokládáme, že do konce roku to bude až deset nových nabídek denně. Majitelé některých společností si totiž začali uvědomovat, že cena společnosti, kterou vlastní, byla před několika měsíci výrazně vyšší než nyní. Mnozí tedy řeší vzniklou situaci prodejem. Při konzultacích se tak často setkáváme s obavami, že současný stav se může ještě zhoršit a jim se pak společnost nepodaří prodat vůbec. Nelze zobecnit, o kolik procent je dnes cena společností nižší, liší se to dle oborů, ale řádově jde o desítky procent. Jako příklad uveďme stavebnictví, kde až do loňského roku existoval velký převis poptávky nad nabídkou společností k prodeji. To se však letos zásadně změnilo, a tak se ceny stavebních firem snížily až o třetinu.

EURO: Dostáváte nabídky na koupi jen u problémových, nebo i u fungujících společností? PAŠKA: Co se týče problémových firem, i ty se samozřejmě v našem portfoliu vyskytují, ale převážně se zabýváme obchodováním s fungujícími společnostmi, protože o ty mají investoři větší zájem. Důvodů, proč prodávat fungující společnost, je skutečně mnoho. Mohou to být například zdravotní nebo rodinné problémy, odchod do důchodu bez vhodného nástupce, neshody společníků, syndrom vyhoření, ale také třeba již výše zmíněné obavy z aktuální ekonomické situace na trhu.

EURO: Nabízíte i krizové řízení, kolik firem projde tímto procesem úspěšně? PAŠKA: Pokud se vlastník společnosti rozhodne využít našich služeb, není předem jasné, zda se do krizového řízení pustíme. Nejprve je třeba provést důkladnou přípravu, protože některá rozhodnutí jsou nevratná a záleží na každém jednotlivém kroku, který se v rámci ozdravného programu provede. My jdeme do krizového řízení jen v případě, že jsme si stoprocentně jisti jeho úspěchem. V opačném případě klientovi navrhneme jiné, vhodnější řešení, například likvidaci společnosti. Naši odborníci se podílejí na desítkách krizových řízení ročně.

EURO: Investujete i vlastní kapitál. Které obory považujete za zajímavé? PAŠKA: Je těžké definovat investičně zajímavé obory, sledujeme spíše bonitu nakupované společnosti, při financování firem zase výhled, co se může zlepšit a kam až se může společnost v zisku dostat. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že investičně zajímavé firmy pocházely převáženě z oborů výrobního charakteru, například ze strojírenství.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít